Trwa ładowanie...
d3ufu8s
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Czy górskie szlaki są bezpieczne?

Najwyższa Izba Kontroli wraz ze swoim słowackim odpowiednikiem prowadzą kontrolę bezpieczeństwa turystyki i rekreacji w górach. Oceniany jest m.in. stan szlaków górskich - w tym celu po raz pierwszy NIK opublikował ogólnodostępną ankietę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czy górskie szlaki są bezpieczne?
(Fot: TTstudio - fotolia.com)
d3ufu8s

Jak poinformowała PAP Katarzyna Kopeć z Wydziału Prasowego NIK, w ramach badań kontrolnych w Tatrzańskim i Babiogórskim Parku Narodowym kontrolerzy NIK już przeprowadzili oględziny stanu szlaków górskich oraz badanie ankietowe bezpośrednio wśród turystów. Ponadto na stronie internetowej NIK dodatkowo zamieszczono ankietę, skierowaną do turystów, dotyczącą oceny stanu polskich szlaków turystycznych i działalności edukacyjnej.

"Jest to pierwsza ogólnie dostępna ankieta NIK. Dotychczas prowadzone badania ankietowe kierowane były do konkretnych osób lub grup zawodowych" - zaznaczyła Kopeć.

Ankietę można pobrać ze stron internetowych Urzędu Miasta Zakopane, Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK oraz z portali internetowych, związanych z branżą turystyczną. Podobną ankietę zamieścił na swojej stronie internetowej słowacki Najwyższy Urząd Kontroli - dotyczy ona stanu szlaków turystycznych po południowej stronie gór.

d3ufu8s

W ankiecie, którą może wypełnić każdy, znalazły się pytania np. czy sposób oznakowania górskich szlaków turystycznych jest wystarczający, czy szlaki są bezpieczne i dobrze przygotowane, czy komuś zdarzyło się zgubić szlak. NIK zadaje także pytanie, co mogłoby wpłynąć na bezpieczeństwo górskich wędrówek.

Ankieta jest anonimowa i można ją wypełniać do 14 lutego.

W ramach kontroli z zakresu zapewnienia bezpieczeństwa turystyki i rekreacji w górach, do tej pory NIK przeprowadziła kontrolę w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, Górskim i Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym oraz w Tatrzańskim i Babiogórskim Parku Narodowym. "Była to pierwsza kontrola NIK w tym zakresie" - dodała Kopeć.

Równolegle do kontroli polskich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo turystów w górach, słowacki odpowiednik NIK przeprowadził ocenę działań Horskiej Zachrannej Służby - odpowiednik GOPR.

Jak poinformowała PAP Kopeć wyniki kontroli górskich szlaków turystycznych zostaną opublikowane najprawdopodobniej przed wakacjami.

d3ufu8s

Podziel się opinią

Share

d3ufu8s

d3ufu8s