Trwa ładowanie...
d1e0lnj
14-09-2010 16:42

Pałac w Cieszynie. Historia spowita mgłą

Pałac w Cieszynie ma niejasną historię. Jak dotąd nikogo nie interesowało, kiedy i dla kogo był zbudowany. Eklektyczne formy nie pozwalają na precyzyjne ustalenie daty jego powstania. Mógł zostać wzniesiony zarówno w ostatniej ćwierci XIX wieku, jak i w 1901 roku. Ta ostatnia data (czym uzasadniona?) także pojawia się przy okazji pałacu.

d1e0lnj
d1e0lnj

Sądząc po drzewach w otaczającym go parku z unikatowymi okazami, jak oliwnik srebrzysty, cyprysik Lawsona czy daglezja zielona o obwodzie 235 cm, można domniemywać, że powstał raczej pod koniec XIX niż na początku XX stulecia.

*Pałac „Legnica” w Cieszynie *

Nocleg

Położony na niewielkim wzniesieniu, nad brzegiem jeziora Siecino i otoczony 5,5-hektarowym parkiem pałac w Cieszynie mógłby się wydawać oazą spokoju. Własna, piaszczysta plaża, park, możliwość uprawiania różnych sportów. Miejsce niemal wymarzone. Niestety, jest mały zgrzyt – w sezonie jest to ośrodek kolonijny.

Co prawda dzieci nie mieszkają w pałacu, ale w sąsiadującym z nim pawilonie (budynek wyjątkowej brzydoty i skandal konserwatorski), niemniej jednak zdecydowanie zakłóca to atmosferę tego miejsca. Jednak gdy nowoczesny pawilon stoi pusty, warto tu zajrzeć.

d1e0lnj

Wyłożony boazerią hol przypomina o pałacowym przepychu, ale pokoje są już na wskroś nowoczesne. Eleganckie i wygodne meble, TV i lodówka – niby wyposażenie standardowe, jakim może poszczycić się niejeden hotel, ale w pałacowych wnętrzach, nawet przerobionych, wygląda to jakoś inaczej, bardziej luksusowo. Wysokie, duże i jasne pokoje sprawiają, że chce się tu mieszkać, a nie tylko wracać na nocleg.

Okolica

Czaplinek – w lipcu odbywa się tu Międzynarodowy Zlot Miłośników Motocykli Harley-Davidson. Darskowo – barokowy pałac von Doeberitzów z lat 1775–1780. Drawski Park Krajobrazowy – obszar o zróżnicowanej rzeźbie terenu, będącej efektem działania lodowców. Wytyczono tu 5 ścieżek przyrodniczych i 4 szlaki turystyczne.

Drawsko Pomorskie – do niedawna stacjonowały tu wojska radzieckie. Obecnie na tutejszym poligonie ćwiczą wojska NATO. Tędy wiedzie też szlak I Warszawskiej Dywizji Kawalerii wchodzącej w skład I Armii WP, toczącej walki o przełamanie Wału Pomorskiego. Lubie – pięknie położone wśród morenowych wzgórz jezioro cieszy się dużą popularnością wśród płetwonurków, ze względu na dużą przezroczystość wód.

Połczyn Zdrój – uzdrowisko w parku zdrojowym specjalizujące się w leczeniu chorób reumatycznych, kobiecych i układu nerwowego. Zabytkowa zabudowa pensjonatowa, barokowy pałac von Krockowów z ok. 1790 oraz młyn wodny z kołem młyńskim o średnicy 13 m. Rezerwat Dolina Pięciu Jezior – ochroną objętych jest pięć jezior: Górne, Okrągłe, Długie, Głębokie i Małe, połączonych górnym odcinkiem Drawy. Strome zbocza porastają lasy bukowe, można tu też zobaczyć chronione storczyki, grzybień biały i grążel żółty.

d1e0lnj

Szlak kajakowy im. Kard. Karola Wojtyły – szlak wiedzie m.in. rzeką Drawą, przez jeziora Drawskie i Lubskie. W latach 50. i 60. był to ulubiony szlak kajakowy Jana Pawła II. Złocieniec – barokowy pałac z lat 1704-1705, przebudowany na neobarokowy (1898-1906).

Pałac „Legnica” w Cieszynie Cieszyno 34,

78-520 Złocieniec

(94) 367 11 70, 367 11 06 (94) 367 29 82

Dojazd samochodem

Drogą krajową nr 20 do Złocieńca. Stąd drogą do Połczyna Zdrój, przez Siecino. Ok. 5 km za Złocieńcem skręt w prawo na Cieszyno, Nowe Worowo. Pałac na wysokości kościółka.

Dojazd pociągiem

**Ze Szczecinka lub Runowa Pomorskiego. Pociągiem do Złocieńca, stamtądautobusem do Cieszyna.

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Wypoczynek w dworkach i pałacach
Autor: Robert Pasieczny

d1e0lnj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1e0lnj