WP

Grecja to nie tylko plaże. Poznaj jej najpiękniejsze miasta

Pogoda w Grecji jesienią wciąż sprzyja zwiedzaniu interesujących miejsc i zabytków światowej klasy. Warto to wykorzystać i wybrać się do pięknych i ciekawych miast tego kraju - zwłaszcza, jeśli plażowanie nie jest naszym priorytetem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ateny są nie tylko ciekawe, dodatkowo bardzo ważny pod względem historycznym
Ateny są nie tylko ciekawe, dodatkowo bardzo ważny pod względem historycznym (Shutterstock.com, Fot: Kite_ri)
WP

Ateny – Attyka w Grecji kontynentalnej

Stolica Grecji, Ateny, jest tłumie odwiedzana przez turystów z całego świata. Europejczycy, dzięki częstym połączeniom tanich linii lotniczych, lubią do niej wpadać na weekendy. Na miejscu zdecydowanie jest co zobaczyć i nie chodzi jedynie o zabytki.

WP
plaka, ateny, grecja Shutterstock.com
Podziel się

Sami Grecy określają Ateny mianem "największej wsi w kraju". Miks światowych marek z typowo tureckimi bazarkami, dużo dzikich zwierząt i konne zaprzęgi tuż obok znanych restauracji z pyszną grecką kuchnią. Stolica jest krzyżówką południowych i zachodnich metropolii, ma bogate życie nocne, liczne kawiarenki i tawerny. Na zwiedzanie polecamy najstarszą zachowaną dzielnicę Plakę, Narodowe Muzeum Archeologiczne, malownicze wzgórza Likavitós i Filopáppou ze świetnymi widokami oraz oczywiście majestatyczny Akropol z Partenonem.

Saloniki

WP

Saloniki są ważnym ośrodkiem północnej Grecji. To stąd rozprzestrzeniało się chrześcijaństwo, a nowoczesna zabudowa rożni się od tej w Atenach. Wpływy śródziemnomorskiego klimatu widoczne są w stylu życia mieszkańców, którzy uwielbiają przesiadywać w ciągu dnia w knajpkach i porządnie się wyspać. W Salonikach znajdziemy figurujące na liście UNESCO wczesnochrześcijańskie i bizantyjskie zabytki.

flickr.com
Podziel się

Warto tu zobaczyć kościoły z unikalnymi mozaikami, Bazylikę św. Dymitra, wzniesioną na wzgórzu starą dzielnicę Kástra, gdzie stoją także ciekawe domy w stylu art déco, Kamarę i Rotundę, XV-wieczne zabytki islamskie, a także punkt widokowy z muzeum i pomnikiem, czyli Białą Wieżę sułtana Sulejmana Wspaniałego, stanowiącą swoisty, architektoniczny symbol Salonik.

WP

Chania – Kreta w najlepszym wydaniu

Chania była kiedyś stolicą Krety, ustępując obecnie Heraklionowi, także rozmiarami. Dysponuje własnym lotniskiem, co ułatwia podróżowanie. Chania posiada port wenecki i tętniącą życiem promenadę z mnóstwem tawern, usytuowanym na północnym-zachodzie słonecznej wyspy.

Chania Shutterstock.com
Podziel się

Miasto uwielbiane jest również ze względu na piękne, piaszczyste plaże. Urzekło także dziennikarkę Dorotę Wellman. Stare miasto w Chanii jest bardzo dobrze zachowane, w zabytkowych budynkach przenocujemy lub dobrze zjemy, a wąskie uliczki zachęcają do długich spacerów. Trzeba zobaczyć renesansową Loggię Wenecką, halę targową z lat 30., Statek Minojski, Miejską Galerię Sztuki czy park miejski z dzikimi kozami.

WP

Ceny są aktualne na dzień publikacji artykułu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Tajemnica zaginionego miasta bliska rozwiązania. Ostatnio konkwistadorzy szukali tu złota

WP
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP