Dlaczego warto przyjechać do Poznania?
Pierwszy weekend września warto spędzić w Poznaniu. Przez dwa dni więcej niż zwykle będzie można zobaczyć na Ostrowie Tumskim, a w niedzielę Dni Pyrlandii czyli coroczna impreza, która przypomina, dlaczego w Poznaniu ceni się ziemniaka jak nigdzie indziej!
Pierwszy weekend września warto spędzić w Poznaniu. Przez dwa dni więcej niż zwykle będzie można zobaczyć na Ostrowie Tumskim, a w niedzielę Dni Pyrlandii czyli coroczna impreza, która przypomina, dlaczego w Poznaniu ceni się ziemniaka jak nigdzie indziej!
Swoje tajemnice odkryje wyspa Ostrów Tumski dzięki imprezie „Tropem Historii. Spotkanie na Ostrowie Tumskim”. W dniach 5-6 września w tej najstarszej, bo ponad tysiącletniej części Poznania historia będzie podawana w przystępny sposób. Wszystkich chętnych oprowadzą po wyspie przewodnicy w strojach historycznych, pokażą katedrę z podziemiami, groby pierwszych Piastów i misę chrzcielną z X wieku. Pospacerujemy także po sąsiedniej Śródce, która jeszcze w XVIII była osobnym miastem z własnym rynkiem. Wycieczki z przewodnikiem wejdą także do XVI-wiecznej Akademii Lubrańskiego. Zwiedzający zobaczą tam m.in. miecz św. Piotra, podarowany Mieszkowi I lub biskupowi Jordanowi przez papieża Jana XIII w 968 r. Więcej: www.poznan.pl/trakt
Dni Pyrlandii to z kolei coroczna impreza, na której kilkadziesiąt tysięcy poznaniaków bawi się z pyrą w roli głównej, propagując jednocześnie wielkopolską kuchnię, kulturę, gwarę i obyczaje. Pojawiają się zatem tradycyjne potrawy z ziemniaka: pyry z gzikiem, szare kluchy ze skrzyczkami, plendze, a ostatnio nawet ciastka z pyr. Wokół pyry kręcą się zabawy i konkursy, w tym rzut pyrą do wymborka, spotkania z Pyratami czy piłkarskie wykopki. Poza tym będą pomysły na kulinarne połączenie ziemniaka i piwa, gra miejska, bicie rekordu Guinessa przez Janusza Chomontka, koncert zespołu Raz, Dwa, Trzy oraz spektakl „Cykliści” poznańskiego teatru „Porywacze Ciał”. Więcej: www.dnipyrlandii.com.pl
W każdą sobotę września, po południowym hejnale z wieży ratuszowej, przed Odwachem na Starym Rynku, odbywać się będą uroczyste odprawy warty honorowej Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów.
W sobotę warto odkryć także piwny Poznań dla siebie i udać się na wycieczkę po jednym z najnowocześniejszych browarów w Europie – browarze LECH. Miłośnicy złotego trunku mogą za darmo obejrzeć jego proces produkcji, a na koniec spróbować świeżo warzonego piwa. Zwiedzanie w godz. 10-18. Uwaga! Konieczna wcześniejsza rejestracja telefoniczna – 061 87 87 460.
W niedzielę MPK Poznań i Klub Miłośników Pojazdów Szynowych serdecznie zapraszają na wycieczki zabytkowym tramwajem i autobusem przez najpiękniejsze miejsca w Poznaniu. Trasa linii tramwajowej nr 0 związana jest z historią komunikacji miejskiej, natomiast linia autobusowa nr 100 biegnie szlakiem Traktu Królewsko – Cesarskiego. Podróżującym towarzyszy komentarz krajoznawczy w języku polskim, niemieckim i angielskim, dzięki któremu można poznać ciekawostki o mijanych obiektach i historię miasta. Odjazdy w każdą niedzielę z zabytkowej zajezdni przy ul. Gajowej (obok Starego Zoo) o godz. 13.00, 14.00, 15.00, 16.00 i 17.00. Więcej: www.mpk.poznan.pl/turystyka
Będąc w Poznaniu warto w weekend odwiedzić Nowe ZOO z jedną z najnowocześniejszych słoniarni w Europie, z dużym wybiegiem, wodospadem, rzeką, basenem i plażą dla słoni. Godną polecenia jest Palmiarnię Poznańską czyli największe w kraju i jedno z największych w Europie sztuczne zbiorowisko roślinności tropikalnej. W jej 12 pawilonach znajdziemy 1100 gatunków roślin, a w akwarium 170 gatunków ryb oraz około 50 gatunków roślin wodnych. We wrześniu dodatkowo wystawa starej pocztówki z okazji 99-lecia istnienia palmiarni.
Przy dobrej pogodzie warto skorzystać z letniego kina nad Jeziorem Maltańskim. Przy stoku narciarskim spory ekran, dobre nagłośnienie, ogródek gastronomiczny i darmowe projekcje w piątki i soboty o godz. 21 (w piątek „Prosto w serce”, w sobotę „Przed zachodem słońca”). W pobliskiej Galerii Malta z kolei w każdy piątek września o 21.30 można obejrzeć kilkanaście przebojów światowego kina... w samochodzie. Rozrywka, która podbiła Stany Zjednoczone jest w pełni dostępna w Poznaniu. Nieważne czy świeci słońce, czy pada deszcz. Wystarczy przyjechać na parking, wyłączyć silnik i nastawić w radiu samochodowym odpowiednie fale. Kino Samochodowe w Galerii Malta mieści się na ostatnim piętrze wielopoziomowego parkingu.
Ciekawa propozycję weekendową ma także dla turystów gmina Czerwonak, na terenie której zorganizowano w sobotę 5 września III Piknik Cysterski - Konwencjonalia 2009. Na pikniku pojawią się średniowieczni wojowie, mistrzowie rzemiosła, średniowieczna muzyka, staropolskie jadło i cysterskie piwo. Więcej www.plot.poznan.pl