Trwa ładowanie...
dc45l0e
15-09-2010 14:00

Brodnica

Imponujący pałac w formach renesansowo-klasycystycznych zbudowano w 1890 roku. Wzmiankowana już w 1230 roku. Brodnica w XIX wieku należała do rodu Chłapowskich. Poprzez małżeństwo wnuczki Dezyderego Chłapowskiego – Anny – z Wacławem Mańkowskim weszła w posiadanie tej rodziny.

dc45l0e
dc45l0e

Imponujący pałac w formach renesansowo-klasycystycznych zbudowano w 1890 roku. Wzmiankowana już w 1230 roku. Brodnica w XIX wieku należała do rodu Chłapowskich. Poprzez małżeństwo wnuczki Dezyderego Chłapowskiego – Anny – z Wacławem Mańkowskim weszła w posiadanie tej rodziny.

To właśnie dla nich został tu wzniesiony pałac. W rękach Mańkowskich pozostawał on aż do czasów reformy rolnej. Potem podzielił los innych zabytkowych obiektów. Dopiero niedawno został kupiony od skarbu państwa i odremontowany przez Jerzego Mańkowskiego.

*Pałac w Brodnicy *

Nocleg

Trudno odbudować zniszczoną świetność, przywrócić dawny blask. Jerzy Mańkowski nie próbował tej karkołomnej sztuki. Jako spadkobierca i gospodarz – mieszka tu wraz z rodziną – zaaranżował pałacowe wnętrza po swojemu, tak żeby móc tu wygodnie żyć. Znalazło się więc miejsce nie tylko na pamiątki rodzinne, ale też wszystkie drobiazgi, trofea i dzieła sztuki zgromadzone podczas 22 lat pobytu w Afryce.

dc45l0e

Inwencja właściciela pozwoliła, by każde wnętrze stało się inne, miało swój urok. Tak więc salon myśliwski na piętrze jest pełen przedmiotów rodem z Czarnego Kontynentu, jadalnia urządzona, jak mówi sam właściciel, w stylu „holenderskim”, zaś piwnica, w której jest klub jazzowy i winiarnia, przypomina nieco średniowieczne lochy, gdzie ustawiono proste, w części rustykalne, meble. Pokoje na piętrze są w pełni nowoczesne. Nie ma tu stylizacji na dawne wnętrza. Apartamenty są jasne, przestronne i kolorowe.

Mieszka się tu wygodnie, choć może nie komfortowo. Brak telewizora, telefonu, wygodnych foteli. A jednak ma się poczucie, że to miejsce niezwykłe, które omijają wszystkie troski i zmartwienia. Ten wyjątkowy klimat doceniło stowarzyszenie ILA – Chateaux & Hotels de Charme, zrzeszające hotele prowadzone przez ich właścicieli. Polecane dania: rosół domowy, ryba w sosie serowym, łosoś z plackami ziemniaczanymi, szarlotka.

Okolica

Jaszkowo – centrum hippiki prowadzone przez Antoniego Chłapowskiego, potomka gen. Dezyderego Chłapowskiego. Jezioro Góreckie – obszar objęty ochroną rezerwatową przyciąga turystów niezwykłym widokiem. Na wyspie wznoszą się ruiny zamku z 1824 roku zbudowanego tu dla Tytusa Działyńskiego z Kórnika. Jeziory – w leżącej w samym środku WPN osadzie znajduje się muzeum, gdzie można się zapoznać z przyrodą chronioną na terenie parku. Kościan – najwspanialszym zabytkiem miasta jest gotycki kościół Wniebowzięcia NMP z drugiej ćwierci XIV wieku.

Kórnik – w neogotyckim zamku wzniesionym na podstawie projektów Karla Friedricha Schinkla w latach 1843-1860 dla Tytusa Działyńskiego mieści się muzeum oraz biblioteka. Manieczki – w dworku z 1894 roku znajduje się muzeum poświęcone Józefowi Wybickiemu.

dc45l0e

Puszczykowo – podpoznańskie letnisko, położone na obrzeżach Wielkopolskiego Parku Narodowego, słynie głównie z muzeum pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera. Rezerwat Krajkowo – wydzielony obszar Rogalińskiego Parku Krajobrazowego służy ochronie największego w Wielkopolsce lęgowiska czapli siwej. Rogalin – barokowy pałac Raczyńskich wzniesiony w latach 1768–1774 z kolekcją malarstwa europejskiego, i ponadsześciusetletnie dęby: Lech, Czech i Rus. Śrem – okolice miasta są idealnym miejscem do wycieczek rowerowych. Wytyczono tu aż 15 tras, a dodatko-wo sześć szlaków pieszych oraz szlaki specjalistyczne, pozwalające zapoznać się z architekturą regionu.

Turew – późnobarokowy pałac wzniesiony ok. połowy XVIII wieku dla Stanisława Chłapowskiego. Warta – trzecia rzeka Polski, unieśmiertelniona w hymnie narodowym. Płynąca meandrami, tworząca malownicze zakola, jest jednym z najdłuższych szlaków kajakowych. Spływ Wartą pozwala poznać niemal całą Wielkopolskę.

Wielkopolski Park Narodowy – koliste pagórki zwane kemami i przypominające kolejowe nasypy ozy, porośnięte sosnowym borem. Oto krajobraz tego parku. Liczne szlaki prowadzą nad malownicze jeziora rynnowe.

Pałac w Brodnicy

Brodnica 37,

63-112 Brodnica

(61) 282 37 89

(61) 282 38 05

Dojazd samochodem

Z drogi krajowej nr 5 (odcinek Poznań–Kościan) skręt w drogę nr 311 na Czempiń, w kierunku Śremu. Po ok. 16 km skręt w lewo na Brodnicę.

Dojazd pociągiem

Pociągiem do Czempinialub Śremu, a stamtąd autobusem do Brodnicy.

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Wypoczynek w dworkach i pałacach
Autor: Robert Pasieczny

dc45l0e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc45l0e