Trwa ładowanie...
07-11-2013 12:19

Freeski - balansowanie na krawędzi życia i śmierci

Jedna z najbardziej znanych firm narciarskich na świecie – Salomon - od 2007 roku zabiera fanów śniegu, zimy i narciarstwa do najbardziej odległych i zarazem jednych z najciekawszych miejsc na świecie. Za każdym razem ekipa pokazuje i udowadnia, że narty to nie tylko sport, ale także jeden z najlepszych sposobów na życie, poznawanie świata i ludzi.

Freeski - balansowanie na krawędzi życia i śmierciFot: Salomon Freeski Instagram
d42gi6a
d42gi6a

W produkcjach możemy podziwiać tak niezwykłe i malownicze miejsca, jak m.in. Chiny, Koreę, Kaszmir czy wulkan Puyehue w Chile. W najodleglejszych zakątkach świata możemy podziwiać wyczyny najlepszych freeridowców na świecie, m.in. Kaja Zackrissona, nazywanego „narciarzem narciarzy”, Bobbiego Browna, Marka Abmy, Grega Hilla, Andreasa Franssona czy Chrisa Rubensa. Firma właśnie wypuściła setny jubileuszowy odcinek, który zabiera fanów białego szaleństwa w niesamowitą podróż w czasie, ukazując najciekawsze momenty i wyczyny najlepszych freeridowców świata z ostatnich 7 lat pracy ekipy Salomon Freeski TV. Odcinek został poświęcony Magnusowi Kastengrenowi, który zginął na dzień przed światową premierą jubileuszowego filmu.

100 odcinek zadedykowano Magnusowi Kastengrenowi, który zginął podczas próby zjazdu z Andreasem Franssonem ze zboczy Mt Cook, najwyższego szczytu Nowej Zelandii. Do tragedii doszło zaledwie dzień przed premierą filmu. Przyczyny wypadku młodego Szweda nie są jeszcze dokładnie znane. Wiadomo jedynie, że Kastengren runął 600 metrów w dół zbocza. Andreasowi Franssonowi nic się nie stało.

Cztery dni wcześniej 32-letni Kastengren wraz z Franssonem i dwójką Nowozelandczyków Nickiem Beggiem i Tyronem Lowem jako pierwsi na świecie zjechali wschodnią ścianą z samego szczytu Góry Cooka. To pierwszy w historii taki wyczyn.

- W takich sytuacjach często pada pytanie: dlaczego? Po co na siłę szukać i wystawiać się na spotkanie z niebezpieczeństwem czy nawet śmiercią? Odpowiedzi jest tyle, ile jest ludzi na świecie i do tego są podzielone. Dla mnie (i nie tylko ) narty, góry, przyroda, eksploracja i ruch to choroba nieuleczalna, czyli coś o czym ciągle myślisz i w dużym stopniu wpływa na twój styl życia. Dla nielicznych choroba ta staje się sposobem na życie, może czasem krótkie, ale często szczęśliwe i pełne pozytywnych wspomnień, i wrażeń. Ten epizod zdecydowanie jest o ludziach, którzy są "chorzy na narty" – mówi freerider Andrzej Osuchowski.

Góra Cooka, inaczej nazywana Aoraki, to najwyższy szczyt Nowej Zelandii - ma wysokość 3754 m n.p.m. To właśnie tutaj Sir Edmund Hillary ćwiczył przed wyprawą na Mount Everest. Aoraki jest w stanie ciągłego zagrożenia lawinowego, a tutejsze lodowce są poszarpane i pełne niebezpiecznych szczelin.

pw/if

d42gi6a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42gi6a