Trwa ładowanie...
01-02-2010 12:24

Informacja turystyczna na Słowacji

W większych słowackich miastach oraz miejscowościach turystycznych działają biura informacji turystycznej.

Share
Informacja turystyczna na SłowacjiFot: sxc.hu
d1vix3p

Udzielają informacji na temat noclegów, wyżywienia, zabytków, imprez, atrakcji regionu, aktywnego wypoczynku, oferują odpowiednie mapki i broszury, sprzedają pocztówki, mapy, przewodniki oraz książki o danym regionie.

Część biur należy do Zrzeszenia Ośrodków Informacji na Słowacji (AICES, Asociácia Informačných Centier Slovenska), którego symbolem jest litera „i” w zielonym kółku. Siedziba zrzeszenia znajduje się w Liptowskim Mikułaszu (Nám. mieru 1, tel.: +421 44 5514541, faks: +421 44 5514448, e-mail: info@infoslovak.sk; adresy zrzeszonych biur – zob. http://www.infoslovak.sk).

d1vix3p

Działa też wiele biur prywatnych. Ich dane można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych miejscowości.

Niestety, panuje zasada, że biuro danego miasta gromadzi informacje tylko o nim i najbliższej okolicy, tak więc np. w Nowej Wsi Spiskiej nie dowiemy się niczego na temat pobliskiej Lewoczy, a w Zwoleniu uzyskamy nader skąpe informacje o Bańskiej Bystrzycy. Również godziny pracy nie są zbyt przyjazne, biura są najczęściej czynne 7.30–16.30, w najlepszym wypadku do 17.00. Dodatkowo około południa możemy trafić na przerwę obiadową, która na Słowacji jest wciąż popularna.

Wiele z tych biur nie pracuje w sobotę, a o niedzieli nie ma nawet co marzyć (zdarzają się wyjątki, np. biuro w Terchovej u podnóża Małej Fatry). Dlatego, jeśli zamierzamy zasięgnąć informacji dopiero po przyjeździe do danej miejscowości, miejmy na uwadze, że tamtejsze biuro może już być nieczynne.

Czasem może nas spotkać inna niespodzianka: za folder z podstawowymi wiadomościami o bazie turystycznej trzeba będzie zapłacić. W niektórych punktach panuje szczególna atmosfera, trochę jakby z minionej epoki – nie sposób oprzeć się wrażeniu, że do funkcjonowania biura turyści wcale nie są potrzebni…

d1vix3p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vix3p