Trwa ładowanie...
d4dv0yb
Newseria

Hiszpania - rekordowy rok pod względem liczby turystów

Hiszpania jest w tym roku jednym z najchętniej wybieranych kierunków wyjazdowych przez polskich turystów. Sprzyja temu niestabilna sytuacja w Turcji oraz w Afryce Północnej. Mieszkańcy tego kraju liczą na pobicie ubiegłorocznego rekordu pod względem liczby zagranicznych gości. W tym roku tylko do maja zostawili oni w kraju 24,8 mld euro, czyli o 6,8 proc. więcej niż w tym samym okresie w roku poprzednim. Dzięki turystom maleje bezrobocie, ożywia się ruch lotniczy oraz wiele innych sektorów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Hiszpania - rekordowy rok pod względem liczby turystów
(shutterstock.com)
d4dv0yb

Hiszpania jest w tym roku jednym z najchętniej wybieranych kierunków wyjazdowych przez polskich turystów. Sprzyja temu niestabilna sytuacja w Turcji oraz w Afryce Północnej. Hiszpanie liczą na pobicie ubiegłorocznego rekordu pod względem liczby zagranicznych gości. W tym roku tylko do maja zostawili oni w kraju 24,8 mld euro, czyli o 6,8 proc. więcej niż w tym samym okresie w roku poprzednim. Dzięki turystom maleje bezrobocie, ożywia się ruch lotniczy oraz wiele innych sektorów.

– W 2015 roku Hiszpanię odwiedziło ponad 68 mln turystów, ustanawiając tym samym nowy rekord tego kraju i zapewniając mu w światowym rankingu trzecie miejsce, po Francji i Stanach Zjednoczonych – mówi Zuzanna Gołębiewska, dyrektor Biura Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej. – Obecnie jesteśmy jeszcze przed szczytem sezonu, który przypada na sierpień. Czy tegoroczne turystyczne tsunami ustanowi nowy rekord? Przekonamy się jesienią - dodaje Gołębiewska.

Branża turystyczna ma 11 proc. udział w PKB, więc jest jednym z najważniejszych czynników wzmacniających tamtejszą gospodarkę. Ten rok jest wyjątkowo korzystny. Najwięcej pieniędzy popłynęło do Katalonii, której udział w przychodach z turystyki wyniósł 22,3 proc., na Baleary (21,1 proc.) i do Andaluzji (16 proc.). Średni wydatek dzienny przypadający na jednego turystę to ok. 140 euro (ok. 605 zł). Najwięcej wydają Brytyjczycy, Niemcy i Francuzi. Hiszpania jest również bardzo popularnym kierunkiem wakacyjnym wśród Polaków. Z ostatniego raportu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki (z 29 lipca 2016 r.) wynika, że zajmuje drugie miejsce (za Grecją) w liczbie rezerwowanych wyjazdów.
wg

d4dv0yb

Podziel się opinią

Share

d4dv0yb

d4dv0yb