Trwa ładowanie...
10-01-2013 15:56

Brak śniegu na Dolnym Śląsku

Brak śniegu i silny wiatr spowodowały, że na Dolnym Śląsku na nartach można
pojeździć jedynie w kilku wyżej położonych ośrodkach. W najbliższych dniach spodziewane są jednak
opady śniegu i spadek temperatury.

Brak śniegu na Dolnym ŚląskuFot: PAP/Lech Muszyński
d3e7ybf
d3e7ybf

W Szklarskiej Porębie grubość pokrywy śnieżnej wynosi od 10 do 15 cm śniegu. Czynna jest m.in. część kolei linowej na Szrenicę, ale pojeździć można jedynie na nartostradzie Puchatek, choć warunki są tam zaledwie dostateczne. Pozostałe nartostrady są zamknięte.

Na trasach w rejonie Karpacza leży ok. 30 cm warstwa świeżego puchu, jednak w mieście czynnych jest tylko kilka wyciągów. Także w kompleksie "Śnieżka" warunki narciarskie nie są najlepsze. Pojeździć można na nartostradach Euro i Liczykrupa, ale z powodu bardzo silnego wiatru kolej linowa na Kopę jest zamknięta.

Na stokach w Świeradowie Zdroju grubość pokrywy śnieżnej dochodzi miejscami do 70 cm i czynna jest większość wyciągów na terenie miasta. Dostateczne warunki do jazdy panują na trasach wokół kolei gondolowej, gdzie grubość pokrywy śnieżnej wynosi od 40 do 50 cm. Widoczność jest tam dobra, a słupek rtęci wskazuje minus 3 st. C.

Po ostatnich, niewielkich opadach śniegu poprawiły się nieco warunki narciarskie w rejonie Polany Jakuszyckiej, gdzie przygotowane zostały m.in. trasy na Orle, Elektrowni Turów, PGE oraz w rejonie Samolotu i Cichej Równi. Średnia grubość pokrywy śnieżnej dochodzi miejscami do 35 cm, temperatura wynosi ok. minus 2,5 stopnia Celsjusza, śnieg jest lekko zmrożony, ale już nie pada.

d3e7ybf

Jak powiedział PAP w czwartek dyżurny ratownik z karkonoskiej grupy GOPR, warunki turystyczne w górach są trudne. W górnych partiach Karkonoszy wieje silny wiatr, który powoduje powstawanie zasp, szlaki są miejscami mocno oblodzone. Na Śnieżcegrubość pokrywy śnieżnej wynosi blisko 50 cm, a temperatura ok. minus 8 st. C. W Karkonoszach obowiązuje II stopień zagrożenia lawinowego.

W czwartek i w piątek na terenie Karkonoszy przewidywane są opady śniegu, a początkowo także deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna wyniesie do minus 6 st. C, a wiatr będzie umiarkowany. W szczytowych partiach gór także spodziewane są przelotne opady śniegu, a temperatura spanie tam nawet do minus 10 st. C. Wiatr będzie silny i bardzo silny, może także powodować zawieje i zamiecie.

W Kotlinie Kłodzkiej warunki narciarskie są dobre. W Zieleńcu leży od 20 do 55 cm śniegu, czynne są m.in. wyciągi Bartuś, Diament, Gryglówka, Mieszko, Nartorama oraz koleje Winterpol. Na Czarnej Górze, gdzie leży od 10 do 70 cm śniegu, pojeździć można m.in. na trasach B Fis, C Fis, F1, P3 i S. Większość stoków jest także sztucznie naśnieżana.

W Sudetach Środkowych i Wschodnich spodziewane są okresowe opady deszczu, które stopniowo będą przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura minimalna wyniesie od minus 4 do minus 2 st. C, ale w szczytowych partiach gór może spaść do nawet minus 7 st. C. Silny wiatr może powodować zawieje i zamiecie. Ratownicy GOPR ostrzegają także, że wiatr może łamać drzewa i gałęzie.

Szlaki turystyczne w tym rejonie są przetarte, ale miejscami śliskie i oblodzone. Na stromych podejściach zalecane jest używanie kijków, a nawet raków. Z powodu prac leśnych związanych z wycinką drzew pozbawiony oznaczeń został szlak niebieski z Przełęczy Spalona przez Jagodną na Przełęcz pod Porębą. Zamknięta dla ruchu turystycznego jest trasa na Szczelińcu Wielkim.(PAP)

d3e7ybf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e7ybf