Trwa ładowanie...
27-10-2010 15:45

Barlinek. Atrakcje. Co warto zobaczyć

Barlinek to miasto nad Jeziorem Barlineckim i rzeką Płonią, lokalny ośrodek turystyczny. Kiedyś, był tu gród słowiański, który w XIII wieku został wcielony do Brandenburgii.

Barlinek. Atrakcje. Co warto zobaczyćŹródło: Hachette Polska
d2yqwyf
d2yqwyf

Miasto nad Jeziorem Barlineckim i rzeką Płonią, lokalny ośrodek turystyczny. Kiedyś, był tu gród słowiański, który w XIII wieku został wcielony do Brandenburgii.

W 1278 roku Barlinek otrzymał prawa miejskie. W I połowie XV wieku stał się własnością Krzyżaków. Na przełomie XIX i XX wieku, dzięki malowniczemu położeniu, rozpoczęła się kariera turystyczna miejscowości. Jej rozwojowi nie przeszkodziło nawet kilka zakładów przemysłowych, które uruchomiono w Barlinku jeszcze w XIX wieku. W centrum miasta znajduje się rynek, częściowo otoczony zabudową z XVIII i XIX wieku. Jego ozdobą jest fontanna z rzeźbą dziewczynki, odpędzającą atakującego gąsiora. W sąsiedztwie wznosi się gotycki kościół halowy z II połowy XIV wieku, przebudowany w XIX wieku. Dawne miasto otaczał niemal dwukilometrowy pierścień murów obronnych. Najdłuższy ich fragment zachował się przy ul. Jeziornej, natomiast najwyższa część znajduje się u zbiegu ul. Chmielnej i Górnej. Ozdobą miejskiego kąpieliska „Pod Sosnami” są stylowe drewniane budynki z lat 20. XX wieku. Wzdłuż brzegów jeziora biegnie reprezentacyjny bulwar, popularne miejsce spotkań i wieczornych spacerów. W zabytkowej kamienicy z XIX wieku
znajduje się muzeum regionalne, w którym możemy zobaczyć m.in. salonik szachowego mistrza świata Emanuela Laskera. Zaraz za granicami miasta, w zakolu rzeki Płoni mieści się inna placówka kulturalna – Młyn-Papiernia. Są to XVIII-wieczne zabudowania dawnej papierni, dzisiaj siedziba Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Dziedzictwa.

Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy

Park obejmuje dwie krainy różniące się krajobrazem. Barlinek leży w jego północnej części, na Pojezierzu Myśliborskim. To malowniczy obszar o bardzo urozmaiconej rzeźbie terenu. W okolicy dominują morenowe wzniesienia oraz głęboka, wijąca się dolina rzeki Płoni, od której odchodzą na boki mniejsze doliny i wąwozy. Różnice wzniesień sięgają tu nawet kilkudziesięciu metrów. Na południe od Barlinka, na Równinie Gorzowskiej, rozciąga się Puszcza Gorzowska. Równinny leśny krajobraz urozmaicają łagodne wzniesienia morenowe i wydmy oraz liczne jeziora i rzeki. Wśród lasów znajdują się malowniczo położone wsie, np. Moczydło, Rybakowo, Łośno. Największym bogactwem parku są lasy, zajmujące 80 procent jego powierzchni. Jest tu 87 jezior. Do największych można zaliczyć jeziora: Barlineckie, Wielgie, Sitno, Moczydelskie, Suche, Chłop, Chłopek, Przyłęg oraz Lubie. Jezioro Barlineckie stanowi centrum rekreacji wodnej. Nad jego brzegami można znaleźć liczne ośrodki wypoczynkowe, przystanie jachtowe i kąpieliska. Na jeziorze
są też cztery duże wyspy. Okolice Barlinka oplata gęsta sieć szlaków turystycznych. To największe w Polsce centrum „nordic walking”, a zamierzeniem władz jest, aby miasto stało się europejską stolicą tego sportu. W rejonie miejscowości wytyczono już 7 szlaków do uprawiania „nordic walking”. Są to głównie trasy okrężne o długości 3,7-14 km, obejmujące najbardziej interesujące i zróżnicowane krajobrazowo obszary wokół miasta. Są tu także wypożyczalne sprzętu. Do najpiękniejszych miejsc w okolicy Barlinka należy rezerwat „Skalisty Jar Libberta”. To obszar zalesionych wzniesień morenowych, poprzecinanych licznymi jarami i wąwozami. Największą z dolin jest, tzw. „Jar Libberta”, który pokrywają liczne głazy narzutowe oraz wychodnie zlepieńców wapiennopiaskowcowych o wysokości 3-4 metrów. Dodatkowo teren urozmaicają dziesiątki oczek wodnych różnej wielkości.

Okolice

Gorzów Wielkopolski (poza mapą) – miasto nad Wartą, zniszczone w czasie II wojny światowej. Najcenniejszym zabytkiem jest katedra Wniebowzięcia NMP z korpusem z końca XIII wieku i masywną, 52-metrową wieżą z początku XIV wieku. Ozdobą starego rynku jest zrekonstruowana fontanna z 1896 roku, przedstawiająca dziewczynę z nosidłami oraz trójką dzieci. Pełczyce – miasto nad Jeziorem Panieńskim. Nad brzegami akwenu pozostałości klasztoru cysterek z XIV wieku. W centrum, kościół Narodzenia NMP z XIII wieku po przebudowach w XV i XVIII wieku, oraz ratusz z końca XVIII wieku. Dziedzice – kamienny kościół z przełomu XIII i XIV wieku. Przelewice – kościół z przełomu XIII i XIV wieku. Dwór z XIX wieku z parkiem dendrologicznym, w którym znajduje się około 500 gatunków roślin.

d2yqwyf

Centrum Informacji Turystycznej *
ul. Paderewskiego 7, Barlinek (095) 746 28 74
*
Towarzystwo Miłośników Barlinka

ul. Sądowa 8, Barlinek (095) 74 61 058
Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy
ul. Jagiellończyka 8, Gorzów Wielkopolski (095) 721 55 30
Nadleśnictwo Barlinek
ul. Tunelowa 56a, Barlinek (095) 746 65 26

Najważniejsze imprezy:
Barlinecki Jarmark Ceramiczny – maj, Barlineckie Świętojanki, Wybór i Koronacja Królowej Puszczy, Festiwal szachowy im. Emanuela Laskera – czerwiec, Barlineckie Lato Teatralne – sierpień.
Emanuel Lasker
Urodzony w 1868 roku w Barlinku szachowy mistrz świata w latach 1894-1921. Był posiadaczem tego tytułu najdłużej w historii. W 1933 roku opuścił Niemcy i przeniósł się do Anglii, a następnie do ZSRS i USA, gdzie zmarł w 1941 roku.

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Zakątki na urlop i weekend
Autor: Dariusz Jędrzejewski

d2yqwyf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yqwyf