Trwa ładowanie...
03-02-2014 09:24

Ferie w górach: GOPR uczy bezpiecznych zachowań

Jak udzielić pierwszej pomocy, co zrobić, żeby uniknąć niebezpiecznego wypadku w górach i jak zareagować, gdy się przydarzy - tego przez całe ferie będą uczyć ratownicy GOPR.

Ferie w górach: GOPR uczy bezpiecznych zachowańFot: PAP/Jacek Bednarczyk
d1mvrii
d1mvrii

Nauka bezpiecznych zachowań w górach oraz na stokach narciarskich odbywa się w ramach cyklu "Bezpieczna zima". W ten weekend szkolenia oraz pokazy akcji ratowniczych odbywają się w stacji narciarskiej Jaworzyna Krynicka (woj. małopolskie).

Kolejne edycje akcji zaplanowane są na Czarnej Górze (8-9 lutego), na Bani w Białce Tatrzańskiej (15-16 lutego), na Czyrnej-Solisku w Szczyrku (22-23 lutego) oraz na Gryglówce w Zieleńcu (1-2 marca).

Naczelnik GOPR Jacek Dębicki osobom dopiero wybierającym się na narciarskie ferie radzi, aby przed wyjazdem zadbać o kondycję i posiadany sprzęt narciarski, przede wszystkim sprawdzić, czy właściwie ustawione są wiązania narciarskie.

Na stoku przed rozpoczęciem zjazdów trzeba przeprowadzić rozgrzewkę. Powinno się wybierać trasy dostosowane do posiadanych umiejętności, zaczynać od stoków łagodniejszych potem stopniowo przechodzić na trudniejsze. Na trasach należy stosować się do zasad, opisanych na umieszczonych tam tablicach informacyjnych i znakach.

d1mvrii

Ratownicy GOPR zachęcają dorosłych do używania kasków podczas jazdy na nartach i snowboardzie, pomimo że obowiązek taki dotyczy w Polsce osób do 16. roku życia. Jak podkreślają, kaski ratują ludzi przed głębszymi urazami, a nawet przed utratą życia.

Dębicki powiedział PAP, że pierwsze dwa tygodnie ferii w polskich górach upłynęły bezpiecznie. Ratownicy pomagali głównie przy typowych urazach narciarskich, jak złamania i skręcenia, ale kontuzji było mniej niż rok temu o tej samej porze.

"Odnotowaliśmy sporo mniej wypadków niż rok temu, ale jest to spowodowane tym, że warunki śnieżne są gorsze, mniej jest czynnych tras i wyciągów, a wiele osób zrezygnowało z przyjazdu w góry, zniechęconych niesprzyjającą pogodą dla narciarzy" - dodał Dębicki.

Dwutygodniowe ferie zimowe 17 stycznia, jako pierwsi, rozpoczęli uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Od 25 stycznia do 9 lutego przerwę w nauce mają uczniowie z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. W sobotę zimowy wypoczynek zaczęły województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie. Jako ostatni - od 15 lutego do 2 marca - wypoczywać będą uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego.

d1mvrii

Partnerem akcji "Bezpieczna zima" jest Mercedes-Benz, który od trzech lat wspiera GOPR - firma m.in. na początku ferii przekazała ratownikom osiem samochodów terenowych, które używane są podczas akcji.

Jak poinformował naczelnik Dębicki, ratownicy GOPR zabezpieczają obecnie około połowę wszystkich tras narciarskich w naszym kraju. Ponad 100 ratowników zawodowych i 1,3 tysiąca ochotników w ramach siedmiu regionalnych grup, na które podzielony jest GOPR: Beskidzkiej, Bieszczadzkiej, Jurajskiej, Karkonoskiej, Krynickiej, Podhalańskiej, Wałbrzysko-Kłodzkiej, prowadzi codzienne dyżury na stokach narciarskich i turystycznych szklakach.

d1mvrii
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mvrii