Trwa ładowanie...
07-05-2010 14:33

Andaluzja - w krainie flamenco

Wydawnictwo Bezdroża zaprasza wszystkich fanów iberystyki w podróż do kolejnego urokliwego zakątka krańca Europy – Andaluzji. Przewodnik po tej malowniczej krainie, wydany w 2010 r. w barwnej serii rekreacyjnej, oprowadza po najważniejszych zabytkach i atrakcjach oraz wprowadza w fascynującą kulturę i niesamowitą naturę tej części Półwyspu Iberyjskiego.

Andaluzja - w krainie flamencoŹródło: sxc.hu
ddhku56
ddhku56

Andaluzja to region, w którym koncentruje się wszystko to, co zwykło się kojarzyć z Hiszpanią – korrida, słoneczne plaże, oliwa z oliwek, pomarańcze... W szczególny sposób region ten łączy się jednak z flamenco, ponieważ to właśnie stąd wywodzi się ów żywiołowy taniec. Przez swoją widowiskowość jest doskonałą zapowiedzią tego, co można w Andaluzji zobaczyć – każda bowiem z ośmiu prowincji oferuje odwiedzającym coś, co na zawsze zapadnie w pamięć.

W Granadzie jednego dnia można wędrować po ośnieżonych szczytach Sierra Nevada, wygrzewać się na słonecznej plaży i zobaczyć bajeczny zamek Alhambry. Almeria to wyjątkowy, półpustynny teren z niesamowitym krajobrazem dzikich plaż i tajemniczych jaskiń. W Parque Nacional de Donana w prowincji Huelva turystów oczaruje obcowanie z dzikimi zwierzętami i ptakami. Niecodzienny, „marsjański” krajobraz zobaczyć można w antycznych kopalniach odkrywkowych Minas de Riotinto.

Gaje oliwne w Jaen pokrywają ziemię aż po horyzont, natomiast prowincja Kadyks słynie z wyjątkowych zabytków, najpiękniejszych w Hiszpanii plaż i hucznie obchodzonego karnawału. Kordowa zachwyci przede wszystkim tych, którzy poszukują w Hiszpanii śladów arabskich i żydowskich. Jest to także ojczyzna najpiękniejszych kobiet Andaluzji. Malaga odznacza się przede wszystkim najsłynniejszym kurortem na wybrzeżu – Costa del Sol, a Sewilla nieodmiennie kojarzy się z zapachem kwiatów pomarańczy.

ddhku56

Andaluzja jest bardzo bliska Afryce i geograficznie, i kulturowo. Jak określają ją jej mieszkańcy: nie jest już częścią Europy i nie jest jeszcze częścią Czarnego Lądu. Wpływy afrykańskie można odnaleźć w zwyczajach, zabytkach, architekturze. Andaluzja jest jednym z najbardziej egzotycznych regionów Hiszpanii i ta wyjątkowość działa na turystów jak magnes.

„Andaluzja. Sewilla, Granada i Kordowa. Kraina flamenco”,
Patryk Chwastek i Barbara Tworek,
Seria Rekreacyjna, Wydawnictwo Bezdroża,
Kraków 2010, s. 264,

ddhku56
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddhku56