Trwa ładowanie...

Jura Krakowsko-Częstochowska. Pod zamkiem w Olsztynie odkryto system tuneli

Pod zamkiem w Olsztynie, na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej naukowcy odkryli nieznaną dotąd jaskinię oraz złożony system tuneli i szczelin. Z ustaleń badaczy wynika, że część z nich mogła być wykorzystywana już w średniowieczu albo nawet wcześniej.

Pod zamkiem może znajdować się znacznie więcej ciekawych rzeczyPod zamkiem może znajdować się znacznie więcej ciekawych rzeczyŹródło: East News, fot: Jakub Wosik
d4i03u3
d4i03u3

Zamek w Olsztynie położony jest na różnych poziomach dużego wzniesienia. Na terenie zamku dolnego znajduje się sporych rozmiarów jaskinia, w której w lipcu tego roku archeolodzy prowadzą badania.

Jaskinia pamięta czasy neandertalczyków

Jak podaje "Portal Samorządowy", powołując się na agencję "PAP", ustalenia archeologiczne z poprzednich lat sugerują, ze jaskinia służyła niegdyś nie tylko jako spiżarnia, ale także jako schronienie dla neandertalczyków. O ich dawnej obecności świadczą liczne ślady kamiennych narzędzi, na które badacze natknęli się podczas tegorocznych prac archeologicznych.

- Tuż obok badanej przez nas głównej jaskini, zlokalizowanej w obrębie murów zamkowych - w przedsionku baszty studziennej - natrafiliśmy na szczelinę, która okazała się kolejną dużą jaskinią. Na obecnym etapie eksploracji nie jesteśmy jeszcze w stanie oszacować jej pełnych rozmiarów oraz wieku wszystkich osadów - mówi, cytowany przez "Portal Samorządowy" za "PAP" archeolog dr Mikołaj Urbanowski, który kieruje wykopaliskami z ramienia Fundacji Przyroda i Człowiek.

d4i03u3

Przedmioty ze średniowiecza i szczątki zwierząt

Jak dotąd w ręce badaczy trafiły głównie znaleziska pochodzące z czasów średniowiecza. Wśród nich bardzo dobrze zachowany ornamentowany kafel piecowy z wyobrażeniem konnego rycerza. W zeszłym roku w jaskini Zamkowej Dolnej udało się znaleźć piec metalurgiczny z XV w.

Pod dnem jaskini odkryto zaś rozgałęziony system pustek i szczelin. Zdaniem archeologów mogą one prowadzić do nowych, nieznanych jeszcze partii jaskini. Naukowcom udało się jak dotąd pozyskać z nich szczątki zwierząt z czasów epoki lodowcowej lub nawet starszych. Jedne ze szczątków należą do niedźwiedzia, żyjącego ok. 1,8 -0,1 mln lat temu.

Źródło: "Portal Samorządowy"

Skarb pod podłogą. Naukowcy zadziwieni odkryciem

d4i03u3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i03u3