Bezpieczne góry
Nowy multimedialny serwis szkoleniowy GOPR - "Bezpieczne Góry" od środy
działa oficjalnie. Zainteresowani dowiedzą się dzięki niemu m.in. jak prawidłowo udzielić pierwszej
pomocy, co warto zabrać idąc na wycieczkę i jak zachować się na stoku.
Serwis zaprezentowano w Warszawie na konferencji prasowej Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, która patronuje przedsięwzięciu.
W każdej z opcji jest kilka zagadnień. Zimowa wersja zawiera punkty z różnymi hasłami np.: wyjazd na narty/snowboard, sytuacje ekstremalne, turystyka piesza zimą czy pierwsza pomoc.
Na szkoleniu składającym się z animacji, filmów, fotografii oraz tekstów czytanych przez lektora, przez które prowadzi wirtualny instruktor dowiedzieć się można m.in. jak przygotować się do wyprawy - co wziąć i jak się ubrać, jak udzielać pierwszej pomocy oraz jak nie zgubić się w górach. Instruktorzy pokażą także m.in. jak dobrać sprzęt narciarski, jak go konserwować oraz jak zachować się na stoku. Chętni mogą zweryfikować swoją wiedzę uczestnicząc po szkoleniu w teście dostępnym w internecie.
Szkolenia w sieci GOPR organizuje już od 2004 r. Uczestniczyło w nich dotąd - jak podał Piotr Kapłon prowadzący projekt "Bezpieczne Góry" - ok. 60 tys. osób.
Każdego roku w polskich górach dochodzi do kilkunastu śmiertelnych wypadków. W ubiegłym roku GOPR przeprowadziło łącznie ponad 4 tys. wypraw, akcji i interwencji ratunkowych.
Wielu tragicznych zdarzeń, jak podkreślają inicjatorzy akcji, udałoby się uniknąć, gdyby osoby wychodzące w góry były do tego odpowiednio przygotowane i wiedziały, jak ratować poszkodowanych.
Najczęściej wśród powodów wypadków w górach wskazywany jest brak wyobraźni, brawura, lekkomyślność i nieprzygotowanie do eskapady.