Trwa ładowanie...
15-09-2010 14:12

Ciążeń. W pałacowej bibliotece znajduje się jedna z największych w Europie kolekcji masoników

Od czasów średniowiecza aż do 1818 roku Ciążeń należał do biskupów poznańskich. Po konfiskacie majątek stał się własnością adiutanta cara Aleksandra I, Wacława Gutakowskiego.

Ciążeń. W pałacowej bibliotece znajduje się jedna z największych w Europie kolekcji masonikówŹródło: Hachette Polska
d1b3t77
d1b3t77

Po nim dobra przejęli Zakrzewscy, w 1924 roku stały się własnością skarbu państwa, a 60 lat później Uniewersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Ciążeń był letnią siedzibą biskupów, którzy mieli tu swoją siedzibę. W latach 1508–1510 bawił tu m.in. Andrzej Krzycki – poeta i późniejszy prymas Polski. Jednak dopiero za czasów bpa Teodora Czartoryskiego, w latach 1758–1768 wzniesiono prawdziwy pałac. Jego budowniczym był Józef Sacco. Na wysokiej skarpie doliny Warty stanął pałac o prostej bryle, nakryty mansardowym dachem. I może nie byłoby warto o nim wspominać, gdyby nie przepiękne rokokowe dekoracje zdobiące elewacje i wnętrza. To prawdziwe cuda, rzadko spotykanej urody. Na tym jednak nie poprzestano. Prace przy pałacu prowadzono też w latach 1794–1818, na zlecenie bpa Ignacego Raczyńskiego. To zapewne wówczas wzniesiono skrzydło zachodnie, łączące się z pałacem galerią.

*Dom Pracy Twórczej UAM w Poznaniu *

Nocleg

Dziwnym trafem pałac zachował się w całkiem dobrym stanie. Ocalały też dekoracje elewacji i sztukaterie we wnętrzach. Niestety, nie pozostało nic z wyposażenia pałacu z czasów biskupów, które było zapewne równie dekoracyjne i bogate, jak jego komnaty. Dziś ich miejsce zajęły proste, tanie meble. Stojąc pośrodku sali balowej możemy mieć dylemat – czy cieszyć się z tego, że ocalała i raduje nasze oczy finezyjną linią stiukowych ornamentów, czy martwić się, że jej wnętrze szpecą konferencyjne stoły i krzesła.

d1b3t77

Pokoje gościnne są raczej skromne. Umeblowanie standardowe, w miarę nowoczesne, większość pokoi ma łazienki i telewizor. Ale już na pierwszy rzut oka widać, że nikt zbytnio nie dba tu o wygodę – ot zwyczajny hotelowy pokój.

Goście przyjeżdżają na krótkie pobyty, na konferencje, seminaria, popracować w zaciszu pałacowej biblioteki. Są jednak pokoje, gdzie można przyjemnie spędzić dłuższy czas. Głębokie fotele, duże biurko, kominek (niestety dawno temu wygasły), ściany w ciepłych kolorach, miękkie dywany. Można tu spędzić nawet tydzień, zapomniawszy o bożym świecie. Jest jeszcze jeden powód, dla którego trzeba koniecznie przyjechać do Ciążenia. Zarezerwować należy pokój od strony ogrodu, bowiem właśnie z okien wychodzących na ogród rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków.

Nadwarciańskie łąki, gdzieś za nimi daleko rzeka i las. O każdej porze dnia, o każdej porze roku wyglądają inaczej. Godzinami można się wpatrywać w ten krajobraz.

Okolica

Ciążeń – mało kto wie, ale w pałacowej bibliotece znajduje się jedna z największych w Europie kolekcji masoników. Ląd – dawny zespół klasztorny Cystersów początkami sięga XIII wieku. Jednak najważniejszy jest barokowy kościół wznoszony etapami w latach 1651–1735. We wnętrzach wspaniałe sztukaterie autorstwa Adalberta Bianchiego i Józefa Szymona Bellottiego oraz malowidła Georga Wilhelma Neunhertza i Adama Swacha.

d1b3t77

Nadwarciański Park Krajobrazowy – park chroni unikatowy krajobraz doliny Warty, ze starorzeczami, wydmami i łąkami. Choć płaskie, rolnicze tereny wydają się na pierwszy rzut oka nieciekawe, to tak jak w okolicach Ciążenia potrafią zauroczyć swoim pięknem. Prosna – rzeka będąca dopływem Warty, przepływająca przez Kalisz, choć pięknie zaznacza się w pejzażu Wielkopolski, nie jest zbyt atrakcyjną rzeką dla kajakarzy.

Śmiełów – klasycystyczny pałac, wzniesiony w 1797 roku przez Stanisława Zawadzkiego dla Andrzeja Gorzeńskiego, jest dziś siedzibą Muzeum Adama Mickiewicza. Poeta przebywał tu w 1831 roku. Unia – neobarokowy pałac wzniesiony ok. 1920 roku dla Tadeusza Chrzanowskiego (w trakcie odbudowy). Warta – trzecia rzeka Polski, unieśmiertelniona w hymnie narodowym. Płynąca meandrami, tworząca malownicze zakola, jest jednym z najdłuższych szlaków kajakowych. Spływ Wartą pozwala poznać niemal całą Wielkopolskę.

Dom Pracy Twórczej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu

ul. Wolności 33,

62-404 Ciążeń (63) 276 41 24 (63) 276 41 55

Dojazd samochodem

Z autostrady A2 skręt w drogę nr 467 na Ląd, Ciążeń lub drogę nr 466 na Ciążeń.

Dojazd pociągiem

Pociągiem do Konina i dalej autobusem. Autobusem można też dojechać ze Słupcy.

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Wypoczynek w dworkach i pałacach
Autor: Robert Pasieczny

d1b3t77
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b3t77