Trwa ładowanie...
d4aaw7k
IAR

Hiszpania - pierwsze podwodne muzeum

W Hiszpanii powstaje pierwsze podwodne muzeum. Będzie się mieścić w podwodnych wykopaliskach archeologicznych wokół wyspy Grosa, na południu Półwyspu Iberyjskiego. Zostanie otwarte prawdopodobnie już sierpniu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Hiszpania - pierwsze podwodne muzeum
(Sauropodo, licencja Wikimedia Commons)
d4aaw7k

Wyspa Grosa położona jest w pobliżu Morza Mniejszego, na wysokości regionu Mursja. Ma niespełna 18 ha powierzchni a od wybrzeża dzieli ją 2,5 km. W XVIII wieku była kryjówką piratów, wcześniej odwiedzali ją Fenicjanie. Dopiero 4 lata temu z dna z wód okalających wyspę wydobyto amfory i kość słoniową przewożone przez fenicki statek w V wieku p.n.e. Zatopionych przed wiekami zabytków jest wiele i w lipcu rozpoczną się tam prace archeologiczne.

Zgodnie z zaleceniami UNESCO, na powierzchnię zostaną wydobyte tyko niektóre eksponaty. Resztę, po zabezpieczeniu będzie można oglądać pod wodą. Pomysłodawcy projektu - trójka archeologów i specjalistów od sztuki nawigacji - liczą, że przyciągnie on turystów zainteresowanych kulturą i starożytnością. Dodatkowymi atrakcjami będą kursy nurkowania dla dzieci i dorosłych.

d4aaw7k

Podziel się opinią

Share

d4aaw7k

d4aaw7k