Trwa ładowanie...
d4fxirs
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Barlinek - Europejska Stolica Nordic Walking

54 km tras do nordic walking, profesjonalne szkolenia, liczne zawody, także międzynarodowe, największe na świecie kijki do spacerowania - m.in. tym może pochwalić się Barlinek, zachodniopomorskie miasteczko, które nosi tytuł Europejskiej Stolicy Nordic Walking.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Barlinek - Europejska Stolica Nordic Walking
(Fot: PAP/Marcin Bielecki)
d4fxirs

Barlinek, leżący na skraju Puszczy Barlineckiej, w otoczeniu licznych jezior, mimo że zasłynął w świecie inną dyscypliną sportu, jaką są szachy, promuje się od kilku lat jako Centrum Nordic Walking.

W Barlinku urodził się w wigilię 1868 r. Emanuel Lasker, szachowy mistrz świata, który swój tytuł utrzymywał 27 lat, najdłużej w historii.

Z inicjatywy władz w mieście powstało w 2008 r. pierwsze w Polsce Centrum Nordic Walking. Opatentowano też jako swą markę tytuł Europejskiej Stolicy Nordic Walking.

d4fxirs

"Mamy pełen pakiet oferty dla miłośników spacerów z kijkami" - mówi PAP pełnomocnik burmistrza ds. nordic walking Katarzyna Mielcarek.

To 54 km oznakowanych tras o trzech różnych poziomach trudności, wypożyczalnie sprzętu, profesjonalne szkolenia, opieka instruktorów, noclegi, informacja turystyczna, organizacja imprez dla turystów krajowych i zagranicznych, a także zawody o randze krajowej czy nawet międzynarodowej, np. mistrzostwa Polski - wylicza.

Miasto i jego okolice dysponują blisko tysiącem miejsc noclegowych dla amatorów "norweskiego spacerowania".

Barlinek, wraz z innymi blisko 40 gminami z trzech sąsiadujących województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego, bierze udział w projekcie "Włóczykije Pojezierza", promującym ideę nordic walking jako markowego produktu turystycznego regionu. W wyniku tego projektu powstały, tak samo oznaczone, 54 nowe trasy nordic walking.

d4fxirs

Jak mówi PAP Mielcarek, trwają prace nad utworzeniem kolejnej trasy, tym razem miałaby ona przebiegać przez miasto - dodaje. Ostatnio odnowiono istniejące już trasy, pojawiły się na nich nowe tablice i atrakcje.

W lutym zaplanowano rajd karnawałowy nordic walking. To rajd w przebraniach karnawałowych - mówi pełnomocnik ds nordic walking.

Od kilku miesięcy atrakcją turystyczna na barlineckim deptaku są największe w świecie kijki do nordic walkingu - mierzą one około 11 m. W tamtejszym muzeum prezentowane są też 17-milimetrowe złote kijki.

Nordic walking to marsz z kijami wymyślony przez grupę fińskich lekarzy i sportowców. Swój dynamiczny rozwój przeżywa od 1996 roku, kiedy to wyprodukowano pierwsze specjalistyczne kije do nordic walking.

d4fxirs

Dzięki regularnym treningom marszu można zredukować nadciśnienie, poziom cukru i cholesterolu we krwi, stres i spalić zbędne kalorie. Nordic walking pomaga też przy rehabilitacji ruchowej, koryguje nieprawidłową postawę.

W zasadzie nie ma większych przeciwwskazań do jego uprawiania oprócz ostrych urazów ortopedycznych. To też prosty i - co ważne - tani sposób na aktywność ruchową.

d4fxirs

Podziel się opinią

Share

d4fxirs

d4fxirs