WP Turystyka

  
Polecane
Tematy

Jezioro Solińskie - Największe atrakcje

Jezioro Solińskie o zachodzie słońca Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Podziel się

Jezioro Solińskie to największy sztuczny zbiornik w Polsce. Zbiornik retencyjny utworzony obok miejscowości Solina powstał w latach 60. Jezioro położone jest w województwie podkarpackim, w regionie Bieszczad. Leży w odległości niespełna 400 kilometrów od Warszawy i zaledwie dwadzieścia parę kilometrów od Sanoka. Solina, jak często w skrócie nazywamy jezioro i okoliczne miejscowości turystyczne, ma wieloletnią tradycję przyjmowania turystów i dobrze rozwiniętą infrastrukturę. W szczególności pasjonaci sportów wodnych i żeglarstwa chętnie wybierają to miejsce.

Jezioro Solińskie – walory turystyczne

Jezioro Solińskie jest ogromną atrakcją i częstym kierunkiem wycieczek w regionie. Ceny nie są wygórowane, a malownicze położenie w Bieszczadach tylko dodaje mu uroku. To unikalne miejsce, gdzie połączymy zamiłowanie do wylegiwania się na plaży z wędrówkami po górach. Okolice Jeziora Solińskiego obfitują w kurorty uzdrowiskowe jak na przykład Polańczyk i liczne małe miejscowości o ciekawych atrakcjach.

Żagle na Jeziorze Solińskim

Zdecydowanie największe walory turystyczne Jeziora Solińskiego dotyczą żeglarstwa i innych sportów wodnych. Wysoko położona tafla wody zalewu powoduje zmienne podmuchy dość silnego wiatru, dzięki czemu Jezioro Solińskie jest wymarzonym miejscem dla zapalonych żeglarzy. Istnieje bogata oferta rejsów i wycieczek na przykład po wyspach na Jeziorze Solińskim – są to obowiązkowe punkty programu zwiedzania tej okolicy.

Za niewielką kwotę wypożyczymy rower wodny lub kajak, a nad brzegiem jeziora z łatwością znajdziemy przyjemną restaurację, gdzie zjemy złowioną w okolicy rybę, w szczególności okonia lub sandacza. Całe Jezioro Solińskie jest objęte strefą ciszy, co oznacza, że tylko policja i straż ma prawo poruszać się po wodzie przy pomocy silników motorowych. To doskonałe miejsce na wypoczynek.

Wyspy na Jeziorze Solińskim

W ramach atrakcji możemy popłynąć w rejs jednym z solińskich stateczków na wysepki Jeziora Solińskiego. Największa z nich to Wyspa Skalista, mniejsza zwana jest Zajęczą, a trzecia zobaczymy wyłącznie przy niskim stanie wód, stąd też jej nazwa: Wyspa Zjawa.

Jezioro Solińskie – okoliczne atrakcje

W okolicy Jeziora Solińskiego znajdują się liczne miejscowości uzdrowiskowe i sporo ciekawych atrakcji. Warto zobaczyć największy w Europie skansen w Sanoku, Muzeum Historii Bojków czy liczne zabytkowe cerkwie. Niedaleko stąd na liczne szlaki turystyczne po Bieszczadach oraz do stolicy regionu – Ustrzyk Dolnych.

Jezioro Solińskie – warto wiedzieć

Jezioro Solińskie ma powierzchnię około 22 kilometrów kwadratowych. Na skutek spiętrzenia rzek zostały zalane niektóre wsie, jednak po ukończeniu zapory w 1968 nad brzegiem jeziora zaczęły powstawać liczne ośrodki turystyczne i rekreacyjne. Budowę zapory przeprowadziło ponad 2 tys. ludzi, a prace trwały blisko 8 lat.

Dotąd Jezioro Solińskie mimo swojej ogromnej popularności nie stało się tak skomercjalizowane, jak jeziora na Mazurach, więc stanowi dobry pomysł na wypoczynek w wakacje.

Czas lotu / jazdy samochodem

Lot z Warszawy 55 min, z Gdańska 2 godz. 35 min/samochodem 6 godz. z Warszawy.

Strefa czasowa

UTC+01:00

Waluta

PLN

Kraj
Region
Godziny otwarcia

Zwiedzanie korpusu zapory i elektrownia:
10, 12 i 14, tylko z przewodnikiem, minimum 15 osób w grupie.

Ceny biletów

Korpus zapory i elektrownia:
- 14 zł dorośli
- 10 zł dzieci i młodzież do 16 roku życia

Orientacyjna odległość

404 kilometry od Warszawy