Elbrus 2x2 Challenge w 24 h - rekord świata

Leszek Mikulski, wrocławski przedsiębiorca, i zdobywca wielu szczytów, już w sierpniu zdobędzie najwyższy szczyt Europy – Elbrus 5642 m n.p.m., a tym samym ustanowi rekord Polski i świata wraz z wpisaniem wyczynu do Księgi Rekordów Guinnessa.

Elbrus 2x2 Challenge w 24 h - rekord świata
Źródło zdjęć: © Elbrus 2x2 Challenge

06.08.2015 | aktual.: 28.11.2016 10:15

Leszek Mikulski jest inżynierem, pilotem i założycielem prężnie rozwijającej się firmy ETM Group sp. z o.o. Jego pasja do sportów ekstremalnych nieustannie każe zdobywać mu kolejne szczyty. Tym razem przyszedł czas na Elbrus.

Zadanie polega na dwukrotnym zdobyciu najwyższego szczytu Europy wraz z dwoma zjazdami na snowboardzie do samej podstawy lodowca 3800 m n.p.m. – wszystko w maksymalnie 24 godziny. Z uwagi na to, że nikt wcześniej nie odważył się na wyzwanie podobnego typu, Leszek Mikulski będzie pierwszą osobą, która stoczy walkę z naturą i ma szansę na osiągnięcie nieprawdopodobnego sukcesu.

Przyszły rekordzista zamierza zdobyć szczyt trasą północną, na której czeka go wiele niebezpieczeństw i trudności. Liczne szczeliny, konieczność trawersowania, mocne nasłonecznienie, silny wiatr, niska temperatura sięgająca nawet 40 stopni poniżej zera – to zaledwie namiastka tego, co go czeka na trasie. Cała wyprawa zostanie uwieczniona zarówno w formie fotografii, jak i filmu nagranego podczas wyprawy na samym Elbrusie.

Etap 1:

REGION: Francja, Europa
OBIEKT: Mont Blanc 4810 m n.p.m.
TERMIN: 14 – 22 VIII 2015
CZAS TRWANIA: 9 dni
UCZESTNICY: Leszek Mikulski i Zbigniew Bąk
CEL: Aklimatyzacja i przygotowanie kondycyjne wraz ze zdobyciem szczytu.
SZCZEGÓŁY WYPRAWY: Celem lepszej aklimatyzacji Leszek Mikulski i Zbigniew Bąk podejdą z Les Houches do Nid d’Aigle (Orle Gniazdo, 2400 m n.p.m.). Po regeneracyjnym noclegu rozpoczną podejście. Pierwszym celem jest dotarcie na szczyt Aiguille du Gouter. Trasę tę pokonają przechodząc przez lodowiec Tete Rouse, a następnie, po kolejnym noclegu, pokonają żleb. Skalną grzędą wejdą na szczyt Aiguille du Gouter (3817 m n.p.m.). Na jego wierzchołku znajduje się schronisko, w którym spędzą noc. Wczesnym rankiem następnego dnia wyruszą, aby zdobyć szczyt Mont Blanc. Cała droga wiedzie lodowcem i śnieżną granią. Poprzez zbocze Dome du Gouter dotrą do schronu Vallot (4362 m n.p.m.), a następnie dojdą do stromej grani Bossons. Wspinaczka wąskim i powietrznym grzbietem stumetrowej grani szczytowej wymaga wyjątkowej koncentracji. Po zdobyciu szczytu zejdą do Nid d’Aigle, skąd dalej będą poruszać się kolejką górską. Do Polski powrócą po 8 dniach pobytu, aby zregenerować siły i przygotować się w pełni do II etapu, czyli
głównego wyzwania.

Etap 2:

REGION: Kaukaz, Rosja
OBIEKT: Elbrus 5642 m n.p.m.
TERMIN: 24 VIII – 6 IX 2015
CZAS TRWANIA: 14 dni
UCZESTNICY: Leszek Mikulski i Zbigniew Bąk
CEL: 2 × wejście oraz 2 × zjazd na snowboardzie ze szczytu od strony północnej w maksymalnie 24 godziny.
SZCZEGÓŁY WYPRAWY: Trasę z Polski do miejscowości Kislovodsk/ Yessentiuki w Rosji Leszek Mikulski i Zbigniew Bąk pokonają samolotem z przesiadką w Moskwie. Następnego dnia samochodami terenowymi typu UAZ pojadą do bazy pod Elbrusem. W dolinie Dzihyl Su (2600 m n.p.m.) przenocują w namiotach. Po aklimatyzacji w obozie alpinistycznym na wysokości 3800 m n.p.m. (podstawa lodowca), a następnie na wysokości 4700 m n.p.m. (skały Lenza) wejdą na szczyt. Pierwsze wyjście zakończy się zdobyciem o świcie szczytu zachodniego (5642 m n.p.m.). Następnie na snowboardzie zjedą do „siodła” (wypłaszczenie między wierzchołkami) i pokonując zbocze w poprzek (trawersując) dojdą na szczyt wschodni (5621 m n.p.m.). Z tego miejsca nastąpi pełny zjazd na snowboardzie do podstawy lodowca. Po uzupełnieniu płynów i zmianie przewodnika, ponownie wejdą na szczyt. Drugi zjazd do podstawy lodowca zakończy zadanie. Całość zostanie wykonana w 24 godziny.

Szczyt Elbrus położony jest w zachodniej części głównego łańcucha Kaukazu na terenie Republiki Kabardyno--Bałkarskiej, w odległości 11 km od granicy Rosji z Gruzją. Szczyt posiada dwa wierzchołki oddalone od siebie o około 3 km z różnicą wypiętrzenia zaledwie 21 m. Wierzchołek zachodni o wysokości 5642 m n.p.m. stanowi najwyższy szczyt Europy (wg R. Messnera) i został zdobyty po raz pierwszy w 1874 r. Zgodnie z katalogiem *Korony Ziemi *znajduje się na liście najwyższych szczytów poszczególnych kontynentów. Kwestia jego przynależności do Europy jest dyskusyjna, dlatego dodatkowo należy zdobyć szczyt Mont Blanc 4810 m n.p.m., który jest powszechnie uznawany za reprezentanta naszego kontynentu. Stąd też celem niniejszej wyprawy jest również zdobycie Mont Blanc, który zostanie potraktowany jako przygotowanie kondycyjne i aklimatyzacja na wysokości powyżej 4000 m n.p.m.

Organizator wyprawy: www.etmgroup.pl
Więcej o wyprawie i uczestniku na: www.leszekmikulski.etmgroup.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)