Trwa ładowanie...
15-09-2010 14:20

Czekanów. Historia. Atrakcje. Noclegi. Co warto zobaczyć

Ród Biernackich herbu Poraj był odnotowywany na ziemiach Wielkopolski od początku XVIII stulecia. Zagadką pozostaje, kiedy Biernaccy osiedli w Czekanowie.

Czekanów. Historia. Atrakcje. Noclegi. Co warto zobaczyćŹródło: Hachette Polska
d3hkfy9
d3hkfy9

Wybudowanie parterowego dworu z piętrową wystawką na osi i salą balową na rzucie owalu, jak twierdził teść Michała Biernackiego, było w tamtych czasach bagatelą. Od tej pory siedziba znana jest właśnie pod nazwą „Bagatela”. Wokół niej powstał park, który sukcesywnie powiększano. Kiedy dokładnie powstała owa „bagatela”, nie wiadomo. Raz wymienia się rok 1768, z kolei analiza zachowanych planów wskazuje, że nie mogło to się stać przed rokiem 1800.

W 1876 roku zmarł ostatni właściciel Czekanowa z rodu Biernackich - Michał. Rok później majątek stał się własnością księcia Ferdynanda Radziwiłła, który w 1882 roku odstąpił go swemu bratu Karolowi. Ten dokończył rozpoczętą przebudowę pałacu.

Projektantem nowej siedziby Radziwiłłów był Zygmunt Gorgolewski. Duża willa z boniowanymi elewacjami i wysokim, mansardowym dachem krytym blachą w rybią łuską nawiązywała do architektury francuskiej. Sztukaterie we wnętrzach wykonał wrocławski rzeźbiarz Bessink, meble sprowadzono z Berlina, a niektóre zostały zrobione na specjalne zamówienie przez stolarzy Ferrariego i Montagnera. W 1909 roku budowla zyskała nową oprawę - zawisły tam trofea i pamiątki z afrykańskich wojaży księcia Władysława, syna Karola, który był właścicielem dóbr aż do lat 40. XX wieku.

Po wojnie pałac przeznaczono na mieszkania, ale wkrótce stał się własnością Lasów Państwowych. Prowadzone remonty i adaptacje zatarły jego urok, a co gorsza nie zapobiegły postępującej ruinie. Dopiero nowy właściciel, który w 2000 roku rozpoczął prace remontowe, przywrócił mu dawny blask.

*Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe Pałac „Bagatela” *

Nocleg

Pałac „Bagatela” jest przeznaczony głównie dla grup zorganizowanych na konferencje, seminaria, imprezy integracyjne. Konieczna jest rezerwacja.

d3hkfy9

„Bagatela” to ośrodek w pełni nowoczesny, luksusowy, gwarantujący naprawdę dobry wypoczynek. Z dawnym pałacem Radziwiłłów łączy go fakt, że nie ma tu nic przypadkowego. Wydaje się, że każdy mebel, każda lampa były robione specjalnie do tych wnętrz. Panuje tu elegancja i harmonia. Pokoje hotelowe są na piętrze i na poddaszu. W każdym jest telewizor, telefon i dostęp do Internetu. Wnętrza są klimatyzowane. Nowoczesne meble są wygodne i funkcjonalne.

Nie wolno też zapominać o położeniu pałacu. Otaczający go park niepostrzeżenie przechodzi w las. Gdy w ośrodku nie ma konferencji, panuje wokół kojąca cisza, tylko rano budzi nas śpiew ptaków - i jesteśmy najszczęśliwszymi ludźmi na świecie. Tak niewiele trzeba, wystarczy „Bagatela”.

Okolica

Antonin - pałacyk myśliwski Radziwiłłów, zbudowany przez Karla Friedricha Schinkla w latach 1821-1824. Miejsce koncertów chopinowskich, licznych imprez kulturalnych. Kalisz - najstarsze miasto Polski, wymieniane w 142-47 roku p.n.e. przez Ptolemeusza, później znane m.in. z fabryki fortepianów, słynne dzięki powieści Marii Dąbrowskiej Noce i dnie. Z miastem związani byli m.in.: Maria Konopnicka, Adam Asnyk i prezydent RP Stanisław Wojciechowski.

Koniecznie trzeba zajrzeć do gotyckiej katedry św. Mikołaja, gdzie do II wojny światowej wisiał wspaniały obraz Rubensa Zdjęcie z krzyża, do wczesnobarokowego kościoła św. Wojciecha oraz Okręgowego Muzeum Ziemi Kaliskiej, by zobaczyć dorobek artystyczny Tadeusza Kulisiewicza.

d3hkfy9

Lewków - klasycystyczny pałac z lat 1788-1791 jest dziś siedzibą Muzeum Wnętrz Pałacowych. Ołobok - miejsce, gdzie znaleziono monety z czasów Bolesława Chrobrego. Barokowy kościół pocysterski z ok. 1780-1788 roku. Prosna - malowniczy dopływ Warty, niezbyt atrakcyjny dla kajakarzy; przepływa przez Kalisz. Psary - neobarokowy dwór w stylu narodowym, zbudowany w 1918 roku dla Aleksandra Brodowskiego.

Centrum Konferencyjno--Szkoleniowe Pałac „Bagatela”

Czekanów,

63-410 Ostrów Wielkopolski

(62) 733 85 75

(62) 733 88 02

Dojazd samochodem

Wyjazd z Ostrowa Wielkopolskiego drogą nr 25 w kierunku Kalisza. W Czekanowie skręt w prawo. Słabo widoczna tabliczka informacyjna pałacu.

Dojazd pociągiem

Do Ostrowa Wielkopolskiego, stamtąd autobusem.

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Wypoczynek w dworkach i pałacach
Autor: Robert Pasieczny

d3hkfy9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hkfy9