ycipk-12v4do

Czy Alfa Star przetrwa problemy z 4You Airlines?

W piątek, 26 września br. prokuratura, na wniosek UOKiK, wszczęła śledztwo w sprawie 4You Airlines sp. z o. o. pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa. Ma ono na celu sprawdzenie czy firma doprowadzała do niekorzystnego rozporządzenia mieniem szeregu osób oraz czy wprowadzała w błąd klientów. Spółka zaprzestała sprzedaży biletów, a na stronie www informuje o możliwości zwrotu kosztów zakupionych już przelotów. Głównymi udziałowcami „linii lotniczej” są właściciele biura podróży Alfa Star. Czy jego klienci powinni czuć się zagrożeni?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czy Alfa Star przetrwa problemy z 4You Airlines?
(Materiały prasowe)
ycipk-12v4do

Ostatnie tygodnie przyniosły wiele niepokojących informacji dotyczących nowych polskich tanich linii lotniczych 4You Airlines, które 3 listopada miały rozpocząć loty do 7 europejskich miast. Sprawą nieprawidłowości zajęła się w rezultacie prokuratura. Głównymi udziałowcami spółki są właściciele biura podróży Alfa Star. Czy jego klienci mogą czuć się bezpiecznie?

W piątek, 26 września br. prokuratura, na wniosek UOKiK, wszczęła śledztwo w sprawie 4You Airlines sp. z o.o, pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa. Ma ono na celu sprawdzenie czy firma doprowadzała do niekorzystnego rozporządzenia mieniem szeregu osób oraz czy wprowadzała w błąd klientów.

Pod nazwą 4You Airlines firma funkcjonuje od kwietnia 2014 roku. W KRS istnieje od tego czasu zapis, że jej udziałowcami są rodzeństwo Sylwester i Izabela Strzylakowie, właściciele biura Alfa Star, oraz Michał Mikołajczak. Kapitał zakładowy spółki wynosi zaledwie 600 tys. złotych, co jak na tę branżę jest sumą mikroskopijnie małą. Jest to kwota, która nie starcza nawet na wyleasingowanie jednego samolotu. Dla porównania, kapitał nieistniejącego już OLT Express wynosił 20 milionów zł.

ycipk-12v4do

- Od 1 maja 2014 roku, na podstawie skomplikowanej umowy z Eurolotem (62 proc. udziałów ma Skarb Państwa – przyp. red.), należące do Alfa Star linie 4You Airlines realizowały turystyczne loty czarterowe. Do końca sierpnia usługi wykonywane były w miarę prawidłowo, z niewielką liczbą opóźnień - informuje Michał Laskowski, dyrektor sprzedaży z portalu turystycznego Qtravel.pl. - Po wygaśnięciu umowy z operatorem, z końcem sierpnia br., usługi zostały zawieszone, a wykupione wcześniej loty, które miały być pierwotnie obsłużone przez tę linię, zaczęto przesuwać. Alfa Star musiała i nadal musi szukać dla swoich klientów miejsc w samolotach innych przewoźników. Powoduje to chaos i często kilku-, a nawet kilkunastogodzinne opóźnienia. Część klientów jest tym faktem wyraźnie poirytowana. Szczególnie denerwują się osoby wyjeżdżające na tydzień, gdyż przesunięcie wylotu o kilka godzin zabiera im de facto jeden z 7 dni wypoczynku – dodaje Laskowski.

Czy klienci Alfa Star mogą czuć się bezpiecznie?
Alfa Star jest biurem z wieloletnia tradycją, specjalizującym się w organizowaniu wczasów w Egipcie. Z najnowszych danych wynikach, że od początku stycznia do końca sierpnia br. spółka odnotowała zysk brutto o niemalże 4 mln wyższy, niż w porównywalnym okresie 2013 r. Wydawać się więc może, że sytuacja finansowa touroperatora jest stabilna. Niepokoi jednak trochę fakt, że prawdopodobnie w związku z atmosferą wokół 4You Airlines, wartość akcji spółki, która jest notowana na rynku NewConnect parkietu GPW, spadła we wrześniu o niemalże 30 proc. Zwłaszcza, że w posiadaniu 90 proc. udziałów jest rodzeństwo Strzylak.

Michał Laskowski, zapytany o nastawienie klientów do Alfa Star odpowiedział, że nie zauważył żadnych zmian. – Nowi nie boją się kupować ofert tego biura, a posiadający już rezerwacje nie zgłaszają chęci rezygnacji z wyjazdu.

Oznaczać to może, że pozycja i zaufanie do tego organizatora, budowane na polskim rynku przez lata, przynoszą teraz efekty. Do momentu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy jednak od Alfa Star odpowiedzi na pytania dotyczące wpływu zaistniałej sytuacji na kondycję finansową biura oraz realizację bieżących umów na wyjazdy ich klientów.

ycipk-12v4do

4You Airlines - wielkie plany z mikrobudżetem
12 sierpnia br. 4You Airlines rozpoczęła sprzedaż biletów na wyloty indywidualne do 7 miast europejskich oraz Tel-Awiwu. Pierwszy lot jest zaplanowany na 3 listopada br. Jak poinformował rzecznik spółki, łączna wartość zakupionych do tej pory biletów wynosi około 390 tysięcy złotych. Firma nie posiada jednak do dnia dzisiejszego Certyfikatu AOC, niezbędnego do uzyskania koncesji na wykonywanie przewozu lotniczego, bez której nie będzie możliwa realizacja planowanych połączeń. W związku z tym nie można wobec niej stosować zapisów prawa dotyczących przewoźników lotniczych.

W sierpniu br. wiceprezes Mikołajczak informował, że do czasu uzyskania zezwoleń, firma będzie działać jako agent turystyczny, sprzedający usługi touroperatora. W ramach takiego rozwiązania, zgodnie z obowiązującymi przepisami, klienci mieli korzystać z pakietu turystycznego, łączącego przelot czarterowy oraz ubezpieczenie, obowiązujące od momentu rozpoczęcia podróży, do czasu jej zakończenia. Wówczas spółka była związana umową z Eurolotem, jako operatorem przewozów. Jednak po jej wygaśnięciu to rozwiązanie wydaje się być również niemożliwe. Chyba, że znajdzie się inna linia lotnicza, z którą uda się nawiązać współpracę.

Jednak od zeszłego tygodnia na stronie przewoźnika nie ma już możliwości dokonywania rezerwacji. Nie znajdziemy tam również żadnych danych o firmie czy regulaminów. Umieszczono za to komunikat o poniższej treści:

„Szanowni Klienci,
Uprzejmie informujemy, że wszystkim osobom, które zakupiły dostępny produkt za pośrednictwem strony www.4youairlines.com oraz otrzymały potwierdzenie rezerwacji przysługuje prawo odstąpienia od umowy za zwrotem wszystkich wniesionych środków.

ycipk-12v4do

Zainteresowanych prosimy o przesłanie oświadczenia, którego wzór znajduje się poniżej na adres zwrot@4youairlines.com lub listem poleconym na adres: 4You Airlines Sp. z o.o. ul. 17 stycznia 32, 02-148 Warszawa

Zarząd 4You Airlines”

Marta Białasiewicz, rzecznik prasowy linii, potwierdza powyższą deklarację. - Wszyscy klienci, którzy zdecydowali się na zakup usług oferowanych przez 4you Airlines za pośrednictwem strony www.4youairlines.com oraz otrzymali potwierdzenie rezerwacji mają prawo do odstąpienia od umowy oraz zwrotu poniesionych kosztów. Podstawą prawną w tym wypadku jest pisemne oświadczenie, które jest dostępne na ich stronie internetowej. Wypełniony dokument należy przesłać na podany powyżej adres.

Nie znając dokładnych zapisów regulaminu zakupu biletów, trudno radzić, co zrobić w zaistniałej sytuacji. Oficjalnie loty nie zostały odwołane. - Jeżeli tak się stanie, spółka oficjalnie poinformuje o tym klientów – potwierdziła Białasiewicz. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że 4You Airlines nie podlega przepisom dotyczącym przewoźników lotniczych, trudno *liczyć na jakiekolwiek odszkodowania *czy rekompensaty, nawet w sytuacji braku realizacji usługi. Zawarte przy kupnie przelotów umowy podlegają zapisom kodeksu cywilnego.

ycipk-12v4do

Natomiast osoby, które płaciły za bilety kartą, w przypadku jeśli lot się nie odbędzie lub zostanie odwołany oraz w sytuacji potwierdzonego bankructwa linii, będą mogły skorzystać z usługi _ chargeback _. Aby dopełnić formalności trzeba będzie skontaktować się z bankiem, który wydał kartę użytą do zapłaty.

Informacja Prokuratury Okręgowej w Warszawie o wszczęciu śledztwa w sprawie działalności 4YouAirlines Sp. z o.o.:
"W dniu 26 września 2014 r. w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie wszczęte zostało śledztwo o sygn. VI Ds 290/14 w sprawie doprowadzenia w krótkich odstępstwach czasu z góry powziętym zamiarem, w okresie od 12 sierpnia 2014 r. do chwili obecnej w Warszawie szeregu osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w nieustalonej dotąd kwocie poprzez podejmowanie przez osoby działające w imieniu i na rzecz 4 YOU Airlines Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie działalności gospodarczej w zakresie transportu lotniczego poprzez sprzedaż i oferowanie do sprzedaży bądź płatną rezerwację za pośrednictwem serwisu transakcyjnego na stronie www.4youairlines.com.pl usług przelotów regularnych, które miały być realizowane począwszy od dnia 3.11.2014 r. na trasach z Portów Lotniczych w Łodzi i Rzeszowie do różnych punktów przeznaczenia na terenie Europy, a nadto do Portu Lotniczego w Tel Avivie i wprowadzenie osób nabywających te usługi w błąd co do posiadania przez 4 YOU Airlines Sp. z o.o. certyfikatu przewoźnika AOC w zakresie
przewozów dużymi statkami powietrznymi, koncesji na przewóz lotniczy oraz zezwolenia na wykonywanie lotów do Izraela objętych ograniczonym prawami przewozowymi, a nadto wprowadzenie w błąd co do przysługiwania 4 YOU Airlines Sp. z o.o. prawa do wykonywania tych przewozów za pomocą dwóch statków powietrznych Airbus A320, leasingowanych od ukraińskiego przewoźnika Yanair, tj. czyn z art. 286 § 1 kk w zb. z art. 211 ust. 1 pkt. 10a Ustawy z dnia 3.07.2002 r. Prawo Lotnicze w związku z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 12 kk.

Osoby pokrzywdzone w powyższej sprawie mogą składać zawiadomienia o przestępstwie: pisemnie w biurze podawczym Prokuratury Okręgowej w Warszawie przy ul. Chocimskiej 28, pisemnie za pośrednictwem poczty, pisemnie lub ustnie w każdej komendzie i komisariacie Policji oraz w każdej prokuraturze rejonowej i okręgowej na terenie całego kraju."

ycipk-12v4do

Urszula Drukort-Matiaszuk/if, Wirtualna Polska

Sprawdź ceny przejazdów do interesującego Cię miasta. Zdziwisz się!

Polub WP Turystyka
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-12v4do

ycipk-12v4do
ycipk-12v4do