Jedyna taka trasa w Polsce. Wybrzeże widziane z zupełnie nieznanej strony
Pętla Żuławska to jedna z najpiękniejszych i najciekawszych dróg wodnych w Polsce. Łączy szlaki Wisły, Szkarpawy, Nogatu, Motławy z Zalewem Wiślanym. Ponad 300 km wokół tego jakże unikatowego regionu Polski pokonać można kajakiem, jachtem lub houseboatem.
Pętla Żuławska to nie tylko miejsce dla amatorów żeglarstwa i aktywnego spędzania czasu - podziwiać można tu wyjątkowe zabytki, zachwycającą przyrodę, a także wypocząć na łonie natury. Jest po prostu sielsko!
Popłyń na szlak wodny Pętli Żuławskiej
Pętlę Żuławską tworzą szlaki wodne: Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej, Tugi, Motławy, Kanału Jagiellońskiego, rzeki Elbląg i Pasłęki z wodami Zalewu Wiślanego. Jest ona też częścią Międzynarodowej Drogi Wodnej E70, którą dopłynąć można do Rotterdamu na zachodzie albo Kłajpedy na wschodzie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Fenomen z czasów socjalizmu. Polski akcent do dziś jest na Węgrzech
Dzięki tak szerokiej sieci połączeń każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ci, którzy cenią ciszę, spokój i naturę, na pewno zachwycą się Szkarpawą. Z kolei ci, którzy lubią łączyć wypoczynek ze zwiedzaniem, mogą popłynąć w rejs Nogatem oraz rzeką Elbląg.
Na Pętlę Żuławską możemy wybrać się nawet kajakiem. Szczególnie popularna, a jednocześnie łatwa i spokojna jest Szkarpawa, której szlak pokonają nawet początkujący kajakarze.
Coraz popularniejszą formą wypoczynku jest tu również wynajęcie houseboatu, czyli domku na wodzie. Niespiesznym tempem możemy wtedy przemierzać kolejne fragmenty Pętli Żuławskiej. Na Żuławach Wiślanych i Pomorzu działa wiele firm, które oferują czartery jachtów czy barek turystycznych i to również takich, do których nie trzeba posiadać patentu sternika.
Wypoczywaj na Pętli Żuławskiej
W ramach Pętli Żuławskiej powstały nowoczesne przystanie żeglarskie i pomosty cumownicze, dzięki którym z łatwością zaplanować można kilku- czy kilkunastodniowy rejs po tutejszych wodach. Znajdują się one zarówno w pobliżu większych miast, jak Gdańsk, Tczew czy Elbląg, jak również w urokliwych miasteczkach i wsiach Żuław Wiślanych, Kociewia, Powiśla oraz na Zalewie Wiślanym.
Na przybywających do nich turystów (lub w bliskiej odległości) czekają sanitariaty i prysznice. Goście mogą też korzystać z przyłącza wody pitnej, prądu czy odbioru ścieków. Niejednokrotnie znajdziemy też wyznaczone miejsca na ognisko, pole biwakowe, a w niektórych przystaniach (głównie prywatnych) można nawet łowić ryby w stawie i skorzystać z lokalnej wędzarni. Takie atrakcje oferuje przystań w Żuławkach oraz Chorążówka.
Na kameralny wypoczynek warto się zatrzymać w Osłonce, gdzie zacumować może jedynie do sześciu jachtów. Przy drewnianym pomoście znajduje się wiata do wspólnego spożywania posiłków, pole namiotowe oraz boisko do gry w siatkówkę. Kameralna okolica zachęca do niespiesznego korzystania z uroków natury, tym bardziej że na miejscu wypożyczyć można rower.
Okoliczne rezerwaty przyrody, urokliwe wiejskie zabudowania, a przede wszystkim sielankowy klimat sprawiają, że w Białej Górze zdecydowanie można odpocząć od codziennego zgiełku. Tutejsza przystań oferuje komfortowe warunki cumowania, dostęp do sanitariatów oraz pomieszczeń socjalnych, a tylko kilka minut spacerem dzieli nas od najbliższego sklepu spożywczego. A to tylko kilka miejsc, w których warto się zatrzymać!
Zobacz zabytki hydrotechniki
Żuławy Wiślane to teren wyjątkowy pod wieloma względami. Częściowo położony poniżej poziomu morza, płaski jak okiem sięgnąć, poprzecinany rzekami i kanałami wodnymi. Niegdyś był prawdziwym wyzwaniem dla tutejszych mieszkańców, którzy aby korzystać z okolicznych pól, musieli je najpierw solidnie odwodnić. W tym celu zbudowano tu mnóstwo wiatraków, dzięki którym osuszano okoliczne tereny. I tak Żuławy zyskały nowy przydomek - krainę tą często nazywano bowiem Małą Holandią. Do dziś zostało niestety jedynie kilka wiatraków, a jeden z nich zobaczyć można we wsi Drewnica.
Przemierzając Pętlę Żuławską, podziwiać można również urządzenia i zabytki hydrotechniczne, w tym takie perełki jak obrotowe czy zwodzone mosty, elektrownie, śluzy, zapory czy dawne akwedukty. Tworzą one fragment Szlaku Zabytków Hydrotechniki. Przede wszystkim warto na dłużej zatrzymać się w urokliwej Rybinie, gdzie zobaczymy obrotowy most kolei wąskotorowej, most zwodzony na Szkarpawie i Wiśle Królewieckiej oraz zbudowaną w latach 30. XX wieku największą w Polsce stację pomp.
Płynąc Pętlą Żuławską, prędzej czy później przyjdzie nam przeprawić się przez jedną ze śluz. To właśnie za ich pomocą regulowano bieg rzek, tak by mogła się rozwijać żegluga śródlądowa. Ze względu na kunszt ich wykonania, najciekawiej prezentuje się Biała Góra czy zbudowana pod koniec XIX wieku Gdańska Głowa. Pamiętajcie, by sprawdzić godziny ich otwarcia!
Odwiedź miasta i zamki
Podążając Pętlą Żuławską, odwiedzić możemy też większe miasta na Pomorzu oraz Warmii i Mazurach, a nawet zwiedzić imponujące zamki gotyckie! Nurt rzek może nas zaprowadzić m.in. do Gdańska z jego licznymi atrakcjami, Tczewa z unikatowym mostem kolejowym, Elbląga z urokliwą starówką czy Fromborka, gdzie swego czasu gościł Mikołaj Kopernik.
Przy szlaku wodnym, tuż nad brzegiem rzeki Nogat wznosi się największy na świecie gotycki zespół zamkowy. To oczywiście słynny zamek w Malborku, który zachwyca zwiedzających swoją historią i wnętrzami.