Trwa ładowanie...
01-07-2014 09:24

Hiszpania - pierwsze podwodne muzeum

W Hiszpanii powstaje pierwsze podwodne muzeum. Będzie się mieścić w podwodnych wykopaliskach archeologicznych wokół wyspy Grosa, na południu Półwyspu Iberyjskiego. Zostanie otwarte prawdopodobnie już sierpniu.

Hiszpania - pierwsze podwodne muzeumŹródło: Sauropodo, licencja Wikimedia Commons
d5lxseh
d5lxseh

Wyspa Grosa położona jest w pobliżu Morza Mniejszego, na wysokości regionu Mursja. Ma niespełna 18 ha powierzchni a od wybrzeża dzieli ją 2,5 km. W XVIII wieku była kryjówką piratów, wcześniej odwiedzali ją Fenicjanie. Dopiero 4 lata temu z dna z wód okalających wyspę wydobyto amfory i kość słoniową przewożone przez fenicki statek w V wieku p.n.e. Zatopionych przed wiekami zabytków jest wiele i w lipcu rozpoczną się tam prace archeologiczne.

Zgodnie z zaleceniami UNESCO, na powierzchnię zostaną wydobyte tyko niektóre eksponaty. Resztę, po zabezpieczeniu będzie można oglądać pod wodą. Pomysłodawcy projektu - trójka archeologów i specjalistów od sztuki nawigacji - liczą, że przyciągnie on turystów zainteresowanych kulturą i starożytnością. Dodatkowymi atrakcjami będą kursy nurkowania dla dzieci i dorosłych.

d5lxseh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5lxseh