Trwa ładowanie...
19-03-2010 12:56

Europejska Stolica Kultury Ruhr.2010

Po raz pierwszy w historii miano Europejskiej Stolicy Kultury otrzymało nie pojedyncze miasto, lecz cała aglomeracja. Przedstawicielem 53 miast Zagłębia Ruhry jest Essen.

Europejska Stolica Kultury Ruhr.2010Źródło: AFP
d15r589
d15r589

Po raz pierwszy w historii miano Europejskiej Stolicy Kultury otrzymało nie pojedyncze miasto, lecz cała aglomeracja. Przedstawicielem 53 miast Zagłębia Ruhry jest Essen.

Zagłębie Ruhry jest największą aglomeracją, najgęściej zaludnionym skupiskiem miejskim i największym obszarem przemysłowym w Europie. Symbolem Zagłębia Ruhry stała się podwójna wieża szybowa w Essen, niezwykły pomnik kultury przemysłowej wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kopalnia uważana jest za arcydzieło techniki i unikatowe świadectwo epoki rozwoju przemysłu wydobywczego Dziś to serce niemieckiego przemysłu ciężkiego bije jednak wolniej – w regionie tym dokonuje się ciągła przemiana strukturalna. Coraz dynamiczniej rozwijają się tu handel i usługi, stopniowo wypierając tradycyjne obszary przemysłu.

Zagłębie Ruhry już od dawna nie jest wyłącznie „czarnym zagłębiem”, lecz starannie zaplanowanym krajobrazem z parkami, ogrodami, kanałami i jeziorami. Nigdzie indziej nie ma takiego zagęszczenia ciekawych i godnych zobaczenia obiektów. Miasta Zagłębia Ruhry oferują pełną paletę możliwości dla osób spragnionych wrażeń. Tu każdy znajdzie coś dla siebie: najdłuższy pasaż handlowy w Europie, niezwykłe wystawy i muzea, parki rozrywki, kolorowy świat musicali, teatry i koncerty. Nie brakuje też sportu, z jego „królową” – piłką nożną na czele.

Gdzie dawniej wiły się szare dymy, wrzała praca w kopalniach i hutach, dziś odkrywać można pasjonującą historię i teraźniejszość kultury przemysłowej. Odrestaurowane osiedla górnicze, np. Margaretenhöhe w Essen, naprzeciwko willa rodziny Krupp, ślad dawnego luksusu baronów przemysłowych. Domy mieszkalne, ku zaskoczeniu turysty przeplatają się z ogromnymi oazami zieleni. Sieć około 200 kilometrów szlaków wodnych, która oplata cały region tylko czeka na odkrycie – czy to na pokładzie szybkiej motorówki, czy wygodnego statku wycieczkowego. Osoby zainteresowane historią mogą skorzystać z wielu wystaw, miłośnicy sztuki współczesnej powinni odwiedzić nowe muzea i wspaniałe galerie.

d15r589

Do podróży przez ten przemysłowy region zaprasza otwarty w 1999 roku „Szlak Dziedzictwa Przemysłowego”. Na zataczającej pętlę trasie, liczącej około 400 km znajduje się ponad 50 wspaniałych zabytków i jedyne w swoim rodzaju atrakcje 150-letniej historii przemysłu. Na gości czeka też szereg koncertów i wydarzeń muzycznych. Oprócz słynnego Ruhrtriennale w Bochum odbywa się wiele ciekawych imprez. Szczególnie usatysfakcjonowani będą miłośnicy ambitnej muzyki. Festiwal Pianistyczny w Zagłębiu Ruhry należy do największych cyklicznych spotkań światowych wykonawców muzyki fortepianowej w Niemczech.

LATO 2010 w Zagłębiu Ruhry
Letnie miesiące 2010 będą czasem najciekawszych wydarzeń kulturalnych. W czerwcu odbędzie się impreza „ExtraSchicht“,
która w całym regionie noc zamieni w dzień: w ponad 40 miejscach w 20 miastach w ramach jednej imprezy odbywać się będzie Święto Letniej Nocy. Głównym tematem tego wyjątkowego wydarzenia będzie piłka nożna. W niedzielę 18 czerwca zostanie zamknięta trasa szybkiego ruchu A40, na której odbędzie się kolorowy festyn uliczny – oczekuje się 1,5 mln gości, którzy na 60 km odcinku zasiądą przy ławie ułożonej z 30.000 stołów. Od kilku lat w Zagłębiu Ruhry odbywa się także Loveparade. W ramach wydarzenia !SING – DAY OF SONG, które odbywa się dniach 3-6.06.2010, na „Schalke“ odbędzie się wspólny występ największego wielogłosowego chóru w niemieckiej historii muzyki. 65.000 śpiewaków i śpiewaczek z Zagłębia Ruhry i miast partnerskich z zagranicy przedstawi program z partiami solowymi i chóralnymi.

Internationale Lichtkunst
Od 28 marca do 27 maja 2010 we wschodniej części Zagłębia Ruhry odbędzie się pierwszy w historii festiwal Międzynarodowej Sztuki Światła (Internationale Lichtkunst). Pod hasłem „open light in private spaces“ przez dwa miesiące w miastach Bergkamen, Bönen, Fröndenberg, Hamm, Lünen i Unna w prywatnych mieszkaniach i domach zaprezentowana zostanie sztuka światła. W tym czasie będzie można zobaczyć około 60 prac takich artystów jak Angela Bulloch, Olafur Eliasson, Tracey Emin, Mischa Kuball, Olaf i Carsten Nicolai, Gunilla Klingberg, James Turrell oraz Jun Yang. Podczas Biennale ponad 60 osób prywatnych będzie w swoich domach gościć publiczność z kraju i zagranicy. Projekt obejmie pokoje dziecinne i salony, gabinety lekarskie i pływalnie, piwnice i strychy. Kulisami Międzynarodowej Sztuki Światła będą również szeregowe i wolnostojące domy wielo- i jednorodzinne typowe dla górniczych dzielnic mieszkalnych. Uczestnicy Biennale będą mogli zwiedzić zarówno piękną willę z okresu Grünerzeit jak i budynki nowoczesne.
Międzynarodowe Biennale Sztuki Światła jest ambitnym projektem Europejskiej Stolicy Kultury RUHR. 2010. Bilety na Biennale Międzynarodowej Sztuki Światła RUHR.2010 są limitowane. Wstęp upoważnia do udziału we wszystkich wydarzeniach odbywających się w prywatnych pomieszczeniach i w Centrum Międzynarodowej Sztuki Światła(Zentrum fur Internationale Lichtkunst) w Unna.

d15r589
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15r589