Trwa ładowanie...

Ekspert dla WP: celem Państwa Islamskiego są kurorty

Zapytaliśmy eksperta, dr Wojciecha Szewko, który jest specjalistą w dziedzinie stosunków międzynarodowych i Państwa Islamskiego, czy podróże do Tunezji i Egiptu mogą być bezpieczne.

Share
Ekspert dla WP: celem Państwa Islamskiego są kurorty
Źródło: Volodymyr Martyniuk Shutterstock
d1wzhuv

Turystyka jest bardzo ważnym sektorem gospodarki w wielu krajach. Niestety, popyt na podróże jest wysoce podatny na takie wydarzenia, jak kataklizmy, wojny czy terroryzm. Pod wpływem ataków terrorystycznych część osób rezygnuje z podróży i pozostaje w domach lub zmienia miejsce spędzenia wakacji. Tunezja i Egipt - kraje te od lat przodowały na liście najczęściej odwiedzanych przez Polaków miejsc. Biura podróży kusiły turystów niskimi cenami, licznymi atrakcjami, świetną pogodą. I nie powinno to dziwić – kraje położone w obrębie Morza Śródziemnego nie tylko promują się, ale rzeczywiście są miejscami, w których możemy spędzić wymarzony urlop. Od jakiegoś czasu borykają się jednak z ogromnym problemem - muszą radzić sobie z działającymi na ich terenie islamistami, których aktywność terrorystyczna jest wymierzona także w turystów.

Od początku 2015 r. mieliśmy do czynienia z kilkunastoma zamachami w Tunezji i Egipcie, w których zginęło już kilkaset osób. Za każdym razem, po tego typu wydarzeniu wzrasta zarówno zaniepokojenie obywateli krajów, w których dochodzi do zamachu, jak i obawy turystów. Tragedie w tunezyjskim Muzeum Bardo i na plaży w Susie czy ataki przy egipskiej świątyni Karnak w Luksorze, w Kairze i na Półwyspie Synaj, to tylko najtragiczniejsze z wielu tegorocznych akcji terrorystów. Nie są one nowością, bo taką aktywność obserwujemy już od kilku lat, jednak w tym roku skala problemu w wakacyjnych krajach przybrała na sile. Ma ona bardzo negatywny wpływ na podróże międzynarodowe i ważną gałąź gospodarki, jaką jest w nich turystyka.

d1wzhuv

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w swoich komunikatach dotyczących bezpieczeństwa podróży, odradza podróże do Tunezji, a także do Egiptu, z wyłączeniem wyjazdów grupowych odbywanych wyłącznie drogą lotniczą bezpośrednio do wskazanych miejscowości turystycznych – jest to trzeci z czterech alertów bezpieczeństwa. Zapytaliśmy eksperta, dr Wojciecha Szewko, który jest specjalistą w dziedzinie stosunków międzynarodowych i Państwa Islamskiego, czy podróże do Tunezji i Egiptu mogą być bezpieczne.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d1wzhuv

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wzhuv
d1wzhuv