Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto pracować jako opiekunka osób starszych w Berlinie?

Społeczeństwo niemieckie się starzeje. Rośnie liczba seniorów, a także osób na emeryturze – dziś jest to niemal jedna czwarta Niemców. Warto wiedzieć, że wiek emerytalny w Niemczech jest ustalony na 65 lat, ale uchwalono ustawę podnoszącą go do 67 lat. Wysoki standard leczenia i opieki zdrowotnej seniorów sprawia, że ludzie dożywają tam sędziwego wieku. Średnia długość życia Niemca wynosi aktualnie ponad 80 lat. Niewielu jednak doczekuje tego wieku w pełnym zdrowiu. Niektórzy ze względu na choroby przewlekłe czy ogólny zły stan zdrowia potrzebują całodobowej opieki. Dlatego wiele rodzin seniorów decyduje się zatrudnić profesjonalną opiekunkę.

Share
Praca opiekunki w Niemczech jest coraz popularniejsza
Praca opiekunki w Niemczech jest coraz popularniejsza Źródło: Adobe Stock
d42rg13

Praca opiekunki w Niemczech jest coraz popularniejsza

Coraz więcej Polek i Polaków decyduje się na wyjazd do Niemiec do pracy. Popularność zyskał zwłaszcza zawód opiekuna osób starszych – zarówno zlecenia stałe, jak i sezonowe. Różnorodność ofert pracy sprawia, że każda potencjalna opiekunka lub opiekun znajdzie coś dla siebie. Renomą cieszą się tutaj zwłaszcza duże miasta, takie jak Berlin. Tutaj przyjeżdżają i pracownicy stali, i sezonowi. Podczas wakacji stałe opiekunki zjeżdżają do kraju, a na ich miejsce przyjeżdżają osoby na zastępstwo. Berlin posiada wygodne, szybkie połączenia komunikacyjne z wieloma miastami w Polsce, dlatego praca w opiece w Niemczech często staje się sposobem na szybki, wakacyjny dorobek.

Praca w niemieckiej opiece jest też opłacalna. Zarobki za naszą zachodnią granicą są o wiele wyższe, dlatego wiele rodzin stać na zatrudnienie opiekunki. Nieważne, czy mamy już doświadczenie, czy nie – ogłoszeń jest tak dużo, że bez problemu coś wybierzemy. Nie trzeba też perfekcyjnie znać języka niemieckiego, wystarczy poziom komunikatywny. Warto wspomnieć, że w Polsce opiekunki często pracują za najniższą możliwą kwotę. W Niemczech natomiast mogą zarobić nawet 8 tysięcy złotych miesięcznie: pokazują to oferty publikowane na stronie agencji Veritas. Najwyższe stawki dotyczą miejsc, w których wymaga się dużego doświadczenia i lepszej znajomości języka, a także tam, gdzie do opieki jest rodzeństwo albo małżeństwo. Jednak łatwiejsze oferty też są bardzo dobrze opłacane.

d42rg13

Berlin: dobra lokalizacja dla opiekunki osób starszych

Dlaczego opiekunki tak chętnie wybierają Berlin jako cel swoich wyjazdów? Przede wszystkim ze względu na dostępność ofert, a także na jego wielkomiejski charakter. Łatwo dostępne sklepy, kultura, rozrywka – wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Podróż komunikacją miejską nawet do odleglejszych dzielnic nie stanowi problemu. Zakupy można więc zrobić bardzo szybko, a załatwianie spraw urzędowych też jest dzięki temu ułatwione. Innym powodem, dla którego opiekunki w Niemczech szukają berlińskich ofert, są atrakcyjne zarobki. W dobrych agencjach plasują się one między 1600 a nawet 2000 euro miesięcznie.

Berlin jest też dobrym miejscem do spędzania czasu wolnego. Kiedy opiekun lub opiekunka ma chwilę dla siebie, może poświęcić ten czas na zwiedzanie miasta. Stolica Niemiec jest miastem wielokulturowym, o bogatej historii. Zabytki, ciekawe historyczne miejsca, centra sztuki – wszystko to zachwyci koneserów. Miłośnicy aktywnego wypoczynku docenią parki i tereny zielone, których w Berlinie nie brakuje. A co tak dokładnie warto zwiedzić?

Przewodnik po Berlinie, czyli co może zobaczyć opiekunka w Niemczech

Berlin to największe miasto w Unii Europejskiej – mieszka w nim około 3,7 miliona osób. Pierwsze wzmianki o nim pojawiły się już w średniowieczu, a dokładnie w 1237 roku. Ma bardzo bogata historię: na przestrzeni wieków był stolicą kilku państw niemieckich (w tym Prus). W XIX wieku kraj się zjednoczył, a Berlin stał się stolicą Cesarstwa Niemieckiego. Po zakończeniu II wojny światowej został podzielony. Berlin Zachodni był częścią RFN, a Berlin Wschodni – NRD. Kiedy upadł komunizm i zburzono mur berliński, miasto znów się połączyło i zostało obwołane stolicą Republiki Federalnej Niemiec.

Co warto zwiedzić, będąc w Berlinie? Na uwagę zasługują teatry (w mieście jest ich aż 150) i opery. Miłośników kultury zachwycą też galerie sztuki i orkiestry symfoniczne. A jeśli lubimy ciekawostki, wybierzmy się na pac poczdamski, gdzie można podziwiać nowoczesną architekturę. Zwiedzających przyciąga także Berliner Fernsehturm. Jest to wieża telewizyjna i jednocześnie jeden z najwyższych punktów widokowych w Europie. Panoramę Berlina można tu podziwiać z wysokości niemal 368 metrów. Miasto posiada też dużo terenów spacerowych – jednym z najpopularniejszych jest park Tiergarten znajdujący się w samym centrum.

d42rg13

Berlin to również miasto pełne historycznych miejsc i zabytków. Przez wiele lat było centrum kulturalnym i administracyjnym Niemiec. Nic więc dziwnego, że w jego obszarze zachowały się budynki i miejsca pochodzące z różnych epok i osadzone w odmiennych stylach architektonicznych. Będąc w Berlinie, trzeba zobaczyć jego symbole: Reichstag i Bramę Brandenburską. Obie te budowle wzniesiono pod koniec XVIII wieku, a utrzymano je w stylistyce antycznej. Innym miejscem, które często zachwyca opiekunki pracujące w Niemczech, jest wyspa muzeów. Cenią sobie je nie tylko za piękne położenie (całość jest otoczona wodą), ale też za to, że w krótkim czasie można wiele zobaczyć. Są tam wszystkie najbardziej znane obiekty: Muzeum im. Bodego, Stara Galeria Narodowa, Muzeum Pergamońskie. Znajdziemy w nim mnóstwo dzieł sztuki wykonanych przez sławnych twórców.

Pracę w opiece w Niemczech ułatwi berlińska komunikacja

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, komunikacja w Berlinie jest bardzo dobrze rozwinięta. Można stamtąd dotrzeć nie tylko do innych miast w Niemczech, ale także do różnych miejscowości w Polsce i innych europejskich krajach. Także transport miejski zasługuje na uwagę. Berlińskie metro działa już ponad sto lat, a obecnie ma aż 150 km długości i więcej niż 170 stacji. Jeśli chcemy dojechać na drugi koniec miasta, nie będzie z tym najmniejszego problemu. Pociągi kursują co kilka minut, a na dodatek można skorzystać z S-bahn. Co to jest? Niemcy nazywają tak berlińską szybką kolej miejską, która jest uzupełnieniem metra. A jeżeli wolimy bardziej tradycyjne środki komunikacji, to mamy do dyspozycji sieć autobusów i tramwajów.

W Veritas znajdziemy oferty pracy w opiece na terenie całych Niemiec – nie tylko w Berlinie. Możemy zdecydować się zarówno na spokojną miejscowość, jak i na duże miasto. Wszystko zależy od naszych preferencji i od dostępności ofert. A jeśli interesuje nas praca opiekunki w stolicy, warto sprawdzić bieżące ogłoszenia lub skontaktować się bezpośrednio z agencją. Dostaniemy wtedy ofertę zgodną z naszymi preferencjami i potrzebami.

Artykuł sponsorowany
d42rg13

Podziel się opinią

Share
d42rg13
d42rg13