Trwa ładowanie...
d1wl6ps

Aparaty rodem z przyszłości: Lytro

Oto aparat przyszłości idealny dla fanów nowych technologii. Oferuje dziwny wygląd, ale i wspaniałe możliwości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Aparaty rodem z przyszłości: Lytro
(stuff/materiały prasowe)
d1wl6ps

Lytro (8 GB), Cena: 400 dolarów

Wyobraź sobie aparat, w którym po naciśnięciu spustu migawki nie robisz zdjęcia, ale zbierasz dane potrzebne do wygenerowania obrazu idealnego. Taki jest podstawowy cel Lytro - pierwszego ogólnodostępnego aparatu typu Light Field. Zawarta w nim matryca 11 Megaray gromadzi informacje przez obiektyw f/2 o ośmiokrotnym zoomie.

Zrobiona fotografia dopiero w następnych krokach ulega obróbce – ustawiamy ostrość, a w teorii (opcja czeka na rozwinięcie) także generujemy zdjęcie w trójwymiarze. Wszystko bez potrzeby korzystania z dwóch obiektywów, jeżeli przeprowadzimy proces jak należy.

d1wl6ps

Urządzenie posiada stosunkowo mały wyświetlacz, co wydaje się nieciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza że połączono to z świetnie działającym suwakiem zoomu. W efekcie pracując w mocnym świetle nie widzimy za wiele, tymczasem w ciemnościach ciężko jest powiedzieć, która część zdjęcia jest faktycznie ostra.

Lytro pozwala na obsługiwanie zoomu i spustu migawki jedną ręką. W ten sposób za pomocą delikatnych gestów zarządzamy zgromadzonymi danymi, wybierając i kasując niepożądane fotki w kilka sekund.

Niestety trzeba jeszcze poczekać na właściwy rozwój technologii – póki co zbieranie informacji o świetle trwa dość długo, a do tego uzyskane JPEG-i mają jedyne 1,2 Mpx. W urządzeniu nie ma też flesza, nie mówiąc już o pełnoprawnym nagrywaniu wideo.

Aparat pokazuje swoje możliwości, gdy zgramy zdjęcia na Maca – nie tylko możemy dostosować ich jakość, ale i podzielić się uzyskanymi grafikami z innymi użytkownikami, tak by i oni mogli pobawić się zebranymi danymi. Lepsze wsparcie dla 3D i nagrywanie wideo to śpiew przyszłości, ale poza efektowną zabawą fotografiami, smartfony w większości przypadków robią lepsze zdjęcia.

Zdaniem Stuffa
Zabawka, ale też kamień milowy w rewolucji fotograficznej.

Dane techniczne:

Obiektyw: ekw. 43-340 mm, f/2
Matryca: 11 Megaray Light Field
Rozdzielczość wyjściowa: 1,2 Mpx
Ekran: dotykowy 1,52 cala
Pamięć: 8 GB lub 16 GB
Łączność: microUSB

Czytaj w TechTrendy.pl: Nowość! Aparat z Androidem!

d1wl6ps

Podziel się opinią

Share
d1wl6ps
d1wl6ps