Trwa ładowanie...
d1c8fj4

Francja - zobacz malowidła naskalne z Lascaux

Lascaux to jaskinia krasowa w Akwitanii, położonej w południowo-zachodniej części Francji. W 1940 roku przypadkowo odkryto w niej rysunki i malowidła wykonane na ścianach w okresie paleolitu. Dotychczas wstęp do wnętrza jaskini mieli jedynie naukowcy, i to nie częściej niż dwa razy w miesiącu. Teraz wyjątkowe znalezisko mogą podziwiać także turyści.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Francja - zobacz malowidła naskalne z Lascaux
(Everett - Art/Shutterstock)
d1c8fj4

Lascaux to jaskinia krasowa w Akwitanii (południowo-zachodna Francja). W 1940 roku przypadkowo odkryto w niej rysunki i malowidła wykonane na ścianach w okresie paleolitu. Dotychczas wstęp do wnętrza jaskini mieli jedynie naukowcy, i to nie częściej niż dwa razy w miesiącu. Teraz kopię wyjątkowego znaleziska mogą podziwiać także turyści.

Archeolodzy stworzyli wierną kopię Lascaux, którą odtworzyli w 40 proc. Znajduje się ona niedaleko od oryginalnej groty - wejścia dzieli odległość 40 metrów. W większości posłużono się techniką druku 3D. Odtworzona jaskinia zajmuje powierzchnię 8,5 tys. m kw. Bilet wstępu kosztuje 14,5 euro.

Naskalne rysunki przedstawiają głównie zwierzęta roślinożerne (jelenie, byki, żubry i konie). W tzw. sali byków przedstawiono cztery monumentalne tury, obrysowane czarnym, grubym konturem wypełnionym plamami czerwieni i czerni.
ir

d1c8fj4

Podziel się opinią

Share

d1c8fj4

d1c8fj4