Coraz mniej czarterów do Egiptu, a Polacy latają coraz chętniej
Zmniejszenie zainteresowania Polaków wczasami w Egipcie powoduje zauważalny spadek liczby czarterów - wynika z obserwacji przedstawicieli portu lotniczego Katowice. Jednak zmniejszenie się liczby pasażerów w tym segmencie nie przełożyło się na słabe wyniki lotniska - luty zamknęło wzrostem liczby odprawionych podróżnych o prawie 10 proc.
Zmniejszenie zainteresowania Polaków wczasami w Egipcie powoduje spadek liczby czarterów - wynika z obserwacji przedstawicieli portu lotniczego Katowice. Jednak zmniejszenie się liczby pasażerów w tym segmencie nie przełożyło się na słabe wyniki lotniska - luty zamknęło wzrostem liczby odprawionych podróżnych o prawie 10 proc.
Luty 2016 roku był na lotnisku w Pyrzowicach najlepszym drugim miesiącem roku pod względem liczby obsłużonych pasażerów w historii - odprawiono ich ponad 161,5 tys. Motorem wzrostu był ruch regularny, który wzrósł o ponad 15 proc., podczas gdy ruch czarterowy zmniejszył się o ponad 15 proc. - Mniejsza liczba podróżnych w tym segmencie spowodowana była niestabilną sytuacją w Egipcie; tamtejsze kurorty od lat są najpopularniejszymi kierunkami wypoczynku Polaków w okresie zimowym - wyjaśnił 1 marca br. Piotr Adamczyk z działu komunikacji katowickiego lotniska.
Według przedstawicieli portu, dobry początek roku potwierdza prognozy, zgodnie z którymi Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice może w tym roku pobić zeszłoroczny rekord liczby obsłużonych pasażerów, który wynosi 3,06 mln osób. - Szacujemy, że w 2016 roku z siatki połączeń naszego portu skorzysta ok. 3,3 mln osób - ocenił prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artur Tomasik. Oznaczałoby to wzrost o ok. 10 proc.
Po raz pierwszy w historii portu lotniczego Katowice w letniej siatce połączeń dostępnych będzie ponad sto tras regularnych i czarterowych. Uruchomienie nowych połączeń zapowiedziały m.in. linie Wizz Air, Ryanair i Ellinair. Rozpoczną się też bezpośrednie loty czarterowe na Dominikanę.
Nowe kierunki dostępne w segmencie ruchu czarterowego (lotnisko w Pyrzowicach jest liderem wśród polskich portów regionalnych w tej kategorii), to przede wszystkim pierwsze na polskim rynku bezpośrednie dalekodystansowe połączenie czarterowe z regionalnego lotniska - na Dominikanę, gdzie loty zaoferuje biuro podróży TUI Polska; trasa do Punta Cany zostanie zainaugurowana 7 lipca. Ponadto w segmencie ruchu czarterowego latem pojawią się takie nowe kierunki jak Minorka, Almeria, Evia i Lesbos.
Trend wzrostowy potwierdza także styczniowy wynik Portu Lotniczego w Gdańsku im. Lecha Wałęsy, który obsłużył 249 735 pasażerów, co oznacza 11 proc. wzrostu w stosunku do stycznia ubiegłego roku, który był rekordowy. - Ten bardzo dobry wynik zawdzięczamy przede wszystkim nowym połączeniom Wizzaira i Ryanaira. Najważniejszą jednak dla nas informacją jest fakt, że w styczniu wzrosty zanotowali nie tylko przewoźnicy niskokosztowi, ale również wszystkie linie tradycyjne latające z Gdańska – powiedział Tomasz Kloskowski, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
Również stołeczne lotnisko rozpoczęło 2016 rok rekordem. Z usług lotniska Chopina w Warszawie w styczniu skorzystało blisko 738 tys. pasażerów – aż o 7 proc. więcej niż w tym samym miesiącu przed rokiem. W styczniu br. liczba pasażerskich operacji lotniczych, obejmująca operacje przewoźników tradycyjnych i niskokosztowych, wzrosła o 1,6 proc. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku.