Jeszcze więcej śniegu w Europie
fot.
Minęło już 10 tygodni odkąd pierwsze, większe opady nawiedziły rejon Alpejski. Tymczasem śniegu ciągle przybywa. Serwis www.skiinfo.plpodaje, że dzięki ciągłym śnieżnym opadom tegoroczna zima sprawiła, że sezon ten będzie niezapomniany. Już na początku sezonu notowano nadzwyczajne, rekordowe ilości białego puchu. Prawie wszędzie grubość „śnieżnej kołderki” odbiega w górę od średniej z ostatnich lat.
Poza Alpami duże opady odwiedziły również Dolomity, a ośrodki w Pirenejach zanotowały rekordową akumulację śniegu już na początku sezonu. W Europie jedynie część wschodniej Europy „wlecze” się za resztą nie wykazując chęci na jakąś znaczną poprawę.
Choć śnieg jest nieodzowny dla narciarzy i snowboardzistów spowodował on wiele problemów w Europie. Regionalny zespół www.skiinfo.pl informuje o odciętych od świata miejscowościach, okresowych opadach śniegu, zamkniętych lotniskach i nieczynnych liniach kolejowych. W górach z powodu odwilży rośnie niebezpieczeństwo lawinowe. Górski żywioł zebrał już nawet swoje śmiertelne żniwo. Serwis www.skiinfo.pl silnie doradza każdemu, by podczas pieszych lub narciarskich wędrówek pozostać na oznaczonych szlakach i śledzić uważnie informacyjne znaki ostrzegające przed lawinami.
Opady śniegu w dalszym ciągu mają miejsce we francuskich Alpach i Pirenejach. Opierając się na usłudze Powder Alarm, możemy odnotować 60 cm nowego śniegu w niektórych obszarach tego regionu. Montgenevre otrzymał 40 cm a Val d'Isere 20cm ponad to co spadło wcześniej, tylko w przeciągu jednego dnia (wtorek). To jednak oznacza, że wszędzie będzie występowało rosnące zagorzenie lawinowe. Najwięcej śniegu zanotowano w Valberg – 260 cm oraz w Isola 2000 – 250 cm. Wiele więcej ośrodków jest pokrytych co najmniej 2 m białego puchu. Sytuacja taka występuje m.in. w Meribel, gdzie wczoraj rozpoczęła się sportowa impreza Freestyle World Cup.
Pokrywa śnieżna wraz z białymi opadami lepiej niż we Francji prezentuje się we Włoszech. Mölltal Glacier liczy już 310cm grubości a Obergurgl – 255 cm.
W paru Austriackich ośrodkach w przeciągu paru dni od ostatniego tygodnia zanotowano 1,2 m opadów świeżego śniegu. W Nassfeld Hermagor zanotowano 120 cm a w Bad Gastein 95 cm nowego puchu.
Szwajcaria ponownie zanotowała duże opady w zeszłym tygodniu. Zermatt raz jeszcze zyskało 85 cm śniegu w przeciągu ostatniego tygodnia. W pobliżu Saas Fee spadło 65 cm białego puchu, a w St Moritz – 50 cm. Rozpocznie się tam dzisiaj (19 grudnia) FIS Alpine Ski World Cup. Pierwszego dnia odbędą się zawody superkombinacji kobiet oraz slalom supergigant mężczyzn. Drugiego dnia odbędą się zawody w narciarstwie alpejskim zjazdowym. Najwięcej śniegu jest w Disentis – 288 cm oraz w Zermatt – 250 cm.
Opady we Włoszech nie zelżały. Na północnym wschodzie tego kraju spowodowały one co najmniej częściowe odcięcie od świata wielu narciarskich miasteczek, takich jak La Thuile oraz Sauze d'Oulx. Alagna (Montarosa) ma więc teraz jedną z najgrubiej pokrytych śniegiem zboczy – 420 cm w wyższych partiach. W Dolomitach w Arabba zanotowano 480 cm białego puchu, a wiele innych ośrodków w tych regionach ma jego ponad 3 metry.
W Pirenejach w przeciągu ostatniego miesiąca również spadła imponująca ilość śniegu, co kształtuje ten sezon wyjątkowo udanie. Poprzednie zimy raczej skąpo obdarowywały ten region. W Andorze wszystkie trasy narciarskie są otwarte, a grubość pokrywy śnieżnej w VallNord wynosi 170 cm. W GrandValira jest podobnie. Zanotowano tam kolejne 15 cm świeżego puchu, który spadł w poniedziałek.
Podobnie sytuacja przedstawia się po obydwu stronach – francuskiej i hiszpańskiej – łańcucha górskiego w Baqueria Beret. Grubość śniegu, który spadł w przeciągu ostatniego miesiąca szacuje się tam na ponad 4 metry. Jest to największa dawka, jaką ten region przyjął w całej swojej historii. Obecnie jest tam 225 cm śniegu na wyższych zboczach. Wiele hiszpańskich ośrodków odnotowało w tym sezonie ponad 2 metry śniegu.
W Norwegii aż 50 ośrodków jest otwartych w ten weekend. Skiinfo.pl informuje, że 8 z nich spodziewa się 50 cm świeżego śniegu w przeciągu kolejnych 4 dni.
Czy cały ten śnieg świadczy o tym, że globalne ocieplenie stało się mitem? W ciągu paru ostatnich tygodni sprawozdania pogodowe organizacji zajmujących się globalnym ociepleniem świadczą o tym że tak może być. Ale czy rzeczywiście? Okazuje się, że parotygodniowy, duży opad śniegu nie pasuje do długotrwałego wzoru i powiększając skrajne wartości wpływa na niestabilność całego modelu. Pomimo tego nie daje on długotrwałej gwarancji, że ten trend się utrzyma. Możemy tylko mieć na to nadzieję, a po upływie kolejnej dekady podsumować empirycznie zebrane dane i zrewidować ten pogląd.
Ci, którzy uważają globalne ocieplenie za przeżytek, spoglądając tylko na warunki w Alpach, powinni poszerzyć swój kąt widzenia, by dostrzec inne regiony Europy. Może zaskoczyć ich na przykład fakt, że we wschodniej części kontynentu warunki narciarskie nadal pozostają prawdziwym wyzwaniem dla narciarzy. Jedyny otwarty ośrodek jest tu w Bansko, w Bułgarii. Jednak warunki nie zachwycają. Otwarta jest tylko ograniczona liczba stoków, a natura wspomagana jest przez system sztucznego naśnieżania. Borovets zanotował lekkie opady śniegu, lecz jeszcze jest go zbyt mało.
Sytuacja w Szkocji pogorszyła się nieznacznie w minionym tygodniu. Cieplejsze temperatury przyniosły odwilż. Zamknięty został ośrodek w Glenshee aż do następnych opadów śniegu. Poszaleć jedynie można na ograniczonym terenie w Cairngorm i w Lecht.
Odwiedź www.skiinfo.pl aby zarejestrować się w systemie powiadamiającym o opadach śniegu w ulubionych ośrodkach.
Aby przejrzeć ranking pięciu najgrubiej pokrytych śniegiem regionów w Europie prosimy odwiedzić stronę: www.skiinfo.pl
Serwis Skiinfo tworzy również prognozy opadów śniegu w najbliższej przyszłości, publikując je poprzez usługę Snow Finder: www.skiinfo.pl
[
]( http://www.skiinfo.pl )