Trwa ładowanie...
d471n6w
14-09-2010 15:16

Brunów

Najwcześniejsze informacje o Brunowie pochodzą z 1351 roku, a jego pierwszymi znanymi z nazwiska właścicielami byli bracia von Wiese.

d471n6w
d471n6w

Najwcześniejsze informacje o Brunowie pochodzą z 1351 roku, a jego pierwszymi znanymi z nazwiska właścicielami byli bracia von Wiese. Choć prawdopodobnie już wówczas istniał tam folwark, dopiero pod koniec XV stulecia, kiedy wieś należała do von Zedlitzów, w kronikach odnotowano istnienie dworu.

Budowla ta dotrwała do XVIII wieku, kiedy ówczesny właściciel majątku Bernhard von Schmettau przebudował ją na barokowy pałac. W tym samym czasie (1745 r.) wzniósł on otoczony zabudowaniami folwarcznymi dworek na Wietrzniku. Parterowa budowla z piętrową częścią środkową, określana mianem pałacyku, przetrwała do dziś. W 1787 roku brunowskie dobra nabył Christoph Heinrich Ludwig von Schweinitz, ale jeszcze w tym samym roku zabudowania majątku niestety strawił pożar. Odbudowa rezydencji trwała do 1789 roku.

Prowadzący ją budowniczowie Mohrenberg z Legnicy i Scholtz z Lwówka Śląskiego postarali się, aby nowy pałac przypominał dawną rezydencję. W rękach von Schweinitzów pozostał do 1838 roku, kiedy baronowa Senden von Schweinitz sprzedała go Georgowi von Cottonet. Jego staraniem wzniesiono tu rodowe mauzoleum i rozbudowano folwark, a przy pałacu, który otoczono krajobrazowym parkiem, zbudowano kordegardę i oficynę. W 1897 roku wezbrane wody Kwisy i Bobru zalały Brunów, uszkadzając zabudowania. Do remontu pałacu przystąpiono w 1900 roku. Wówczas rozbudowano go, nadając neobarokowy wygląd i dostawiając wieżę, zwieńczoną charakterystycznym hełmem.

Przez kilka miesięcy 1945 i 1946 roku pałac zajmowały wojska radzieckie, potem został zdewastowany. Dopiero niedawno nowi właściciele zaczęli remont pałacu, ale już dziś lśni on pełnym blaskiem, podobnie jak sąsiednie zabudowania gospodarcze zaadaptowane na hotelowe potrzeby.

Pałac Brunów

Nocleg

Współczesny Pałac Brunów to jedna z najpiękniejszych i najlepiej utrzymanych rezydencji Dolnego Śląska. To doskonałe miejsce na wypoczynek, wystawną, rodzinną imprezę lub szkolenie czy konferencję. Pokoje gościnne znajdują się zarówno w samym pałacu, jak i pobliskich stajni oraz oficynie.

d471n6w

Odrestaurowując i urządzając pałacowe wnętrza, zadbano, aby zarówno hol, reprezentacyjny salon, jak i hotelowe pokoje miały stylowy i elegancki wygląd. Dotyczy to także pomieszczeń w sąsiednich budynkach. Meble są oryginalne XVIII- i XIX-wieczne, część jest wzorowana na dawnych. Nie ma tu nadmiaru „ozdobników”: obrazów i grafik szczelnie zakrywających ściany, waz, wazoników i figurek zdobiących stoliki i komody. Dzięki temu dawne komnaty zyskują nowoczesny charakter, niezwykły klimat prawdziwej magnackiej rezydencji XXI wieku.

Ciepłe kolory ścian współtworzą przyjazną atmosferę wnętrz noszących znamiona luksusu. Meble w dużych, jasnych pokojach nie przytłaczają gości przepychem, nie rażą swą różnorodnością. To elegancja, która nie onieśmiela. To elegancja pożądana, która doskonale znosi pobyt dziecka, psa i przyjeżdżających na szkolenie pracowników.

Goście mają zapewnione wspaniałe warunki, by spędzić tu kilka dni, korzystając z pałacowych i okolicznych atrakcji.

Okolica

Biedrzychowice – późnobarokowy pałac z ok. 1702 roku, prze­bu­do­wy­wa­ny m.in. w 1730 i po 1863 roku dla Alexandra Friedricha Minutoli-Woldecka. Bolesławiec – miasteczko słynie z produkcji ceramiki, zdobionej metodą stempelkową. Grodziec – gotycki zamek księcia legnickiego Fryderyka I. Kwisa – jedna z naj­czyst­szych rzek w Polsce, w swoim górnym odcinku mająca charakter rzeki górskiej. Znakomita do spływów na każdym odcinku. Lubomierz – tutaj Sylwester Chęciński kręcił komedie Sami swoi i Nie ma mocnych. Przechadzając się śladami filmowych bohaterów, warto zajrzeć do późnobarokowego kościoła Benedyktynek z lat 1727–1730 i stojących obok, pierwotnie gotyckich, olbrzymich zabudowań klasztornych. Lwówek Śląski – najcenniejszym zabytkiem miasta jest późnogotycki ratusz z wysoką, cylindryczną wieżą, którego wnętrza zdobią piękne sklepienia. Park Krajobrazowy Doliny Bobru – obejmuje najpiękniejszy odcinek rzeki, z licznymi przełomami, jarami, ciekawymi formami geo­lo­gicz­ny­mi. Przez park poprowadzono prawie
100 km tras wycieczkowych. Pilchowice – mająca 69 m wysokości zapora na Bobrze jest drugą, po solińskiej, najwyższą zaporą w Polsce, a najwyższą z zapór z kamienia. Płakowice – re­ne­san­so­wy zamek z lat 1550–1563. Wleń – pomnik gołębiarki ustawiony w 1914 roku dla upamiętnienia 700-lecia miasta, w którym do XVIII wieku odbywały się targi gołębi. Ruiny zamku z czasów panowania Bolesława Krzywoustego.

d471n6w

Pałac Brunów
Brunów, 59-600 Lwówek Śląski
(75) 784 68 28 (75) 782 44 11
recepcja@brunow.pl
www.brunow.pl
Dojazd samochodem: Najwygodniejszy dojazd drogą krajową nr 4, 94 (odcinek Legnica–Zgorzelec). W Bolesławcu skręt na drogę nr 297 na Lwówek Śląski i Jelenią Górę. Miejscowość leży przy tej trasie, ok. 3 km na północ od Lwówka.
Dojazd pociągiem: Dojazd pociągiem z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego, dalej autobusem lub taksówką.
Bezpośrednio autobusem PKS można dojechać z Lwówka Śląskiego, Bolesławcai Jeleniej Góry.

Seria: Miejsca niezwykłe
Tyruł: Wypoczynek w dworkach i pałacach
Autor: Robert Pasieczny

d471n6w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d471n6w