Trwa ładowanie...
d3i2vqv
26-08-2006 18:49

Kambodża. Wiza. Język. Waluta. Informacje praktyczne

Kambodża, wycieńczona długoletnimi rządami terroru i ludobójstwem końca lat 70., to przecież "kraj uśmiechu". Współcześnie, powoli odzyskuje ten uśmiech, jednocześnie przeżywając prawdziwy boom turystyczny. Jaka waluta tu obowiązuje? Język? Jakie przepisy wjazdowe? Publikujemy informacje praktyczne.

d3i2vqv
d3i2vqv

_ Stolica: Phnom Penh Waluta podstawowa: riel (KHR); 1 USD = 3914,3 KHR *(kurs z 10.04.2008) Język urzędowy: khmerski Inne języki: angielski, francuski, chiński* _

WIZA I PRZEPISY WJAZDOWE
Obywateli RP obowiązują wizy pobytowe (w Kambodży nie istnieje kategoria wiz tranzytowych).
Wizy na 30 dni pobytu można uzyskać na lotnisku lub na drogo­wych przejściach granicznych przy wjeździe, po wypełnieniu kwestionariusza i załączeniu dwóch zdjęć. Opłata za wizę pobytową turystyczną wynosi 20 USD, za biznesową – 25 USD. O wizy można się ubiegać w ambasadzie Królestwa Kambodży w Warszawie, w innych kambodżańskich przedstawicielstwach dyplomatyczno-konsularnych, a także przez Internet (szcze­gółowe informacje i formularze wizowe można uzyskać pod adresem: www.mfaic.gov.kh)
. W trakcie pobytu można prze­dłu­żyć wizę za dodatkową opłatą w wysokości: 45 USD (na 1 mie­siąc), 75 USD (na 2 miesiące), 155 USD (wiza wielokrotna na 6 miesięcy), 285 USD (wiza wielokrotna na 12 miesięcy). Przy wjeździe wymagany jest przynajmniej czteromiesięczny okres ważności paszportu. Nie żąda się okazywania biletu powrotnego ani też środków na pokrycie kosztów pobytu. Przy wylocie obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 25 USD (dzieci do lat 2 – gratis, od 3 do 12 lat – 13 USD). Przy
przelotach wewnętrznych opłata lotniskowa wynosi 6 USD. Na drogowych przejściach granicznych opłata wyjazdowa nie obowiązuje. Uwaga: nie jest możliwe uzyskanie wizy do Tajlandii na kambo­dżańskich granicznych przejściach drogowych.

PRZEPISY CELNE
Nie ma ograniczeń przy wwozie dewiz, nato­miast wywieźć można do 10 tys. USD po udokumentowaniu źródła ich pochodzenia. Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT od zakupionych towarów.

d3i2vqv

*PRZEPISY PRAWNE *
Karalne jest posiadanie narkotyków i handel nimi oraz wywóz oryginalnych dzieł sztuki khmerskiej, a także ssaków, ptaków, płazów, gadów i owadów objętych ochroną oraz wyrobów wykonanych z ich elementów.

MELDUNEK
Nie ma obowiązku meldunkowego. Hotele i pensjo­naty rejestrują gości na podstawie paszportów lub ich fotokopii.

UBEZPIECZENIE
Nie są wymagane (ale zalecane) ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i zdrowotne.

SZCZEPIENIA I SŁUŻBA ZDROWIA
Nie wymaga się szczepień profilaktycznych przed przyjazdem. Prawdopodobieństwo zacho­rowania na malarię występuje w zasadzie tylko w głębokiej dżungli, na terenach podmokłych i bagiennych. Istnieje natomiast ryzyko zarażenia się wirusem HIV, ptasiej grypy, dengą, amebą, chorobami skórnymi. Nie zaleca się picia wody pochodzącej z otwartych zbiorników, źródeł, studni, jak również nie przego­towanej wody z sieci wodociągowej; bezpieczna jest woda butel­kowana. Surowe owoce i warzywa należy dokładnie myć i obierać. Zalecane jest częste mycie rąk, w szczególności po zakupach na miejscowym bazarze.

d3i2vqv

W Kambodży nie ma państwowego systemu ubezpieczeń zdro­wotnych. Opieka medyczna jest płatna, dostępna głównie w miastach. Koszt wizyty u lekarza, także dentysty, wynosi w gra­nicach 15–40 USD. Dobowy pobyt w miejscowym szpitalu (opła­ta za łóżko) wynosi ok. 70 USD, przy czym pacjent obowiązany jest dodatkowo pokryć koszty specjalistycznych badań, lekarstw, środków opatrunkowych. Transport do szpitala zapewniają tylko prywatne kliniki, w których koszt dziennego pobytu wynosi od 80 do 200 USD. Cudzoziemcy z poważnymi dolegliwościami korzystają najczęściej z lekarskich usług specjalistycznych poza Kambodżą: w Bangkoku i Ho Chi Minh City (Sajgon).

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Można posługiwać się mię­dzynarodowym prawem jazdy, przy czym jest ono sprawdzane przez policję w zasadzie tylko w razie poważnego wypadku. Wobec miejscowych kierowców należy stosować zasadę bardzo ograniczonego zaufania, ponieważ nagminnie nie przestrzegają oni podstawowych przepisów ruchu drogowego. Sprawca wy­padku może być narażony na poważne problemy, jeżeli odmówi finansowej rekompensaty za powstałe (niekoniecznie z jego winy) szkody. Z tego też względu zalecane jest korzy­stanie z bardzo popularnych i relatywnie tanich usług ofero­wanych przez miej­sco­wych przewoźników (tuk-tuk, moto-baja, riksza, taxi). Brak miejskich autobusów, tramwajów, metra. Popularnością wśród turystów cieszą się miejscowe skutery, które można wy­nająć za ok. 6–10 USD za dobę (cena do negocjacji).

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Bez ograniczeń. Można korzystać z prywatnej sieci połączeń autobusowych (najbardziej popularne, wygodne i tanie), wodnych, taksówek. Większość dróg jest w złym stanie. Wyjątkiem jest płatna (ok. 1,5 USD) droga łącząca Phnom Penh z nadmorskim miastem Sihanoukville oraz z Siem Reap. Do słynnego kompleksu świątyń Angkor można dotrzeć ze stolicy samolotem (45 minut), łodzią, samochodem lub auto­busem (ok. 6 godzin).

BEZPIECZEŃSTWO
Nie występują tu szczególne zagrożenia przestępczością pospolitą. Należy jednak zachować ostrożność, zwłaszcza w miastach i miejscach najczęściej odwiedzanych przez turystów (kradzieże). Nocą należy unikać podróżowania po kraju oraz samotnych spacerów w dzielnicach podmiejskich.

d3i2vqv

RELIGIA I OBYCZAJE
Dominującą religią jest buddyzm, wyzna­wany przez ok. 95% mieszkańców Kambodży. Liczbę chrześci­jan, w tym katolików, ocenia się na ok. 60 tys. Nabożeństwa katolickie odprawiane są w języku khmerskim, wietnamskim, angielskim i francuskim. Nie ma w Kambodży księży polskich. Zgodnie z miejscowym zwyczajem Khmerzy nie podają ręki kobietom. Należy unikać dotykania głowy (zwłaszcza dziecka), ponieważ gest ten jest traktowany jako obraźliwy i uwłaczający godności człowieka.

ŚWIĘTA
W 2008 r. dniami wolnymi od pracy są: 1 stycznia – Nowy Rok, 7 stycznia – Święto Zwycięstwa nad Ludobójczym Reżimem, 21 lutego – buddyjskie święto Meaka Bochea, 8 (i 10) marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet, 13–16 kwietnia – khmerski Nowy Rok, 1 maja – Święto Pracy, 13–15 maja – urodziny króla Norodoma Sihamoniego, 19 maja – buddyjskie święto Visaka Bochea, 23 maja – Ceremonia Królewskiej Orki, 18 czerwca – urodziny królowej matki, 24 września – Dzień Konsty­tucji, 28–30 września (i 1 października) – Pchum Ben (Święto Zmarłych), 29 października – Dzień Koronacji, 31 października – urodziny króla Norodoma Sihanouka, 9–10 listopada – Dzień Niepod­ległości, 11–13 listopada – Festiwal Wody, 10 grudnia – Między­narodowy Dzień Praw Człowieka.

PRZYDATNE INFORMACJE:
• Koszt doby hotelowej, w zależności od standardu, wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset USD. Pensjonaty (guesthouses) oferują pokoje w cenie od kilku USD za dobę. Cenę można negocjować. W Kambodży nie ma campingów, pól namiotowych, miejsc biwakowych.
• Działa sprawny system telefonii stacjonarnej i komórkowej. Moż­na wykupić kartę telefoniczną w systemie prepaid. W większych miastach jest wiele kawiarenek internetowych (ok. 2000 KHR za godzinę połączenia).
• Urzędy, w tym banki, pracują w godzinach 8.00–12.00 i 14.00–17.00. Istnieje możliwość szybkiego transferu gotówki, np. poprzez Western Union.
• Walutą powszechnie akceptowaną jest amerykański dolar, którym można regulować płatności w zasadzie wszędzie: w hotelach, sklepach, na bazarach, w restauracjach, za korzystanie ze środ­ków transportu. Istnieje gęsta sieć punktów wymiany walut (polski złoty nie jest wymienialny).
• Większe hotele, sklepy, restauracje akceptują karty kredytowe.

d3i2vqv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i2vqv