Trwa ładowanie...
d3uak8x
15-11-2010 15:30

Czy to już zima?

Jeśli zapomnieć o tym, że mamy jeszcze kalendarzową jesień, można by śmiało ogłosić nadejście zimy. To stwierdzenie zaczyna być aktualne dla coraz większej ilości obszarów narciarskich na północy globu.

d3uak8x

Wiele regionów narciarskich cieszy się ze sporych opadów śniegu. Wśród nich są Alpy, Ameryka Północna, Szkocja i Półwysep Skandynawski. Tereny pokryte śniegiem są coraz większe i bardziej rozległe. Do wielu subskrybentów usługi Powder Alarm, którą za darmo oferuje Skiinfo.pl, wysyłanych jest wiele wiadomości o opadach przekraczających 20 cm. W samej Ameryce Północnej w chwili obecnej otwartych jest już ponad 20 ośrodków narciarskich, wliczając w to pierwszy ośrodek w Kanadzie.

Alpy Austria

W minionym tygodniu Austriackie ośrodki narciarskie nawiedziły spore opady śniegu. Najwięcej spośród kilkunastu ośrodków w tym kraju spadło go na lodowcu Molltal - 46 cm. Ośrodek ten ma również jedną z najgrubszych śnieżnych powłok na stokach, obecnie sięga ona 1,5 metra. Podobnym wynikiem mogą się poszczycić lodowce Kaunertal, Pitztal oraz Tux. W Solden jest 1,2 m.

Francja

Pogoda we Francji jest nieco chłodniejsza, a deszcze padające w wielu ośrodkach narciarskich w ten weekend zamieniły się w śnieg. W ciągu kilku ostatnich dni we francuskich Alpach i Pirenejach spadło około 20 cm śniegu. Kolejne, większe opady spodziewane są w ciągu najbliższych trzech dni. Jedynym czynnym ośrodkiem narciarskim we Francji jest Tignes. Na jego lodowcu Grande Motte grubość śniegu sięga 40 cm. Czynnych jest łącznie 16 km narciarskich tras, które obsługiwane są przez 8 wyciągów.

Włochy

W otwartych włoskich ośrodkach narciarskich warunki narciarskie na stokach są naprawdę dobre. Na lodowcu Presena tylko w jeden dzień, w niedzielę, 7 listopada 2010, spadło 50 cm świeżego śniegu. To oznacza, że najprawdopodobniej w tym ośrodku znajduje się najwięcej śniegu na całym narciarskim globie. Jego grubość sięga 3 metrów. Ośrodek Cervinia otwierany jest tylko na weekendy.

d3uak8x

Szwajcaria

W Szwajcarii czynnych jest obecnie kilka ośrodków narciarskich. Wśród nich znajdują się Engelberg, Les Diablerets, Laax oraz Zermatt. Najwięcej śniegu w tym kraju znajduje się natomiast w Saas Fee. Jego grubość sięga 1,8 m.

Pireneje i Hiszpania

W ciągu ubiegłego tygodnia w Pirenejach spadł śnieg, jednak do tej pory nie ma tu żadnego czynnego ośrodka narciarskiego. W poniedziałek, 8 listopada 2010, spadło w Formigal 15 cm świeżego śniegu, a dzień później aż 60 cm. Ośrodek ten zaplanowano otworzyć jednak dopiero 27 listopada.

Skandynawia Norwegia

W ubiegłym tygodniu w wielu norweskich ośrodkach spadł śnieg, a suma opadów wyniosła za ten czas nawet 60 cm. Najgrubsza śnieżna powłoka nagromadziła się w tym kraju w Voss. W ciągu ostatnich 7 dni spadło tu 30 cm śniegu. W chwili obecnej czynnych jest 12 ośrodków narciarskich, ale aż dwie trzecie z nich otwierane są wyłącznie na weekendy.

Ameryka Północna Kanada

Lane Louise w Albercie jest pierwszym kanadyjskim czynnym ośrodkiem narciarskim. Inauguracja sezonu nastąpiła tu 5 listopada. Kolejnym czynnym ośrodkiem w kraju będzie najprawdopodobniej Nakiska, który planuje datę otarcia ośrodka na 12 listopada. Niedługo później otwarte zostaną kolejne ośrodki: Marmot Basin, Sun Peaks. Sporo świeżego śniegu spadło w Whistler.

d3uak8x

USA

W ostatnich dniach otwartych zostało wiele ośrodków narciarskich w USA. W ciągu tych dni okazało się, że to właśnie w tym kraju jest więcej czynnych ośrodków narciarskich niż w jakimkolwiek innym. Wśród ostatnich otwartych ośrodków znajdują się Keystone w stanie Colorado and Killington w stanie Vermont. Kolejne otwarcie szykuje się w ten weekend w Breckenridge. W najbliższy piątek odbędzie się również inauguracja sezonu w Utah poprzez otwarcie ośrodków Brighton oraz Solitude.Śnieg prószył w wielu ośrodkach Kanady i USA. Przykładowo, w kalifornijskim obszarze Squaw Valley spadło w ciągu kilku ostatnich dni około 30 cm świeżego śniegu.

[

SKI INFO
SKI INFO

]( http://www.skiinfo.pl )

d3uak8x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uak8x