Trwa ładowanie...
13-08-2012 13:09

Dolny Śląsk - szlaki pełne tajemnic

Dolny Śląsk to niewątpliwie jeden z najbardziej urokliwych regionów Polski. Znajdziemy tu tereny atrakcyjne zarówno od strony bogactwa przyrody, jak i niezwykle cennego dziedzictwa kultury i tradycji.

Dolny Śląsk - szlaki pełne tajemnicŹródło: Dolny Śląsk
dc6uf9c
dc6uf9c

Dolny Śląsk to niewątpliwie jeden z najbardziej urokliwych regionów Polski. Znajdziemy tu tereny atrakcyjne zarówno od strony bogactwa przyrody, jak i niezwykle cennego dziedzictwa kultury i tradycji.

Z jednej strony Dolny Śląsk to zachwycające swoim ogromem górskie przełęcze, przyciągające czystymi, jak kryształ strumieniami, z drugiej zaś przeogromne bogactwo wielowiekowej tradycji, małych uliczek, ukrytych gdzieś z boku miast i miasteczek, a każde z pasjonującą historią i nutką tajemnicy.

Właśnie tutaj czekają na nas szlaki kulturowe Dolnego Śląska. Zwiedzając szlak Zamków Piastowskich czy Dolnośląskich Zamków i Pałaców poznamy sekrety dawnych czasów, zagadki przeszłości, arkana dworskiego życia wewnątrz murów zamków pamiętających i nadal skrywających dzieje tamtych wieków. Na wyciągnięcie ręki znajdują się okazałe warownie, zabytkowe pałace, mieszanka kultur i zwyczajów, bogate stroje i życie towarzyskie dworzan, a wszystko to oplecione wspomnieniami szlacheckiego życia.

Już dziś możemy zapoznać się z ofertą szlaków kulturowych Dolnego Śląska. Poniżej przedstawiamy wybrane spośród jedenastu – dwa Dolnośląskie Szlaki Kulturowe, którymi zachęcić chcemy do odwiedzenia naszego regionu.

dc6uf9c

Szlak Zamków Piastowskic*h* oferuje nam m.in. Zamek Śląskich Legend, gdzie zobaczymy naturalnej wielkości drewniane lalki, animowane przez aktorów, przedstawiają gościom historię regionu oraz Ducha Gór. Wycieczka po zamku trwa ok. pół godziny, a po zakończonym spektaklu każdy, biorąc w swoje ręce kukły, na chwilę może stać się aktorem – animatorem. By poczuć atmosferę średniowiecznych balów, wcielić się w rolę odważnego i niezłomnego obrońcy warownych murów i możnych na swoim dworze, trzeba koniecznie odwiedzić Dni Kultury Rycerskiej czy XVII-wieczny Piknik Rycerski. To z kolei oferta zamku Bolków.

Tańce pod gołym niebem, pokazy walk rycerskich i bogatych strojów historycznych to atrakcje czekające na wędrowców rozpoczynających trasę w zamku Grodno, położonym nad zaporowym Jeziorem Bystrzyckim, w pobliżu rezerwatu krajobrazowego Góra Choina. To również dobra okazja do udziału w „Białej Damie”, sierpniowym przeglądzie filmów amatorskich.

Nie sposób pominąć atrakcji dodatkowych na szlaku. To wiekowe ratusze, kościoły, kompleks uzdrowiskowy z pijalnią wód mineralnych, czy Gród Piastowski, gdzie historia przeplata się z baśnią. Przybysz może stać się tu rycerzem, giermkiem, mieszczaninem, może strzelać z łuku, wspinać się na wieże warowne albo trafić pod topór kata. W październiku nie może zabraknąć amatorów wina i miodu pitnego na agroturystycznym święcie tych trunków w zamku Grodziec. To wyjątkowe bogactwo kultury oraz zachowanej tradycji i na własne oczy trzeba zobaczyć wyjątkowe walory tego miejsca.

Za to przewidziany dla zmotoryzowanych turystów Szlak Dolnośląskich Zamków i Pałaców wykorzystuje jako główny motyw wyjątkowe zabytkowe rezydencje i ich ruiny. Jest to zbiór rozrzuconych po Dolnym Śląsku 68 punktów, które turysta może w dowolny sposób wybierać i łączyć, układając program wycieczki.

dc6uf9c

Do najciekawszych punktów należy Zamek Czocha. Funkcjonuje tu bractwo rycerskie, organizujące turnieje rycerskie, „plebejskie rozrywki”, prowadzące naukę tańców dawnych i strzelania z łuku. Na dziedzińcu obejrzeć można renesansową studnię, tzw. studnię niewiernych żon - miejsce kary za zdradę męża. Tutejsi opowiadają, że zamek Czocha ma swoją Białą Damę, która ukazuje się jeden raz na sto lat. Widzieć ją można jedynie nocą, w każdą setną rocznicę śmierci jej brata. Został wydany przez siostrę i zabity przez wojska husyckie, które sprowadziła do zamku. Zjawę widywano w latach 1531 i 1631. Mówią, że brat w chwili śmierci przeklął ja i dlatego jej dusza, tak długo zamku opuścić nie może, aż ktoś nie zdejmie klątwy. Z kolei pozostałość szubienicy nad Jeziorem Złotnickim jest jednym z niewielu tego typu obiektów w Polsce. Powstała w XIII/XIV w., ma kształt cylindra o średnicy ok. 6 m i wysokości 3,5 m. W XX w. odkryto, że szubienica była rzeczywiście używana. Szlak oferuje nam poza tym kilkadziesiąt punktów z
bogatą historią i wieloma innymi legendami.

Zaplanowane wycieczki po szlakach możemy rozłożyć w czasie i podzielić na kilka dni. Szlak Zamków Piastowskich oraz Dolnośląskich Zamków i Pałaców oferuje wiele atrakcji, które najlepiej zwiedzać etapami. Każdy z nich został zaplanowany w taki sposób, aby zwiedzający mieli możliwość poznania historii i tradycji danego miejsca w optymalny sposób.

Na Dolnym Śląsku nie będą się nudzić ani amatorzy miejskich atrakcji kulturalnych, ani osoby wybierające aktywny wypoczynek na rowerze, nartach, czy podczas pieszych wędrówek. Proponowane szlaki możemy przemierzać podczas pieszych wycieczek, jak i wypraw rowerowych. Do wielu z nich dotrzemy samochodem czy komunikacją miejską, a nawet koleją.

Czekają na nas unikatowe miejsca na wędrówkę pełną historii, dziejów i zawirowań na przestrzeni lat czy opowiadań o wyjątkowo bogatej tradycji i kulturze. Zapraszamy na szlaki kulturowe Dolnego Śląska.

Szczegółowy opis szlaków z ich bogatą historią, wszystkimi atrakcjami i punktami obowiązkowymi do zobaczenia można znaleźć na stronie www.szlakikulturowe.dolnyslask.pl

dc6uf9c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc6uf9c