Trwa ładowanie...
03-02-2014 11:03

Austria - Polacy uwięzieni w kurortach

Grupie kilku polskich turystów udało się wyjechać z kurortu Hochlienz w Austrii. Jednak w dwóch innych miejscowościach w austriackich Alpach wciąż uwięzionych jest około 20 Polaków. Powodem są nieprzejezdne górskie drogi.

Austria - Polacy uwięzieni w kurortachFot: magdal3na - Fotolia.com
d2yzsa6
d2yzsa6

Grupa około 50 Polaków, w tym dzieci w wieku od 2 do 8 lat, została uwięziona we wschodnim Tyrolu w Austrii, w miejscowości Hochlienz w hotelu na wysokości 1835 m n.p.m., podały w sobotę agencje informacyjne. Droga wyjazdowa została zasypana w wyniku intensywnych opadów śniegu.

Większość uwięzionych Polaków pochodzi z województwa śląskiego, gdzie w niedzielę skończyły się ferie. - Pobyt skończył się w sobotę. Już nas tu nie powinno być, ale na razie nie wiadomo, kiedy będziemy mogli wyjechać. Martwimy się, bo w poniedziałek dzieci muszą być w szkole - powiedział Zbigniew Brodziński, jeden z uwięzionych turystów.

Warstwa śniegu na drodze *sięgała miejscami nawet powyżej *2 m. Sytuację dodatkowo komplikował ogłoszony przez lokalne władze piąty - najwyższy - stopień zagrożenia lawinowego. - Ta droga jest niebezpieczna, ma wiele bardzo ostrych zakrętów. Na szczęście dyrekcja hotelu stanęła na wysokości zadania i zadeklarowała zakwaterowanie grupy wraz z wyżywieniem do czasu rozwiązania sytuacji - powiedział Brodziński.

d2yzsa6

W niedzielę późnym popołudniem służby ratunkowe dotarły do Hochlienz - powiedział IAR Konsul Generalny RP w Wiedniu, Andrzej Kaczorowski. Turyści uwięzieni w kurorcie, w tym grupa Polaków, pod opieką ratowników zjechała do doliny. Stamtąd udali się w kierunku Grazu. Po drodze mają w planach nocleg, a jutro - powrót do Polski.

Polski dyplomata zapewnia, że dwóm innym grupom turystów, którzy przebywają w Maria Luggau w Karyntii oraz *Sankt Jacob *we wschodniej Karyntii, nic nie zagraża. Spędzą tam jednak nawet dwa dni więcej niż planowali. Ambasada w Wiedniu jest z nimi w stałym kontakcie.

To, kiedy będzie można się wydostać z odciętych od świata hoteli w austriackich Alpach, zależy od sytuacji lawinowej i pogody. Dopóki nie będzie można skorzystać z ciężkiego sprzętu, który usunie śnieg, drogi będą nieprzejezdne.

Prognozy meteorologiczne dla południowej Austrii nieco poprawiły się. Śnieg ma wprawdzie nadal padać, ale już nie tak intensywnie jak poprzednio, kiedy służba meteorologiczna ZAMG podkreślała, że tak obfite opady zdarzają się tam raz na 75-100 lat. Miejscami śnieg ma przechodzić w deszcz. Zacznie też wiać fen.

We wschodnim Tyrolu stopień zagrożenia lawinowego obniżono z 4 do 3 w pięciostopniowej skali. W odśnieżaniu dróg pomaga wojsko. Sześć gmin wciąż było w niedzielę odciętych od świata. Ponieważ ruch drogowy jest poważnie utrudniony, postanowiono, że w poniedziałek uczniowie we wschodnim Tyrolu będą mieli wolne.

PAP/IAR/ if/pw

d2yzsa6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yzsa6