Trwa ładowanie...
19-02-2010 15:17

Dobre warunki w niemal wszystkich ośrodkach

Większość ośrodków na półkuli północnej posiada wspaniałe narciarskie warunki. Niestety w Vancouver, gdzie odbywa się obecnie olimpiada, warunki są zmienne.

Dobre warunki w niemal wszystkich ośrodkachFot: Materiały prasowe
d2yzsa6
d2yzsa6

Najwięcej śniegu na świecie znajduje się obecnie na Mt Washington. Podczas Olimpiady Zimowej 2010 góra ta jest wykorzystywana podczas treningów. Grubość śnieżnej powłoki sięga 4,6 m. W tym miejscu przybyła również największa ilość śniegu w ubiegłym tygodniu – 90 cm. W dzień św. Walentego śnieg prószył we wszystkich 50 stanach USA.

W Europie najgrubsza śnieżna powłoka wynosi około 4 m. Taką ilość śniegu można zastać we francuskim Chamonix, włoskim Passo Tonale oraz hiszpańskim ośrodku Sierra Nevada. Do tej pory podczas tego tygodnia opadów śniegu było o wiele mniej niż w ubiegłym. Jednak w przeciągu kilku kolejnych dni sytuacja znowu ma się odwrócić. W każdym razie, za sprawą niedawnych, sporych i systematycznych opadów śniegu, warunki narciarskie są niemal wszędzie bardzo dobre.

W ostatnich kilku dniach niewielkie opady śniegu miały miejsce w Alpach. Jednak jeszcze w tym tygodniu sytuacja ma ulec zmianie. Już w środę (17 lutego) rano kilka szwajcarskich ośrodków narciarskich wyemitowało Powder Alarm’y, z których dowiadujemy się o 20-centymetrowych opadach w przeciągu 24 godzin.

d2yzsa6

W ubiegły czwartek Austrię nawiedziły bardzo duże opady śniegu (60 cm w mniejszych ośrodkach Carinthii, takich jak Flattnitz lub Petzen). Od tego momentu groźba wystąpienia lawin była naprawdę poważna. W ten dzień tylko w Austrii wyemitowano 30 Powder Alarm’ów. W tym tygodniu jednak sytuacja się już ustabilizowała, a szczęśliwi i zadowoleni z panujących warunków narciarze i snowboardziści mogą szusować na wielu nasłonecznionych stokach do woli. Najwięcej śniegu w Austrii znajduje się obecnie na lodowcu Mölltaler (3,5 m).

W Szwajcarii tygodniowe opady sięgnęły 90 cm przy granicy z Niemcami. W Beatenberg spadło łącznie 60 cm śniegu w ciągu tygodnia. Największe ośrodki narciarskie, takie jak Laax, Saas Fee, Zermatt oraz Davos musiały zadowolić się o wiele mniejszymi opadami śniegu, wynoszącymi od 8 do 15 cm.W Szwajcarii ponad 10 ośrodków informuje o przeszło 2-metrowej warstwie śniegu na stokach. Należą do nich Saas Fee, St Moritz, Laax oraz Engelberg. W tym ostatnim śniegu jest najwięcej, jego warstwa sięga 225 cm.

W wielu ośrodkach narciarskich w Niemczech w ciągu 7 dni spadło 20-35 cm śniegu. Co ciekawe, ośrodki na pogórzu wschodnim, południowo-wschodnim i centralnym zanotowały większe opady niż niemieckie Alpy. Grasgehren i Oberstdorf - Nebelhorn w Allgäu pokrywa na wyższych zboczach 190-centymetrowa warstwa śniegu. Najwięcej jest go w Zugspitzplatt (205 cm).

We Włoszech i Francji opadów śniegu było niewiele. W Serre Chevalier podczas ubiegłego tygodnia spadło 12 cm białego puchu. Najwięcej śniegu we Francji jest w dalszym ciągu w Chamonix. Na wyższych zboczach znajduje się go 380 cm.

d2yzsa6

[

SKI INFO
SKI INFO

]( http://www.skiinfo.pl )

d2yzsa6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yzsa6