Trwa ładowanie...
24-12-2012 11:50

Chopok. Trasy zjazdowe dla osób, które lubią adrenalinę

Na dobre ruszył sezon narciarski i snowboardowy w Jasnej na Słowacji. Słowacy z TMR zapowiadają, że Chopok, to oferta dla młodych, którzy są rządni wrażeń i adrenaliny, ale i osoby słabiej jeżdżące na nartach znajdą tam stoki dla siebie.

Chopok. Trasy zjazdowe dla osób, które lubią adrenalinęFot: Thinkstock
d3yw092
d3yw092

Trzeba przyznać, że wagoniki Funitela wyglądają naprawdę nowocześnie. W dolnej stacji *Funitela *czuć jeszcze zapach nowości, bo gondola ruszyła zaledwie kilkanaście dni temu. Wrażenie jest podobne, jakbyśmy wsiadali do nowego samochodu, który właśnie zjechał z taśmy w fabryce.

Dla każdego coś miłego
Jasna Tatry Niskie to największy ośrodek narciarski na Słowcji. posiadający doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych. Narciarze i snowbordziści mogą tam korzystać z 40 km tras. Ośrodek oferuje możliwość szusowania po stokach o różnym stopniu trudności, od niebieskich – łatwych, aż po trudne, czarne trasy narciarskie, lub strefy freeride'owe dla miłośników adrenaliny, lub świetnie przygotowany snow park.

- To najlepszy ośrodek narciarsko-snowboardowy u naszych południowych sąsiadów – mówi instruktor narciarstwa Krzysztof Piwnicki. – Każdy znajdzie coś tam dla siebie, od początkujących narciarzy po świetnych zjazdowców. O takich ośrodkach w Polsce możemy jedynie pomarzyć.

Co dla narciarzy i snowboardzistów*?*
Ośrodek w Jasnej oferuje szeroki pakiet dla każdego narciarza. Słowacy z TMR zapowiadają, że Chopok, to oferta dla młodych, którzy są rządni wrażeń i adrenaliny, ale i osoby słabiej jeżdżące na nartach znajdą tam stoki dla siebie.

d3yw092

- Z górnej stacji Funitela można na północną stronę zjechać czerwoną trasą dla średnioozaawansowanych – mówi instruktor narciarstwa Krzysztof Piwnicki. – Przy dobrej widoczności zjazd nie powinien stwarzać większych problemów. Przy większej ilości śniegu są tam też świetne trasy na freeride zarówno po północnej, jak i południowej stronie Chopoka.

Czarne trasy i niebieskie dla początkujących
Poza górnymi partiami Chopoka, gdzie mamy najtrudniejsze (czarne) trasy część niżej położonych jest dla średniozaawansowanych (czerwonych) i każdy średnio jeżdżący narciarz lub snowboardzista powinien sobie poradzić na tych stokach.

Dodatkowo np. z Łukowej (1670 m n.p.m.) można zjechać na Zahradky (1028 m n.p.m.) niebieskim – łatwym szlakiem (trasa nr 5). Nachylenie stoku jest tam niewielkie i dla początkujących narciarzy kilka minut jazdy może być prawdziwą frajdą. Druga trasa, którą polecamy początkującym to 13. Tam można wjechać kanapą z Bielej Put (1117 m n.p.m.).

Jak nie jazda, to może...
Jeśli komuś znudzi się całodzienna jazda na nartach, to może stanąć na chwilę oddechu i rozmowę ze znajomymi w kilku barach, które działają na stoku. Herbatę, piwo, grzańca, czy coś ciepłego do jedzienia kupimy tam po przystępnych cenach, które nie odbiegają od tych znanych z Polski.

d3yw092

Jeśli komuś zabraknie wrażeń ze stoku może iść wieczorem do „Happy Endu“. To restauracja, bar i disco w jednym. Po całodziennym szaleństwie na stoku można tam się bawić w rytmach gorącej muzyki do białego rana.

Słowacy zadbali też o tych, którzy nie mają swojego sprzętu lub dopiero chcą prezkonać się do narciarstwa lub snowboardu. Na miejscu w Tatry Motion można wypożyczyć lub kupić całość sprzętu.

Supernowoczesna gondola
W tym roku po raz pierwszy zostały połączone stoki północne i południowe Chopoku. Gondola Funitel należy do najnowszych technologii na świecie. Najbardziej wietrzne miejsce na Słowacji, będzie tym samym gwarantować transport przez cały sezon. Ciekawostką jest zamontowanie kabiny na dwóch linach, co oprócz większego bezpieczeństwa transportu, pozwala na kursowanie kolejki nawet przy silnym wietrze. System pozwala na jazdę kolejką nawet przy prędkości wiatru osiągającej 120 km/godz.

d3yw092

Droga na szczyt prowadzi ze stacji Priehyba (końcowa stacja 6-osobowej kanapy), a goście ośrodka wjeżdżają na górną stację szczyt Chopoku w ciągu 6 i pół minuty. Zdolność przewozowa nowej gondoli wynosi 2 480 os./godz., każda z 22 kabin pokona dystans ponad 2 000 metrów i różnicę wzniesień 655 metrów.

Chopok północ i południe
Do kompleksowego połączenia Chopoku Północ i Chopoku Południe będzie również należało uruchomienie 15-osobowej gondoli w miejscu KosodrevinaChopok Południe. Ze względu na rozwiązania techniczne, kolejka ta jest bardzo podobna do ulubionej gondoli Grand Jet na Otupnym. Otwarcie planowane jest w dwóch etapach i zakończy się już w przyszłym roku.

- Oryginalność Jasnej to głównie to, że można tu szusować po północnej i po południowej stronie Chopoku - dodaje Katarina Sarafinova, dyrektor PR Tatry Mountain Resorts.

Ceny skipassów w Jasnej można znaleźć na: www.jasna.sk/cenniky/cennik-skipasov

d3yw092
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yw092