Jumeirah Central - dzielnica przyszłości w Dubaju
Na przedmieściach Dubaju powstanie eksperymentalna dzielnica przyszłości o nazwie „Jumeirah Central”, w której docelowo ma zamieszkać 35 tys. osób. inwestycja ma zmienić wizerunek miasta, kojarzonego dotąd z autostradami i ponad miarę rozwiniętym transportem samochodowym.
06.09.2016 | aktual.: 06.09.2016 14:41
Na przedmieściach Dubaju powstanie eksperymentalna dzielnica przyszłości o nazwie „Jumeirah Central”, w której docelowo ma zamieszkać 35 tys. osób. Inwestycja ma zmienić wizerunek miasta, kojarzonego dotąd z autostradami i ponad miarę rozwiniętym transportem samochodowym.
Dubaj zaprojektowano kiedyś jako miasto dla tych, którzy mają samochody i autostradami poruszają się z prędkością 120 km/h. Urbanistyka miasta odzwierciedla to założenie. - Teraz chodzi o to, by stworzyć miasto dla pieszych, dla tych, którzy poruszają się z prędkością 5 km/h - tłumaczy architekt Janus Rostoc.
W mieście przyszłości komfort życia zapewnią specjalne arkady klimatyczne, które pozwolą obniżyć wysoką temperaturę. Według projektu, ścieżki rowerowe połączą ze sobą 33 parki. Jednoślady będzie można wypożyczać w 25 punktach miasta. Mieszkańcy będą się poruszać także specjalnym tramwajem, który będzie sunąć nad ulicami. W dzielnicy ma również powstać wiele hoteli, w których znajdą zakwaterowanie turyści i biznesmeni. Za inwestycję odpowiedzialne jest konsorcjum Dubai Holding, będące własnością państwa.
Pierwszy etap budowy Jumeirah Central, za kwotę 24 mld dirhamów (25,5 mld złotych), ma się rozpocząć w przyszłym roku i obejmować wniesienie hoteli i apartamentowców. - W chwili obecnej prowadzimy szeroko zakrojone dyskusje z wszystkimi podmiotami odpowiedzialnymi za projekt - mówi Morgan Parker, dyrektor operacyjny inwestycji. Koszt budowy całej dzielnicy oszacowano na 75 mld dirhamów (79,8 mld złotych).
Od dziesięciu lat w Zjednoczonych Emiratach Arabskich powstaje budowane na jeszcze większą skalę eksperymentalne miasto. To położone 17 km na południe od Abu Zabi, stolicy kraju, Masdar. Najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, wygoda, wysoki standard życia, to główne atuty nowoczesnej metropolii, budowanej z koncepcją "Smart City". Nad jej stworzeniem pracowali najlepsi architekci, prestiżowe instytuty, a szejkowie wciąż pompują miliardy dolarów. Ma to być także pierwsze na świecie miejsce bez emisji dwutlenku węgla. Jednak z powodu kłopotów finansowych inwestycja nadal nie została zakończona.
wg/ir