Trwa ładowanie...
dmal9hy

Ciechocinek - najsłynniejszy kurort PRL'u

W PRL-u wyjazd do Ciechocinka na wczasy był marzeniem wielu osób. Uzdrowisko miało opinię ekskluzywnego miejsca, gdzie nie tylko dbano o zdrowie, ale przede wszystkim nawiązywano znajomości, przeżywano wakacyjne przygody, a czasem i małżeńskie dramaty. Obecnie wczasy w Ciechocinku nie wywołują już takich emocji, jednak legenda jednego z naczelnych kurortów PRL-u jest ciągle żywa - co roku przyjeżdżają tu tysiące kuracjuszy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ciechocinek - najsłynniejszy kurort PRL'u
(123108 Aneta - Fotolia.com)
dmal9hy

Ciechocinek to jedna z największych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce. Nazywany "Perłą Kujaw" leży niespełna 200 km od Warszawy. I choć wzmianki o uzdrowisku sięgają roku 1836, jest doskonałym przykładem połączenia tradycji z nowoczesnością. Piękne umiejscowienie u brzegów Wisły, a także warunki balneologiczne, przyciągają sympatyków tego miasteczka bez względu na porę roku.

Spacer czas zacząć
Wpływ na rozwój uzdrowiska miały niewątpliwie źródła solankowe, które dla celów przemysłowych są wykorzystywane już od XI wieku. W podobnym celu powstały tężnie - drewniane budowle, liczące nawet 16 m wysokości, pomocne w procesie odparowywania solanki. Szybko okazało się, że parująca w nich solanka ma doskonałe właściwości lecznicze, szczególnie dla osób z chorobami tarczycy, układu krążenia i oddechowego. Ciekawostką jest, że stężenie jodu przy obiektach tężniowych jest porównywalne z tym w uzdrowiskach nadmorskich.

Aby najlepiej poznać historię miasta, jego zabytki i sekrety, warto wybrać się na spacer, który najlepiej rozpocząć od centrum. Góruje nad nim dumnie fontanna "Grzybek", czyli największe źródło solankowe w miasteczku. Otoczona alejką drewnianych ławek, fontanna pełni funkcje olbrzymiego inhalatora. Nawet przy najmniejszym podmuchu wiatru z solanki wydziela się brom i jod, które kojąco wpływają na tarczycę. Nic dziwnego, że fontanna o każdej porze roku otoczona jest chłonącymi wraz z solanką zdrowie kuracjuszami.

dmal9hy

Od "Grzybka" blisko już do Parku Zdrojowego, w którym wzrok przyciąga odrestaurowana drewniana budowla z XIX wieku - Pijalnia Wód Mineralnych. Urocze wnętrze kryje między innymi fontannę tryskającą wodą zdrojową, sklepik z butelkowaną wodą lokalnej produkcji oraz pamiątkowymi kubkami z "rurką", zdobionymi wizerunkiem miasta i przeznaczonymi do picia leczniczej wody. A wszystko to w otoczeniu obrazów miejscowych artystów. Będąc w Pijalni, wypatrujmy kawiarnianego stolika w rogu sali.

Kontynuując spacer po parku, nie sposób ominąć muszli koncertowej wybudowanej w stylu zakopiańskim w 1909 roku, otoczonej aleją ławek. Jeśli będziemy mieli szczęście, trafimy na jeden z licznych koncertów, który w oprawie szumu drzew i szmeru pobliskich fontann będzie z pewnością wybornie smakował.

I do tańca, i do...
Będąc w Ciechocinku, koniecznie trzeba wybrać się na fajfy, do czego zachęcają liczne plakaty w centrum miasta. Niezorientowanym spieszę wyjaśnić, że fajfy to rodzaj poobiedniej potańcówki, podwieczorek taneczny, najczęściej przy muzyce na żywo. Mimo licznych lokali, w których odbywają się fajfy, nie świecą one pustkami, bo chętnych do tańca nie brakuje. To fenomen Ciechocinka - tu muzyka towarzyszy nam prawie wszędzie, niemal w każdym zakamarku miasta.

Ciechocinka nie sposób poznać od razu całego. Miasteczko bywa tajemnicze, a przez to jeszcze bardziej fascynujące. Ma swoich bohaterów, których popiersia skrywają liczne parki i skwery. I gdy już myślimy, że znamy je na wylot, znowu nas zaskakuje. Liczbą zabytków konkurować może z niejednym dużym miastem w Polsce. W latach międzywojennych wybudowano tu na przykład dworek prezydenta RP, przeznaczony na rezydencję Ignacego Mościckiego, a odremontowany z inicjatywy prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Kto wie, czy Ciechocinek *z czasem nie stanie się *sezonową stolicą Polski. Skąpany w jesiennych liściach nabiera bowiem całkiem bajkowych barw.

Tekst: Joanna Cuber

Wydanie internetowe: www.magazynvip.pl

if/pw

Zobacz na własne oczy, jak wygląda raj na ziemi!

Najlepsze promocje lotnicze! - Sprawdź

dmal9hy

Podziel się opinią

Share
dmal9hy
dmal9hy