Trwa ładowanie...
d3dnn7x

Dokąd na snowboard i narty? Trendy na zimę 2015/2016

Sezon narciarski zbliża się wielkim krokami, a wolne miejsca w biurach podróży znikają jak świeże bułeczki. Jakie miejsca wybierają Polacy i co przygotowali dla nas touroperatorzy?
Share
Dokąd na snowboard i narty? Trendy na zimę 2015/2016
Fot: gorillaimages - Shutterstock
d3dnn7x

Zimowe hity w Polsce

Większość Polaków stawia na urlop w kraju. Według danych Biura Turystyki Aktywnej Kompas największą popularnością cieszą się wyjazdy w polskie góry - stanowią one obecnie 83 proc. wszystkich rezerwacji. Najpopularniejszym ośrodkiem zimowym w Polsce od lat pozostaje Zakopane. Znajdujące się u stóp Tatr nazywane jest zimową stolicą Polski. Wśród najchętniej wybieranych kierunków znajduje się także_ perła Beskidów _ - Wisła.

Zagraniczne zimowe hity Polaków

d3dnn7x

Do najpopularniejszych zagranicznych kierunków na narty i deskę zdecydowanie należą Włochy *(tam regiony Val di Sole i Val di Fassa) oraz *Austria (Dolina Zillertal i Europa Sportregion). - Klientów przyciąga przede wszystkim dobra infrastruktura, dodatkowo we Włoszech najczęściej pojawiają się oferty z bezpłatnym karnetem (free ski), a to ważny aspekt przy wyborze oferty - tłumaczy Klaudyna Mortka z Wakacje.pl.

Najtańsze kierunki zimowe

Najmniej płacimy za oferty w Czechach i na Słowacji, co w dużym stopniu spowodowane jest tym, że są to oferty z dojazdem własnym. - Pokaźne stoki w czeskim Szpindlerowym Młynie czy słowackim zimowym kurorcie Jasna Tatry Niżne zapewnią dogodne warunki do jazdy i dadzą możliwość szlifowania narciarskich i snowboardowych umiejętności - mówi Kuba Marjański, dyrektor BTA Kompas.

- Niskie ceny przyciągają też miłośników sportów zimowych do włoskich regionów Val di Sole, Val di Fassa czy Paganella. Ci, którzy na narty lub deskę wybiorą tureckie Erzurum (Góry Palandoken), mogą liczyć na dobry stosunek ceny do jakości. Za ofertę z transferem samolotem i pełnym wyżywieniem zapłacimy już ok. 1885 zł za osobę. Stosunkowo najwięcej zapłacimy za wyjazd narciarski do Szwajcarii, Francji czy Andory - wylicza Mortka.

d3dnn7x

Najważniejsze aspekty zimowych wyjazdów

Na co zwracają uwagę Polacy przy wyborze oferty? - Dla rodziny z dziećmi ważny jest krótki transfer, infrastruktura w regionie, a zwłaszcza trasy przystosowane do nauki jazdy na nartach czy desce, oraz odległość od stoku. Pary czy grupy znajomych częściej pytają o rozrywki na stoku i poza nim (apres ski) - mówi Klaudyna Mortka.

- Czynnikiem decydującym jest cena wyjazdu i to co się w nią wlicza: skipass, odległość od stoku, zajęcia z instruktorem – wyjaśnia Marjański. - Najpopularniejszym kierunkiem naszych zagranicznych wyjazdów zimowych jest Austria. Klienci w ofercie austriackiej doceniają standard zakwaterowania, bliską odległość od stoku, dobry program szkolenia narciarskiego - dodaje.

Zimowiska dla dzieci i młodzieży

d3dnn7x

Co roku poszerza się także oferta zimowisk dla dzieci i młodzieży. Choć ośrodki sportów zimowych to najpopularniejsze kierunki, popularnością cieszą się również inne formy aktywności. - Trendem, który śledzimy od kilku sezonów, są zimowiska niezwiązane ze sportami zimowymi. Ci, którzy nie są zwolennikami nart czy snowboardu, chętnie wybierają obozy rozwijające pasję, np. fotograficzny, gitarowy, komputerowy, wokalny, z idolami nastolatków – mówi Marjański.

Dla rodziców, którzy swoje dzieci wysyłają na zimowiska w Polsce, liczy się odległość obozu od miejsca zamieszkania. – Mieszkańcy Północy chętniej wybierają Kaszuby niż drugi koniec Polski. Ma to tym większe znaczenie, bo nie chcą, by dzieci traciły czas na długie dojazdy, gdy są ograniczone długością ferii.

ik/udm

d3dnn7x

Podziel się opinią

Share
d3dnn7x
d3dnn7x