Trwa ładowanie...
03-09-2013 10:56

Co rosyjscy turyści myślą o Polsce?

Popularność Polski wśród turystów z Rosji z roku na rok wzrasta. Tłumnie zjeżdżają latem nad Bałtyk, a zimą do Zakopanego. O Polsce jako atrakcyjnym kierunku turystycznym dla naszych sąsiadów Głos Rosji porozmawiał z Igorem Czukanowem, właścicielem moskiewskiego biura turystycznego specjalizującego się w wycieczkach nad Wisłę.

Co rosyjscy turyści myślą o Polsce?Źródło: PAP/Marcin Bielecki
d1kl32v
d1kl32v

Popularność Polski wśród turystów z Rosji z roku na rok wzrasta. Tłumnie zjeżdżają latem nad Bałtyk, a zimą do Zakopanego. O Polsce jako atrakcyjnym kierunku turystycznym dla naszych sąsiadów Głos Rosji rozmawiał z Igorem Czukanowem, właścicielem moskiewskiego biura turystycznego specjalizującego się w wycieczkach nad Wisłę.

Z czym związany jest wzrost popularności Polski wśród turystów?

Wzrost popularności wynika z kształtowania wizerunku Polski. Skutecznie działa tak zwana poczta pantoflowa, gdy ludzie dzielą się z innymi wrażeniami z ciekawych wyjazdów. Pozytywne opinie są reklamą i to między innymi dlatego *Polska *cieszy się dużym wzięciem. Jednym ze wskaźników tej popularności jest fakt, że wiele multioperatorów zaczęło włączać Polskę do swoich ofert wraz z innymi krajami europejskimi, czego wcześniej nie było.

Czy można w ogóle nazwać Polskę popularnym kierunkiem dla Rosjan?

Oferta turystyczna dla rosyjskich turystów jest bardzo obszerna, Polska nie jest tu liderem. A jednak jest bardzo ciekawa dla rosyjskich turystów, ponieważ ma własne zalety. Jest to wyjątkowo gościnny kraj, w którym turyści czują się komfortowo. Jeśli turysta przyjechał do Polski jeden raz, z pewnością można powiedzieć, że wróci tam po raz drugi i trzeci. Kolejnym pozytywnym momentem jest brak bariery językowej. Ludzie ze starszego pokolenia mówią po rosyjsku, a wielu rozumie rosyjski. W ogóle stosunek do rosyjskich turystów jest pozytywy. Oprócz tego, Polska jest łatwo dostępna pod względem transportowym. Do żadnego innego kraju europejskiego nie dojedzie się tak szybko: 17 godzin w pociągu – i jesteś w Warszawie. Poza tym można wybierać pomiędzy samolotem a pociągiem.

Jakie miejsca w Polsce cieszą się największym zainteresowaniem?

Turyści wybierają najróżniejsze programy turystyczne, jest stały popyt na wizyty w uzdrowiskach, latem popularne są wyjazdy nad Bałtyk. Jeśli chodzi o kurorty na wybrzeżu Bałtyku, jest to przede wszystkim Sopot. Miasto to znane jest jako letnia stolica Polski i, z punktu widzenia transportu, jest to najdogodniejszy punkt. Co się tyczy zimy, to tutaj palma pierwszeństwa należy do Zakopanego. Jest to nie tylko kurort narciarski, ale również miejsce do wypoczynku dla całej rodziny, wielu Rosjan obchodzi tam Boże Narodzenie. Wśród wycieczek do zabytkowych miast numerem jeden jest oczywiście Kraków. Zwłaszcza teraz, gdy linie lotnicze Aeroflot uruchomiły bezpośrednie loty z Moskwy. Dość często odwiedzana jest Warszawa. Pod względem wyjazdów biznesowych stolica Polski jest niewątpliwym liderem. Z innych miast zainteresowaniem cieszy się Gdańsk, zwłaszcza latem: zwiedzanie zabytków łączone jest z wypoczynkiem nad morzem. Ostatnio zyskuje na popularności Wrocław i piękne zamki w jego okolicach. Stopniowo
odkrywane są różne regiony Polski. Nasi turyści czują, że Polska jest wielostronna. Mamy wielu stałych klientów, którzy wracają do nas każdego roku. Kto najczęściej wybiera się do Polski i w jakim celu?

d1kl32v

Trudno stwierdzić, kto częściej wyjeżdża do Polski. Jadą zarówno rodziny z dziećmi na wycieczki objazdowe, jak i młodzież oraz ludzie w starszym wieku. Rosjanie wyjeżdżają również do Polski we własnych sprawach, łączą to z wypoczynkiem i zwiedzaniem zabytków.

Z jakimi wrażeniami wracają Pana klienci z Polski?

W oczach moich klientów Polska jest bardzo gościnnym krajem, ze wspaniałą kuchnią i dobrym stosunkiem cen do jakości. Nasi turyści mają pozytywny obraz Polski.

Czy rosyjscy turyści mają jakieś uprzedzenia, związane z Polską?

Z mojego doświadczenia wynika, że uprzedzeń jako takich nie ma. Mogę jedynie powtórzyć, że oferta dla rosyjskich turystów jest bardzo szeroka. Mając określony budżet, można wybierać spośród wielu różnych krajów. Polska niekoniecznie znajduje się na początku tej listy. Ale nie można mówić o negatywnym wizerunku czy uprzedzeniach. Wcześniej można było spotkać się z opinią, że w Polsce nie ma na co patrzeć, jedzie się tam jedynie po to, żeby handlować. Takie poglądy były związane przede wszystkim z brakiem informacji. Obecnie ta bariera została pokonana, nie słychać już podobnych opinii. Polska dla rosyjskiego turysty jest interesującym krajem europejskim z bogatą historią i przepiękną architekturą.

W jaki sposób Polska jest reklamowana na rosyjskim rynku turystycznym?

W regionach aktywnie działa Polska Organizacja Turystyczna, rozpowszechniając broszury i ulotki. Wraz z pojawieniem się informacji napływ turystów odczuwalnie się zwiększył. To właśnie jest najskuteczniejszą reklamą. Oczywiście, byłoby dobrze, gdyby telewizje emitowały więcej programów i dokumentów o Polsce. Takie filmy są, lecz gdyby było ich więcej, odpowiednio zwiększyłoby się zainteresowanie krajem.

d1kl32v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kl32v