Trwa ładowanie...
d16bbvs
x-news/TVN 24

Jak się ubrać

Na stoku najbardziej przyda się wygodne, niekrępujące ruchów ubranie. Nie powinno być zbyt ciepłe – w warunkach podwyższonej aktywności fizycznej, do których zaliczają się szaleństwa narciarskie, organizm produkuje znaczne ilości ciepła i potu. Dlatego, mimo mrozu, często łatwiej na stoku o przegrzanie niż zmarznięcie.
Share
d16bbvs

Zestaw odzieży „aktywnej” działa tylko wtedy, gdy jest kompletny, np. pożytek z „oddychającej” kurtki będzie nikły, jeśli pod spód założymy zwykły podkoszulek i flanelową koszulę. Kolejna warstwa również transportuje pot lub parę wodną na zewnątrz, jednak jej podstawową funkcją jest izolacja termiczna. Kurtka i spodnie odprowadzają ostatecznie wilgoć z naszego ciała, zapewniając jednocześnie ochronę przed wiatrem i deszczem lub śniegiem.

Opisywana „aktywna” odzież ma wspomniane wyżej, ważne dla narciarza zalety: jest lekka i niekrępująca ruchów. Osobną klasę stanowi specjalistyczna odzież narciarska dostępna w sklepach sportowych – skarpety narciarskie, zestawy bieliźniane, jedno- lub dwuczęściowe kombinezony, spodnie z szelkami, lekkie ale ciepłe, „oddychające” bluzy, kurtki itp. Z uwagi na bezpieczeństwo swoje i innych, używać powinniśmy ubrań w jaskrawych barwach (żółtych, czerwonych itp.) – dzięki nim jesteśmy lepiej widoczni na stoku.

d16bbvs

Na wycieczkę musimy zabrać wygodną, dobrze przylegającą do głowy czapkę oraz rękawice (pięciopalczaste, najlepiej ocieplane, odporne na wilgoć rękawice narciarskie, ewentualnie rękawiczki polarowe). Ostatnim, bardzo ważnym elementem stroju są dobrze dopasowane gogle narciarskie, najlepiej z szerokim polem widzenia i barwną (przeciwsłoneczną i polepszającą kontrast widzenia) „szybką”.

_ Źródło: Bezdroża _


d16bbvs

Podziel się opinią

Share
d16bbvs
d16bbvs