Trwa ładowanie...
di5zt17
x-news

Chabówka - dom wyjątkowej gwiazdy kina

"Lista Schindlera", "Katyń", "Summer Love", "Przedwiośnie", "Szatan z siódmej klasy", "Sława i chwała" czy "Złoto dezerterów" - co łączy te filmy? Odpowiedź można znaleźć w Chabówce. To tam znajduje się jedyna w swoim rodzaju polska gwiazda kina.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chabówka - dom wyjątkowej gwiazdy kina
(Henryk Olszewski Fotolia)
di5zt17

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce został otwarty w 1994 roku na terenie dawnej parowozowni, wybudowanej w czasie II wojny światowej. Na kilku torach urządzono ekspozycję składającą się z wycofanych z ruchu parowozów, lokomotyw elektrycznych i spalinowych oraz pługów, żurawi itp., które poddano rewitalizacji. Część parowozów przywrócono do pełnej sprawności technicznej, dzięki czemu dziś mogą prowadzić składy pociągów zestawionych z zabytkowych wagonów. Tabor ze skansenu był używany przy zdjęciach do wielu filmów.

Lokalizacji skansenu w Chabówce sprzyjała bliskość jednej z najpiękniejszych linii kolejowych w Polsce. Trasa z Chabówki przez Mszanę Dolną do Nowego Sącza oparła się elektryfikacji i modernizacji oraz zachowała do dziś niepowtarzalną i oryginalną infrastrukturę kolejową. Od 2012 roku kursują ogólnodostępne pociągi retro z parowozem i zabytkowymi wagonami na trasie Chabówka-Mszana Dolna-Chabówka. Bilet na przejazd kosztuje 14 zł (ulgowy 7 zł), można go kupić tylko u obsługi pociągu bez dodatkowych opłat.

udm/if

Na jakiej trasie jeździsz najczęściej? Kliknij i oblicz, ile możesz oszczędzić!

di5zt17

Podziel się opinią

Share
di5zt17
di5zt17