Gdańsk - płatne parkingi przy plażach
Od połowy czerwca parkingi przy największych plażach w Gdańsku będą płatne. Turyści mogą być zaskoczeni, ale mieszkańcy Trójmiasta, którzy samochody zostawiali tam od lat, są po prostu oburzeni. Miasto twierdzi, że ma to na celu uporządkowanie strefy nadmorskiej i ochronę mieszkańców przed chaosem. Parkingi sezonowe od lat sprawdzają się w Ustce czy Międzyzdrojach. Czy sprawdzą się w Gdańsku?
Od połowy czerwca parkingi przy największych plażach w Gdańsku będą płatne. Turyści mogą być zaskoczeni, ale mieszkańcy Trójmiasta, którzy samochody zostawiali tam od lat, są po prostu oburzeni. Miasto twierdzi, że ma to na celu uporządkowanie strefy nadmorskiej i ochronę mieszkańców przed chaosem. Parkingi sezonowe od lat sprawdzają się w Ustce czy Międzyzdrojach. Czy przyjmą się w Gdańsku?
Płatne parkingi będą funkcjonować w pięciu nadmorskich dzielnicach Gdańska: Jelitkowie, Zaspie/Przymorzu, Brzeźnie, na Stogach i na Wyspie Sobieszewskiej. Zaczną pracę najszybciej 15 czerwca 2016 roku, a zakończą 31 sierpnia.
- To program pilotażowy, chcemy sprawdzić jego efektywność. Jeśli się sprawdzi, będziemy go kontynuować - mówi Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska ds. polityki komunalnej.
Maksymalna stawka za parkowanie w tych miejscach wyniesie 3 zł za godzinę.
Mieszkańcy dalej położonych dzielnic są oburzeni. Na placach, które teraz będą wydzierżawione prywatnym zarządcom, od lat parkują swoje samochody w sezonie i poza nim.
- Często przyjeżdżam na plażę w Jelitkowie. Spaceruję lub po prostu siedzę nad morzem. Spędzam tu kilka godzin dziennie. Dlaczego nagle mam za to płacić? – denerwuje się Anna Górna z Gdańska.
Ale to nie jedyny problem. Mieszkańcy nadmorskich osiedli zastanawiają się też, czy turyści nie zaczną szukać darmowych miejsc i parkować pod okolicznymi blokami – jak to bywa np. w Sopocie.
Władze miasta są jednak pewne swojej decyzji.
- Przeprowadziliśmy szerokie konsultacje z naszymi partnerami społecznymi (radami dzielnic i osiedli). Wskazały nam one potrzeby mieszkańców. W efekcie wypracowaliśmy szereg działań umożliwiających wyeliminowanie chaosu parkingowego w mieście – mówi Piotr Grzelak. - Pilotażowy program pomóc ma w uporządkowaniu rozjeżdżanych dotychczas przez turystów stref nadmorskich. Tereny przeznaczone pod dzierżawę zostały już przygotowane, wszystkie będą odpowiednio oznakowane, poza nimi obowiązywać będą zakazy zatrzymywania się. Umożliwi to zarządcom parkingów pilnowanie porządku na i wokół dzierżawionych terenów oraz pozwoli na skuteczniejszą reakcję służb miejskich w stosunku do kierowców łamiących przepisy - dodaje wiceprezydent.
Ponieważ w Gdańsku w tym roku planowane jest także poszerzenie całorocznych stref płatnego parkowania (także w nadmorskim Brzeźnie), to miasto niebawem wprowadzi kampanię informacyjno-edukacyjną "Parkuj z głową!".
- Działania te koncentrować będą się na terenach najchętniej odwiedzanych latem przez turystów i mieszkańców, tj. w rejonie pasa nadmorskiego oraz Głównego i Starego Miasta - zapowiada wiceprezydent Grzelak.
W ramach kampanii strażnicy miejscy wręczać będą kierowcom specjalne zawieszki do aut w kształcie radiowozu – kiedy ktoś złamie przepisy i w formie medalu, za poprawne parkowanie. U strażników oraz w siedzibach SM i Urzędu Miejskiego w Gdańsku dostępne będą też specjalne, karne kupony.
- Mają zachęcić do czynnego włączenia się w kampanię zarówno mieszkańców, jak i turystów. Kupon można anonimowo włożyć za szybę auta, zwracając w ten sposób kierowcy uwagę, że parkując swoje auto, łamie przepisy – mówi Agnieszka Grabowska, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Gdańsku.
Ilona Raczyńska/wg