Trwa ładowanie...
APTN
25-11-2015 10:39

Chiny - niesamowite skoki z jednego z najwyższych mostów świata

Kilka dni temu 33-letni Christopher Carnahan, wraz z innymi miłośnikami adrenaliny, oddał niesamowite skoki z pylonów Baling River Bridge, wznoszących się na wysokość 396 m nad poziom wody. Swój wyczyn utrwalił na filmie.

Chiny - niesamowite skoki z jednego z najwyższych mostów świataŹródło: screen AP
d2yzsa6
d2yzsa6

W położonej na południu Chin prowincji Kuejczou znajduje się Baling River Bridge - drugi najwyższy wiszący most na świecie. Wznosi się na wysokość 375 m, licząc od tafli rzeki Baling, a jego długość to 2237 m. Jest jednym z ulubionych obiektów wśród basejumperów – w 2012 roku odbyły się na nim międzynarodowe zawody, w których wzięło udział 30 śmiałków z 15 krajów. Kilka dni temu 33-letni Christopher Carnahan, wraz z innymi miłośnikami adrenaliny, oddał niesamowite skoki z pylonów tego mostu, wznoszących się na wysokość 396 m nad poziom wody. Swój wyczyn utrwalił na filmie.

Christopher Carnahan na co dzień jest policjantem w Los Angeles. Swoją przygodę ze skokami rozpoczął w wieku 19 lat od _ skydivingu _. Szybko przerzucił się jednak na basejumping. – Kocham tę euforię. To było transcendentne przeżycie – przyjechać z wielkiego miasta na łono natury, aby stanąć pod tą olbrzymią konstrukcją – przyznaje Christopher. – Natomiast widok, jaki się stamtąd rozlegał zapierał dech w piersiach – dodaje.

Si Du River Bridge, Chiny, fot. wikipedia.org by Glabb, licencja CC BY-SA 3.0
Si Du River Bridge, Chiny, fot. wikipedia.org by Glabb, licencja CC BY-SA 3.0

Most wiszący to typ konstrukcji pochodzący z XIX w. Składa się z pylonów (ustawianych parami wież nośnych - rozwiązanie znane już w starożytności), pomiędzy którymi rozpięte są liny lub łańcuchy podtrzymujące poszczególne przęsła. Proste mosty wiszące, przy których budowie nie stosowano wsporników, znane były już wcześniej w rejonach górskich. Wysokość mostów określana jest na podstawie największej odległości pomiędzy stałą poziomą częścią konstrukcji (np. jezdnią czy chodnikiem), a znajdującym się pod nią terenem lub taflą wody. Obecnie najwyższą taką konstrukcją na świecie jest oddany do użytku w 2009 roku Si Du River Bridge – most wiszący, który wznosi się nad wąwozem na 472 metry. Jest to dwa razy więcej niż Pałac Kultury i Nauki, czyli najwyższy budynek w Polsce. Co ciekawe, 6 najwyższych mostów wiszących świata znajduje się właśnie w Chinach - Baling River Bridge jest czwarty na tej liście.

Baling River Bridge, Chiny, fot. wikipedia.org by Glabb, licencja CC BY-SA 3.0
Baling River Bridge, Chiny, fot. wikipedia.org by Glabb, licencja CC BY-SA 3.0
d2yzsa6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yzsa6