Trwa ładowanie...
20-12-2012 16:03

Japońskie sushi - przez żołądek do serca

250 g ryżu, łyżeczka octu ryżowego, cukier, kilka prasowanych alg, pięć kropel sosu sojowego, marynowany imbir, chrzan wasabi, nadzienie według własnego uznania oraz zdolności manualne kucharza to sukces do stworzenia japońskiego dania - sushi.

Japońskie sushi - przez żołądek do sercaŹródło: Licencja Creative Commons by Zoe Shuttleworth, flickr.com, fot: WP
d42jcdq
d42jcdq

250 g ryżu, łyżeczka octu ryżowego, cukier, kilka prasowanych alg, pięć kropel sosu sojowego, marynowany imbir, chrzan wasabi, nadzienie według własnego uznania oraz zdolności manualne kucharza to sukces do stworzenia japońskiego dania - sushi.

Jednak dla prawdziwych miłośników tej potrawy najlepsza zabawa zaczyna się już od momentu przygotowywania składników oraz zapoznawania się z kulturą i tradycjami kraju. Przez ostatnich kilka lat, jedzenie sushi stało się niemalże kulinarną modą. Nawet Polacy, zwolennicy schabowych i pierogów, z entuzjazmem przyjęli ją na swe domowe talerze.

Historia i powstanie sushi
Chcąc poznać historię sushi należy przenieść się w majestatyczny klimat azjatyckich państw, bo właśnie stamtąd, a dokładnie z Japonii pochodzi. Powstanie najbardziej typowej japońskiej potrawy, znanej niemalże na całym świecie sięga pierwszego tysiąclecia naszej ery. Jej początków można doszukać się w epoce Hein, która przypadała na lata 794-1185. Pierwsza wzmianka o sushi pojawiła się pod koniec II w. naszej ery w słowniku powstałym na terenie Chin. Jednak ówczesne sushi znacząco różniły się od współcześnie nam znanych.

d42jcdq

Gdy potrawa ta zaczynała gościć na stołach domów w Japonii, jej nazwa była kojarzona z przekąską składającą się owoców morza i z marynowanych, solonych ryb. Natomiast ryżu, który obecnie jest podstawowym składnikiem tego dania, zaczęto używać dopiero w XVII wieku. Sushi przez ostatnie wieki swojego istnienia przeszło wiele przemian. Do dnia dzisiejszego rozwija się oraz wzbogaca. Metamorfozy zachodzą nie tylko w sposobie przygotowania, ale także włączania nowych składników.

Jeszcze kilka lat temu, to wyrafinowane danie można było dostać jedynie, prócz krajów azjatyckich, w USA oraz zachodniej części Europy. Obecnie jest znane, lubiane i konsumowane w większość państw na świecie. W Polsce, poza nowopowstającymi restauracjami, w których serwuje się sushi, kult przyrządzania tej potrawy praktykuje się w domach. Powstaje coraz więcej kursów, na których fachowcy przekazują tajniki sukcesu prawdziwego, japońskiego sushi. Oprócz nieocenionego smaku tej wymyślnej potrawy fantastyczne jest to, że nie ma właściwie jednego przepisu na jej przyrządzenie.

Każdy region Japoniiposiada własną opracowaną recepturę, która charakteryzuje się innym akcentem smakowym. W podstawowej formie sushi składa się z plasterka ryby, który kładzie się na warstwie ryżu. Dla podkreślenia smaku przyprawia się go sosem octowym. Efekt końcowy zależy od upodobań konsumenta, dodawać można warzywa np. marchewkę i ogórka lub owoce jak awokado czy melon.

d42jcdq

Mit surowej ryby i rodzaje sushi

Dla amatorów japońskiej kuchni pierwszym skojarzeniem z tym egzotycznym posiłkiem jest danie składające się z plasterka surowej ryby zawiniętej w ryż, z odrobiną japońskiego, bardzo ostrego chrzanu (bardziej zaawansowani wiedzą, że chodzi o wasabi). Przygotowanie dania jest skomplikowane i wymaga specjalnej wiedzy oraz umiejętności. Dla niektórych uwieńczeniem doskonałego smaku jest popicie sushi japońską herbatą lub sake. Występuje też wersja dla wegetarianów, wtedy w ryż zawija się omlet, wodorosty lub warzywa. Znawcy sushi obalają mit, iż głównym składnikiem potrawy jest surowa ryba. Często na talerzu znajduje się ryba gotowana, duszona lub marynowana. Biorąc pod uwagę pomysłowość Azjatów oraz skutki popularyzacji sushi na świecie, praktycznie niemożliwe jest wymienienie wszystkich jego rodzajów, warto jednak znać lub chociaż kojarzyć te najważniejsze oraz najbardziej popularne. Oto one:

Nigiri-Zushi (握り寿司 – z jap. sushi formowane ręką) to najpopularniejszy rodzaj tej potrawy podawany
w restauracjach. Składa się z ugniecionej ręką porcji ryżu i przyklejonego do niej, najczęściej przy użyciu sosu wasabi, kawałka ryby, bądź owocu morza. Zdarza się, że całość podawana jest w owiniętym pasek
z wodorostu nori.

d42jcdq

Maki-Zushi (巻寿司 – znaczy zwijane sushi) to druga najczęściej spotykana forma sushi. Powstaje w wyniku ułożenia ryżu i ryby na płacie wodorostu oraz zwinięciu w rulon razem z dodatkami. Do zwijania maki-zushi najlepiej użyć maty bambusowej. Słowo "maki" oznacza zawijać, rolować. Maki dzielą się na hoso-maki, czyli cienko rolowane i futo-maki - grubo rolowane sushi.

Uramaki (裏巻 – czyli rolowane na odwrót) – jak nazwa wskazuje to odwrotna forma do Maki-Zushi. Różni się tym, że zewnętrzną warstwę sushi stanowi ryż, który można okleić rybą, kawiorem, sezamem lub innym składnikiem według własnego uznania. Ten rodzaj jest mało popularny w Japonii, częściej występuje na Zachodzie.

Dla osób lubiących przygody kulinarne oraz pragnących poznać każdy aspekt kultury japońskiej, skosztowanie sushi jest obowiązkiem! Oglądajcie „Kuchnie Świata” na Travel Channel. Więcej na www.travelchanneltv.pl.

d42jcdq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42jcdq