Górskie szlaki zimowe dla początkujących
Góry zimą mogą być naprawdę piękne i zjawiskowe. Wędrówki w tym okresie są jednak trudniejsze niż podczas pozostałych pór roku. Wszystko przez mniej sprzyjające warunki atmosferyczne – zimno, wiatr, śnieg czy lód utrudniają wycieczkę. Początkujące osoby wciąż mogą mimo to wybrać się zimą w góry. Konieczne jest jednak odpowiednie przygotowanie i wybór łatwiejszych szlaków.
Górska wyprawa zimą – o czym trzeba pamiętać?
Zanim wybierze się dostosowany do własnych możliwości górski szlak, do zimowego wypadu należy dobrze się przygotować. Istotna jest kondycja – warto popracować nad nią już podczas cieplejszych miesięcy. Oprócz tego kluczowa sprawa to stosowne obuwie, odzież i sprzęt. Jakie buty w góry zimą sprawdzą się najlepiej? Na rynku dostępne są trekkingowe modele całoroczne. Na łatwiejsze, niżej położone szlaki sprawdzi się także obuwie hikingowe. W przypadku zimowej wyprawy powinny mieć wysoką cholewkę, membranę oraz być wzmocnione na przodzie oraz z tyłu.
Jeśli chodzi o strój, należy ubrać się "na cebulkę". Warto mieć bieliznę termoaktywną, polar, warstwę wierzchnią (najlepsza będzie kurtka puchowa lub z membraną), zimowe spodnie outdoorowe i wełniane skarpety. Nie obejdzie się też bez rękawiczek, czapki i czegoś pod szyję (np. komina).
Ważny jest też dodatkowy sprzęt. Podczas górskich wycieczek również początkującym osobom mogą przydać się kije trekkingowe, które ułatwiają wędrowanie. Istotne mogą też okazać się stuptuty, czyli ochraniacze zakładane na spodnie i buty. Należy pamiętać również o raczkach i rakach nakładanych na buty, które zimą są niezbędne.
Oprócz tego trzeba zabrać ze sobą stosowny ekwipunek, w tym apteczkę, termos z gorącym napojem, krem z filtrem przeciwsłonecznym, okulary przeciwsłoneczne, wysokokaloryczny prowiant, telefon z powerbankiem, portfel z dokumentami oraz latarkę czołówkę.
Górskie szlaki dla początkujących – jakie trasy są warte uwagi?
Jeżeli jest się początkującym wędrowcem, na starcie warto wybierać łatwe i niezbyt wymagające szlaki. Przykładowe trasy mogą wieść przez:
- Beskid Sądecki – interesujące są szlaki w okolicy Krynicy-Zdroju oraz Piwnicznej-Zdroju,
- Beskid Śląski – mało wymagające szlaki prowadzą np. na szczyty Klimczok, Szyndzielnia czy Skrzyczne,
- Pieniny – łatwa jest np. trasa na Wysoki Wierch,
- Tatry – zimą jako początkujący lepiej wybierać ich niższe partie, np. szlak na Rusinową Polanę i Gęsią Szyję, Nosal, Halę Gąsienicową, Dolinę Strążyską, Dolinę Kościeliską, Kopieniec Wielki czy Morskie Oko.
Zimowe trasy górskie dla początkujących powinny być przede wszystkim dostosowane do kondycji, możliwości fizycznych danej osoby, doświadczenia i posiadanych umiejętności. Powyższe propozycje wskazują dość łatwe trasy, dlatego ich przejście nie powinno stanowić problemu. Przed wybraniem się w góry warto jednak uważnie przeczytać informacje na temat konkretnych szlaków i na tej podstawie podjąć ostateczną decyzję o wyprawie.
WP Turystyka na: