Trwa ładowanie...
d1odau5

Dwie Wieże (Due Torri)

Największe atrakcje
Dwie Wieże (Due Torri)
Region
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Dwie Wieże (Due Torri) to wspaniały punkt widokowy oraz symbol Bolonii, stolicy północnego włoskiego regionu, Emilia-Romania. Z góry rozciąga się imponująca panorama na tysiące domów, pokrytych dachem z czerwonej cegły i niewielkie, lecz malownicze wzgórza. Miasto nazywano kiedyś Bologna la turrita (Miasto Wież), gdyż w średniowieczu było ich, według różnych źródeł, od 180 do 200.

Dwie Wieże (Due Torri) – historia powstania

Przed wiekami zamożniejsze bolońskie rody rywalizowały między sobą o pokazanie innym swojego statusu i tego, ile mają pieniędzy. W ten sposób powstało 180 wież, a im bogatsza była dana rodzina, tym wyższą i ładniejszą budowlę wznosiła. Spośród pozostałych 23 obiektów tylko kilka można wciąż zwiedzać.

Pięć średniowiecznych ulic, prowadzących do bram dawnych murów miejskich zbiega się w miejscu, gdzie znajdują się Dwie Wieże: Wieża Asinelli i Wieża Garisenda.

Dwie Wieże (Due Torri) – Wieża Asinelli (Torre Asinelli)

Wieża Asinelli w Bolonii powstała w 1109 roku, a wewnętrzną klatkę schodową oddano do użytku dopiero w 1684 roku. Podobno pierwotnie była ona nawet o 25 metrów wyższa, na co wskazuje grubość jej ścian.

Na Wieżę Asinelli obowiązują bilety w cenie mniej więcej 13 złotych (3 Euro) do kupienia na miejscu. Na samą górę (ponad 97 metrów przy 1,3 metra pochyłości) wchodzi się po 498 drewnianych schodach z niewysokimi stopniami, miejscami bardzo wąskimi. Nie uniemożliwia to jednak mijania się osób jednocześnie wchodzących i schodzących. Wieża Asinelli jest otwarta dla zwiedzających przez cały rok od 9 do 17, ostatnie wejście w ciągu dnia możliwe jest o 16.40.

We Włoszech istnieje legenda, że nie powinno się wchodzić na Wieżę Asinelli zanim nie skończy się studiów, bo można nie zdać egzaminów.

Dwie Wieże (Due Torri) – Wieża Garisenda (Torre Garisenda)

Najbardziej rozpoznawalny obiekt w Bolonii we Włoszech, Wieża Asinelli, jest tak znana dzięki obecności tuż obok niej Torre Garisenda, o połowę niższej wieży (49 metrów wysokości, 3,22 metra pochyłości). Nie jest ona niestety dostępna do zwiedzania.

Początkowo Wieża Garisenda mierzyła nawet 60 metrów wysokości. Jednak osiadający grunt sprawił, że obawiano się o jej zawalenie i jego katastrofalne skutki. W związku z tym w drugiej połowie XIV wieku rozebrano część obiektu.

Dwie Wieże (Due Torri)
Czas lotu / jazdy samochodem

2 h 41 min / 14 h

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

Euro (1 euro = 4,23 zł)

Godziny otwarcia

9-17, całorocznie

Ceny biletów

3 euro (około 13 zł)

Orientacyjna odległość

1 118 km w linii prostej, 1 424 km samochodem, 1 564 km pociągiem

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1odau5
d1odau5
d1odau5