Trwa ładowanie...
22-06-2016 12:30

Gniew - sensacyjne odkrycie archeologiczne

Podczas prac rewitalizacyjnych w Gniewie odkopano drewnianą drogę z drugiej połowy XIV wieku. To najprawdopodobniej pozostałości po Krzyżakach.

Gniew - sensacyjne odkrycie archeologiczneŹródło: UM Gniew
d2hlqby
d2hlqby

To sensacyjne odkrycie miało miejsce podczas prac rewitalizacyjnych w obrębie starego miasta w Gniewie oraz montażu małej architektury.

Na drogę natrafiono kilka dni temu.
- Poinformowaliśmy o tym dopiero teraz, bo znalezisko wymagało całkowitego odkopania oraz określenia wstępnego pochodzenia i wieku – powiedziała Wirtualnej Polsce Patrycja Czech z Referatu Promocji i Informacji UM w Gniewie. - Jest to dębowy trakt - droga z drugiej połowy XIV wieku.

Fot. UM Gniew
Sensacyjne odkrycie to dobrze zachowany 20-metrowy fragment drogi z dębowych pni przeciętych na pół. Znajduje się pod dzisiejszą ulicą Wschodnią. Przypuszcza się, że to pozostałości po Krzyżakach.
- Więcej informacji o znalezisku uzyskamy po wizycie pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, który przeprowadza badania – dodaje Patrycja Czech.

d2hlqby

W XIV w. Krzyżacy wybudowali mury obronne i 16 baszt w Gniewie - podaje IAR. Później rozpoczęli budowę dróg. Na podobny, dębowy trakt oraz brukowaną drogę wraz z rynsztokiem, natrafiano w mieście 50 lat temu.
Ilona Raczyńska/udm

d2hlqby
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hlqby