Trwa ładowanie...
d1bd6ke
Materiał Partnera
rowery

Jak dobrać rower?

Mimo że niemal każdy z nas pierwsze doświadczenie związane z jazdą na rowerze miał już we wczesnym dzieciństwie, znalezienie odpowiedniego pojazdu dopasowanego do swoich potrzeb nie jest wcale prostym zadaniem. Wybór wymaga przede wszystkim rozpatrzenia kilku kryteriów, do których zaliczamy np. rodzaj roweru, wysokość ramy i jej wyprofilowanie oraz wielkość kół. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy!
Podziel się
Jak dobrać rower?
(Materiały prasowe)
d1bd6ke

Jak dobrać rower – pomyśl o zastosowaniu

Punktem wyjścia, kiedy zastanawiamy się, jak dobrać rower, jest określenie swoich potrzeb. Dla wielu osób rower jest głównym środkiem transportu na drodze pomiędzy domem i miejscem pracy. Jeżeli wiąże się to z jazdą po mieście przez większość czasu, najlepszą opcją będzie zakup roweru miejskiego lub szosowego. Opony i kształty ram tych rowerów są dostosowane do płaskich nawierzchni, chodników oraz jazdy po drodze. Sprawdzą się zatem idealnie jako środek transportu do pracy.

Jeżeli zależy nam na nieco bardziej wszechstronnej opcji lub podróżujemy po mieszanych nawierzchniach, odpowiednim wyborem jest rower górski. Wymagające powierzchnie terenu nie muszą być przeszkodą, jeżeli zdecydujemy się na zakup roweru górskiego wysokiej jakości. Jest wyposażony w stabilniejsze i szersze opony, co znacznie poprawia komfort jazdy.

d1bd6ke
Materiały prasowe
Podziel się

Jak dobrać rower szosowy?

Rowery szosowe należą do grupy jednych z najpopularniejszych rodzajów rowerów. Wyróżniają się bardzo lekką ramą, szeroką gammą dostępnych rozmiarów ramy, wąskimi kołami oraz bardzo estetycznym wyglądem. W pierwszej kolejności sprawdzą się na utwardzonych terenach jak np. ulice oraz ścieżki rowerowe.

Wybierając rower szosowy, musimy przede wszystkim skupić się na dobraniu odpowiedniej wysokości ramy. Potrzebujemy do tego poznać swój przekrok, a następnie skorzystać z gotowych tabeli udostępnianych przez producentów. Aby zmierzyć swój przekrok, stajemy w lekkim rozkroku i z wykorzystaniem poziomicy mierzymy, ile wynosi odległość od krocza do ziemi.

d1bd6ke

Jak dobrać rower górski?

Inną odmianą rowerów są rowery górskie. Tym, co je wyróżnia, jest bardzo duża stabilność oraz duży komfort podczas jazdy. Są również najbardziej uniwersalne, ponieważ nieco szersze opony niż w przypadku rowerów miejskich oraz inaczej wyprofilowana rama umożliwiają jazdę po właściwie każdej powierzchni.

Poza wyborem wielkości ramy w przypadku rowerów górskich musimy także zwrócić uwagę na wysokość amortyzatorów i geometrię ramy. Oprócz tego istotny jest także dobór rozmiaru kół. Rowery górskie są często dostępne w 3 rozmiarach (29; 27,5; 26 cali). Najważniejszym czynnikiem, od którego zależy wybór wielkości kół, jest wzrost.

Warto też mieć na uwadze to, że wielkość kół do pewnego stopnia zmienia charakterystykę pojazdu (większe rozmiary pozwalają na nieco szybszą jazdę, natomiast mniejsze są stabilniejsze).

d1bd6ke

Jak dobrać rower miejski?

Jeszcze jednym popularnym rodzajem rowerów są rowery miejskie. Rozdzielamy je dodatkowo na dwa rodzaje, czyli tzw. „damkę” oraz męską wersję roweru. Rowery zaliczane do tej grupy są bardzo komfortowe, ponieważ geometria ich ram i wyprofilowane siodełka sprawiają, że pojazd jest bardzo stabilny. W przypadku „damek” cecha charakterystyczną jest bardzo niska rama ułatwiająca wchodzenie na rower. Przy zakupie roweru miejskiego ważne jest dobranie odpowiedniej szerokości opon, ponieważ producenci oferują szeroki wybór. Na nieco szersze opony powinny się zdecydować osoby, których trasa obejmuje zarówno jazdę po płaskiej powierzchni, jak i nieco bardziej „terenowe” obszary.

Materiały prasowe
Podziel się

Jak dobrać rower do sylwetki?

d1bd6ke

Sylwetka ma wbrew pozorom stosunkowo ważny wpływ na wybór roweru. Dotyczy to jednak przede wszystkim osób o nieco większej wadze. W takim przypadku warto unikać zakupów rowerów szosowych, ponieważ jazda będzie mniej wygodna. Zamiast tego lepiej zdecydować się na rower górski lub miejski.

Rowerzysta czuje się na nich stabilniej i może lepiej kontrolować sposób poruszania się po drodze. Niekiedy warto także rozważyć zakup dodatkowych, wzmacnianych obręczy i ramy oraz większego siodełka. W końcu komfort i bezpieczeństwo zawsze powinny stać na pierwszym miejscu.

Jakie akcesoria do roweru warto kupić?

Zakup roweru to jedno. Warto też dokupić kilka przydatnych akcesoriów, które sprawią, że rower będzie mógł zostać naszym środkiem transportu nr 1 przez większą część roku. W pierwszej kolejności potrzebujemy zadbać o swoje bezpieczeństwo, dlatego warto kupić blokady do roweru oraz lampy, które zapewnią widoczność w ciemności.

d1bd6ke

Dzięki blokadom można natomiast pozostawiać swój pojazd w praktycznie każdym miejscu, nie obawiając się, że ktoś go ukradnie. Tanim, ale przydatnym narzędziem jest także pompka rowerowa. Jeżeli często podróżujemy z dziećmi, przyda się również fotelik lub koszyk na drobne rzeczy.

Gdzie szukać rowerów?

Wiemy już, czym kierować się przy wyborze. Następnym problemem jest jednak to, gdzie można znaleźć najlepsze oferty sprzedaży. Rozpocząć można od wizyty na stronie z ogromną ilością ofert sprzedaży, które pozwolą na porównanie cen i zorientowanie się w sytuacji rynkowej. Mowa o www.ceneo.pl, czyli o portalu, na którym znajdziemy tysiące atrakcyjnych ofert. Poza szerokim wyborem i różnymi cenami na Ceneo dostępne są także opinie klientów, które często najlepiej przedstawiają prawdziwą wartość roweru.

Podziel się opinią

Share

d1bd6ke

d1bd6ke
d1bd6ke