Ile śniegu jest na świecie?
Skiinfo informuje o kolejnych sporych opadach śniegu w Alpach, Skandynawii, Szkocji, a także po obydwu stronach kontynentu amerykańskiego. Chłodniejsza pogoda w Alpach sprawia, że padający nad niższymi obszarami deszcz z powodu ujemnej temperatury przeobraził się w śnieg. Nawet w Meksyku temperatury spadały poniżej 0 stopni Celsjusza.
Skiinfo.pl w przeciągu paru dni wyemitowało ponad 100 Powder Alarm’ów, w których odnotowano, że wielkość opadów w ciągu 24 godzin przekroczyła 20 cm. Ma to także swoje minusy - więcej śniegu oznacza wyższe zagrożenie lawinowe. W Austrii, w Kitzbühel śnieg zaczął padać w sobotę. Christoph Hirnschall z Bergbahn AG Kitzbühel w wywiadzie dla Skiinfo.pl powiedział: „Te 20 cm świeżego śniegu, które spadło w sobotę, pomogło oczyścić zimową atmosferę i co najważniejsze, mamy dzięki temu sporą, dodatkową warstwę białego puchu na stokach.” U stóp góry w Kitzbühel przed weekendem było 45 cm śniegu. Obecnie jest go tam 65 cm, w jeszcze niższych partiach terenu grubość śnieżnej pokrywy wynosi 30 cm. Na całym obszarze czynnych jest łącznie 51 narciarskich wyciągów.
W środę w Bad Kleinkirchheim spadło 10 cm świeżego śniegu. Najwięcej śniegu w ciągu ubiegłego tygodnia spadło w Mölltaler Gletscher, Kleinarl oraz Montafon (31-35 cm).
W ciągu dwóch pierwszych dni tego tygodnia serwis Skiinfo.pl wyemitował kilkadziesiąt Powder Alarm’ów dotyczących Szwajcarii. Największe opady miały miejsce w Diemtigtal - Wiriehorn (50 cm w 48 godzin) oraz Gstaad - Château-d'Oex (40 cm we wtorek).
Najwięcej śniegu w Szwajcarii znajduje się w Lötschental (235 cm), Andermatt-Gotthard (220 cm) oraz Les Marécottes – Salvan (220 cm). Najbardziej obfite opady w ubiegłym tygodniu zanotowano w Vercorin (180 cm), niewiele mniej w Evolene (170 cm ).
W dalszym ciągu najgrubsza śnieżna powłoka na świecie znajduje się we Włoszech. Na lodowcu Arabba Marmolada, Passo Tonale oraz Pragelato jest obecnie 3,8 m śniegu, niebawem można spodziewać się pogrubienia warstwy do 4,1 m. W Arabba w ciągu ostatniego tygodnia spadło łącznie 50 cm białego puchu. Jednak największe opady śniegu miały miejsce na zachodzie Włoch i wyniosły w sumie 60 cm.
Również we Francji grubość śnieżnej powłoki jest imponująca. Flaine pokrywa obecnie warstwa śniegu o grubości dochodzącej do 2,7 m, La Clusaz – 2,5 m, a Orcieres – 2,1 m. Francuskie Alpy ujrzały w ubiegłym tygodniu jedne z najobfitszych opadów w skali całego świata. St Gervais informuje o 90 cm łącznej ilości opadów, region Paradiski natomiast (La Plagne, Les Arcs oraz Peisey) o 70 cm. W większości pozostałych ośrodków spadło 30 cm śniegu. Najwięcej zakumulowanego śniegu w Austrii znajduje się obecnie na lodowcu Mölltaler, Pitztal i Hintertux - jego grubość przekracza 2 m.
Sytuacja zmieniła się w hiszpańskich Pirenejach po ostatnich cieplejszych dniach. “Śnieg w Formigal prószy przez cały tydzień, więc uzbierała się fantastyczna jego warstwa o grubości 130 cm” – powiedział Catherine Dolan z Formigal – “Przewidujemy, że będzie go jeszcze więcej, aż do 400 cm.” Ośrodek Formigal ma obecnie jedną z najgrubszych śnieżnych powłok w Hiszpanii (130 cm na wyższych zboczach). Czynnych jest tam 122 km narciarskich tras. Z kolei wielkie opady śniegu w Boi Taull uczyniły ten ośrodek pierwszym w Hiszpanii, którego biała powłoka przekroczyła grubość 2 m.
W Sierra Nevada grubość śnieżnej powłoki waha się pomiędzy 20 a 150 cm. Czynnych jest tam 39 km narciarskich tras. Z powodu uszkodzeń podczas burzy kilka wyciągów zostało zamkniętych.
Śnieg prószył również w Andorze. W Pal/Arinsal jego warstwa w ciągu tygodnia zwiększyła się o 30 cm i obecnie wynosi około 1 m.
Po nowym roku duże opady śniegu na Półwyspie Skandynawskim wywołały lawiny śnieżne. W sobotę taka lawina zeszła w popularnym ośrodku narciarskim Are. Szczęśliwie, troje ludzi zasypanych przez biały żywioł wyszło z tego bez większych obrażeń. Zagrożenie lawinowe zostało ocenione na 3 w 5-stopniowej skali.
W Szwecji odnotowywane są obecnie bardzo niskie temperatury. Ośrodek w Idre doniósł o -35 C, a meteorolodzy zapowiadają jeszcze niższe temperatury.
Świeży śnieg prószy również w Norwegii. Najwięcej śniegu w przeciągu ostatniego tygodnia spadło na niewielkim terenie Stordal (70 cm). W pozostałych rejonach kraju spadło w tym czasie od 30 do 60 cm białego puchu.
Najlepsze warunki od początku tej zimy spotkać może w Czechach, Polsce i na Słowacji. Temperatury spadły tu poniżej 0 C, a śnieg prószy obficie. Najwięcej śniegu w tej części Europy jest w słowackim ośrodku narciarskim Vratna (40 cm).
W Bułgarii natomiast świeżego śniegu jest niewiele. W wyższych partiach gór grubość białej powłoki waha się pomiędzy 40 a 70 cm, w niższych partiach wynosi 10 cm.
[
]( http://www.skiinfo.pl )